Vydavateľstvo denníka N i napriek nenávratnej finančnej podpore vo výške 1,2 milióna eur od majiteľov spoločnosti ESET, pravidelne využíva na dofinancovanie svojich marketingových aktivít i tzv. crowdfunding.

Po tom čo denník prosil svojich čitateľov o príspevok na zahraničné služobné cesty pre redaktora Tomáša Vasilka a spolumajiteľa denníka Tomáša Bellu, ale aj na vydanie N magazínu, tentoraz vedenie vydavateľstva žiada čitateľov o finančnú podporu na vydanie knihy rozhovorov s Fedorom Gálom, ale i podporu na regionálnu žurnalistiku v spolupráci s Nadáciou Otvorenej spoločnosti.

Denník N si pýtal v septembri 2016 finančnú podporu 2780 eur na realizáciu dvoch svojich reportáži. Tomáš Vasilko chcel ísť do USA zmapovať volebnú reportáž o Donaldovi Trumpovi a žiadal o podporu 900 eur.

Spolumajiteľ denníka N Tomáš Bella chcel napísať článok o Japonsku a žiadal o podporu vo výške 1830 eur a za príspevok 100 eur núkal, že by vám z Japonska poslal aj pohľadnicu.

Vo februári 2017 sa vedenie denníka N chválilo ziskom 21 tisíc aktívnych predplatiteľov a na svoj štart dostali v roku 2015 od majiteľov softvérovej spoločnosti Eset nenávratnú pôžičku 1,2 milióna eur.

Tieto zdroje príjmov zjavne vydavateľstvu nestačia, aktuálne prosí svojich čitateľov o finančný príspevok na vydanie knihy rozhovorov s Fedorom Gálom pod názov „Ešte raz a naposledy“. Za príspevok 900 eur denník napríklad ponúka návštevu autorov knihy u vás doma, alebo za 400 eur posedenie s autormi vo „Fedorovom obľúbenom bratislavskom podniku.“

Denník N zároveň avizoval v týchto dňoch, že chce posilniť regionálnu žurnalistiku a ako pilotný projekt ju spúšťa v Považskej Bystrici o ktorej bude informovať Lukáš Vráblik, ktorý do denníka dlhodobo prispieva správami ako externista.

„Nezávislá lokálna žurnalistika je pre riadne fungovanie Slovenska aspoň taká dôležitá ako pokrývanie diania na národnej úrovni. Stav miestnych nemocníc, frustrácia vyplývajúca z nezáujmu a neriešenia dlhodobých lokálnych problémov, zneužívanie moci miestnymi politikmi a podnikateľmi, ale na druhej strane aj inšpiratívne iniciatívy, úspešné príbehy a osobnosti, ktoré by mohli slúžiť za vzor iným, majú priamy dosah na kvalitu života v celej krajine. Zároveň pre Denník N predstavuje regionálna novinárčina prirodzený ďalší krok,“ uviedlo vydavateľstvo na redakčnom blogu denníka N.

Vydavateľstvo denníka N si pri tejto príležitosti vytvorilo spolu s Nadáciou otvorenej spoločnosti miliardára George Sorosa Nadačný fond pre nezávislú regionálnu žurnalistiku, cez ktorý budú zbierať od čitateľov finančné prostriedky na financovanie svojich aktivít okolo regionálnej žurnalistiky.

Aktualizované: „Založenie Nadačného fondu denníka N pri Nadácii otvorenej spoločnosti má za cieľ podporovať kvalitnú regionálnu žurnalistiku. Transparentnosť a otvorené vládnutie sú témy, ktorým v nadácii venujeme veľký priestor, preto sme so založením fondu a jeho správou súhlasili,“ povedal pre mediawatch.dog Ján Orlovský, výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti.

Denník N je spájaný s politickým hnutím Progresívne Slovensko

Spolumajitelia spoločnosti ESET darovali denníku N sumu vo výške 1,2 miliónov eur.
Spolumajiteľ vydavateľstva denníka N Anton Zajac, ktorý je zároveň spolumajiteľom spoločnosti ESET, a prispel finančne i na vznik politického hnutia Progresívne Slovensko.

Finančne na politické hnutie prispel i majiteľ kníhkupectva Martinus.sk Michal Meško, ktorý je zároveň členom redakčnej rady denníka N.

Bývalá členka redakčnej rady denníka N Zora Jaurová, je aktívna v Progresívnom Slovensku, ako členka správnej rady.

Čítaj viac:

Majiteľ denníka N finančne podporil vznik nového politického hnutia Progresívne Slovensko (aktualizované)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu