repro foto: FB/Róbert Fico

Predvolebná kampaň na parlamentné voľby v roku 2020 sa už začala. Na svetlo on-line priestoru sa dostalo už i falošné video. Moderné trendy v manipulácii s voličmi sa využívajú už aj na Slovensku.

Video s „opitým“ Robertom Ficom je najnovšou ukážkou toho, čo všetko moderné technológie dokážu a ako ľahko sa nimi dá klamať a zavádzať širokú verejnosť. Na video, v ktorom Robert Fico pôsobí opito upozornil portál infocesurity.sk.

Video zverejnila na svojom profile Facebook stránka Stop štátnej mafii, ktorá má blízko k politickému zoskupeniu OĽANO.

Video, ktoré má dĺžku približne 3 minúty a videlo ho takmer 200-tisíc divákov, prezentuje Fica v stave opitosti. Je to podvrh. Stačilo len spomaliť a následne upraviť výšku jeho hlasu.

https://www.facebook.com/STOPmafii/videos/2463826670378369/

Autor sa zrejme inšpiroval podobným videom z USA, ktoré vyvolalo rozruch medzi verejnosťou v máji 2019. Terčom útoku sa v tomto prípade stala politička Nancy Pelosi. Video zverejnil na svojom Twitter účte dokonca aj Donald Trump.

Administrátor Facebook stránok Stop štátnej mafii v zverejnení videa až taký problém nevidí. „Každému rozumnému priemerne inteligentnému užívateľovi je vopred jasné, že video je spomalené. Na komentáre, ktoré upozorňujú na manipuláciu videa nereagujeme (…) Kotlebovci zdieľajú na opozíciu odpad a upravene videá a to Vám nevadí? Treba používať aj ich zbrane, nie sa nechať neustále ošpiňovať…,“uviedol administrátor stránky Stop štátnej mafii pre Infosecurity.sk.

Hovorca strany OĽANO Matúš Bystrianský sa dištancoval od zodpovednosti za video, no zároveň poukázal na údajné lži a zavádzanie Roberta Fica vo videu.

„Hnutie OĽANO, ani nikto z jeho členov, nespravuje žiadnu z uvedených stránok či skupín. OĽANO preto nezodpovedá za obsah Vami uvedenej stránky, resp. videa, ktoré ste nám zaslali. Jednoznačné zavádzanie a lži Roberta Fica v uvedenom videu považujeme za neprípustné a manipulatívne,“ uviedol pre Infosecurity.sk Matúš Bystrianský.

Podľa Victora Breinera, ktorý založil portál Infosecurity.sk nie je vylúčené, že podobné videá sa v predvolebnom období môžu objaviť opäť.

„Deepfake videá, resp. multimédiá sú budúcnosťou propagandy. Dnes riešime predovšetkým jej textové formáty, no ten posun už môžeme vnímať aj napríklad v tom, že Baltické krajiny, na boj s ruskou propagandou aktívne využívajú memes (meméčka). Príkladov je veľa. Propaganda ľudí tlačí do akcie. Ak netlačí nie je to propaganda. Akcia sú v demokratickom kontexte voľby a referendá. Vôbec nevylučujem, že v posledný deň pred slovenskými parlamentnými voľbami, sa môže objaviť ďalšie falošné a profesionálne urobené video s Ficom, ktorý tentoraz sám hovorí, že volič je hov.o. Napríklad,“ uviedol pre Mediahub.sk Victor Breiner.

Victor Breiner je zakladateľ, administrátor a analytik portálu Infosecurity.sk, ktorý má bohaté žurnalistické skúsenosti. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo.

„Informačný priestor je pokrivený najviac tam, kde zúri vojna. Pracoval som ako zahraničný spravodajca vo vojnových oblastiach a mohol som na vlastné oči vidieť konečné štádium politickej propagandy, ktorá je založená na vytváraní vonkajšieho, či vnútorného nepriateľa, na vytváraní mysleného nebezpečenstva, pripomínaní historických krívd a dehumanizácii. Veľmi často sa stáva, že keď v ozbrojenom konflikte, ako novinár prejdete z jednej strany na druhú, jedna vec ostane stále rovnaká: všetci sa bránia pred krvilačným agresorom. Aby ste nasadzovali vlastný život, musíte naozaj veriť tomu, že ľudia, ktorých milujete a všetko v čo veríte je v bezprostrednom nebezpečenstve. To je práve úloha propagandy. Presvedčiť, vás, že ide o život, vieru, hodnoty, bezpečnosť vašej rodiny a krajiny. To všetko je samozrejme iba mobilizačná stratégia, tých ktorých na frontovej línii určite nenájdete,“ pre Mediahub.sk vysvetľuje Victor Breiner.

V súčasnosti ozbrojený konflikt nie je tá hrozba, ktorá je pre spoločnosť západných krajín strašiakom. Dnes sa stretávame s inými sofistikovanejšími prostriedkami, medzi ktoré patrí propaganda, dezinformácie alebo aj falošné videá.

„Žijeme v spoločnosti, ktorá stojí a padá na masovom presviedčaní a formovaní postojov ľudí. Okrem národných štátov samých na ňom stoja aj naše ekonomiky. Stojí na ňom však aj demokracia sama. Na zdieľaných postojoch a hodnotách. Dezinformujte populáciu štátu a zadusíte tým jeho demokraciu, destabilizujete politického protivníka. Bez jediného výstrelu“.

„Existuje však zásadný rozdiel medzi komerčným presviedčaním a nepriateľskými vplyvovými operáciami. V porovnaní s minulosťou je pravdepodobnosť ozbrojeného vojenského konfliktu medzi západnými krajinami mizivá. Má to veľa dôvodov. Medzi najdôležitejšie patrí relatívne vyrovnanie arzenálu konvenčných zbraní (materiálna a ľudská cena konvenčného ozbrojeného konfliktu by ďaleko prevyšovala možný zisk) a vzájomné prepojenie národných štátov na medzinárodnej úrovni v rôznych ekonomických a záujmových inštitúciách“.

„Ozbrojený konflikt však nie je jediný spôsob, ktorým môžete viesť vojnu. Nebojové vojenské operácie sú súčasťou neľútostného politického boja, tak ako jeho konečné ozbrojené štádium. Ako novinár som bol u našich susedov v Kyjeve na Majdane, v Donecku a Luhansku s povstalcami a viem, z prvej ruky, čo propaganda dokáže. Nerobme si ilúzie: ruské vplyvové operácie prebiehajú aj na našom území. Ide o tak tekutý a nový fenomén, že na Slovensku máme naozaj iba hŕstku ľudí, ktorí mu rozumejú. Čo iné štáty (vrátane Ruska) vnímajú ako priame ohrozenie národnej bezpečnosti, u nás štát prakticky nereflektuje,“ dodáva Victor Breiner.

Projekt Infosecurity.sk analyzuje hrozby v stredoeurópskom priestore. Svojou troškou chce prispieť k tomu, aby sa slovenský čitateľ vedel zorientovať v zložitom mediálnom prostredí.

„Infosecurity.sk som založil, aby som o zložitej téme informoval a mohol budovať platformu, ktorá sa môže stať, v spolupráci s inými odborníkmi, efektívnym nástrojom v boji proti nepriateľským informačným vplyvom, resp. tým, ktoré podmývajú piliere demokratického charakteru krajiny,“ priblížil počiatky vzniku portálu Infosecurity.sk jeho zakladateľ Victor Breiner.

Do centra pozornosti sa momentálne dostáva zabezpečenie informačnej bezpečnosti. Táto úloha nie je len výsadou štátov, ale aj firiem či jednotlivcov. Informačnú bezpečnosť môžeme zjednodušene rozdeliť na kybernetickú a kognitívnu.

„Prvá je o zabezpečení počítačových sietí, napr. pred útokmi na strategickú infraštruktúru (nemocnice, elektrárne, banky), druhá je o zabezpečení spoločenstva pred nepriateľskými vyplyvovými operáciami, alebo politickou mobilizáciou založenou na erózii demokratických hodnôt. Oba druhy teda zmierňujú hrozby nebojových operácií a sú preto v 21. storočí viac ako aktuálne, dokonca úplne kľúčové,“ vysvetľuje Victor Breiner.

Začiatkom decembra 2019 portál zverejnil aj prvé výsledky monitoringu antisystému na slovenskom Facebooku. Antisystém poukazuje na to, ako dezinformátori prenikajú z periférie do hlavnoprúdovej politiky.

„Ako vo veľa krajinách, aj u nás dochádza k postupnému prieniku komunikačných stratégií, z periférie dezinformačných webov do hlavnoprúdovej politiky. Infosecurity prakticky od začiatku svojho fungovania upozorňuje na skutočnosť, že prebieha normalizácia určitého štýlu politickej komunikácie, ktorý je vlastný práve nepriateľským vplyvovým operáciám ktorých cieľom je spochybniť geopolitickú orientáciu krajiny a jej samotné demokratické zriadenie.

„Vypracovali sme preto metodológiu na meranie antisystémových naratívov naprieč slovenským Facebookom. Antisystém znamená, že niekto používa komunikáciu ktorá ide proti systému – teda dnešnému zriadeniu krajiny ako reprezentatívnej demokracie ktorú charakterizujú slobodné voľby, pluralita politických strán, rozdelenie a nezlučiteľnosť moci, rovnosť pred zákonom, právny štát, otvorená spoločnosť, bezpodmienečná ochrana ľudských a občianskych práv a občianskych a politických slobôd pre všetkých bez rozdielu,“ uviedol pre Mediahub.sk Victor Breiner.

Výsledky prvého monitoringu sú pre niekoho možno prekvapením. Prvé priečky obsadili politici, nie dezinformačné weby. Konšpiračný web Zem a Vek, ktorý patrí kontroverznému Tiborovi Eliasovi Rostasovi ani zďaleka nie je najnebezpečnejším mediálnym dezinformátorom.

„Na prvých miestach sa momentálne nachádzajú politici a nie dezinfo weby. To bolo ešte v minulých voľbách nemysliteľné. Poslanec Smeru, ktorý pre svoju stranu oslovuje najextrémnejších voličov, ďalší sú ĽSNS a Harabin. A až po nich nasleduje konšpiračný časopis Zem a Vek, ktorého prevádzkovateľ bol dokázateľne napojený na ruské vládne štruktúry a Hlavné Správy, ktorým za trojdielny nekritický rozhovor s Tiborom Gašparom zaplatil priamo Marián Kočner,“ zosumarizoval výsledky prvého monitoringu Victor Breiner.

Predvolebný boj na Slovensku sa začal už dávno. Tlak a presviedčanie voličov o pravde každej politickej strany sa bude stupňovať. Pre verejnosť nebude jednoduché zorientovať sa v mediálnej spleti právd, poloprávd a neprávd. A to aj napriek snahe mnohých dobrých projektov v oblasti informačnej bezpečnosti.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu