Portál Topky.sk zverejnil v utorok 7. marca článok v ktorom opisuje plány USA vybudovať na Slovensku vojenskú základňu. Základňa ale nevznikne. Podobnú zavádzajúcu správu ale v roku 2015 publikoval i denník N.

„Projekt, ktorého sa týka Slovensko by mohol okrem úplne novej základne súvisieť aj s plánmi na vybudovanie logistického centra NATO, ktoré vzniklo v Bratislave alebo výcvikového strediska pre vrtuľníky Blackhawk,“ písali Topky.sk vo svojom článku „EXKLUZÍVNE ODHALENIE Spojené štáty zverejnili dokument: Projekt vojenskej základne na Slovensku.“

Na článok reagoval 9. marca redaktor denníka N Vladimír Šnídl vo svojom článku „USA nám môžu dať peniaze na letisko a nie na tajnú základňu, ako zneli poplašné správy“ v ktorom píše, že na Slovensku nevznikne americká základňa, ale letisko Kuchyňa pri Malackách by sa v budúcnosti mohlo modernizovať za milióny dolárov od americkej vlády.

„Na americkú investíciu v utorok upozornil bulvárny server Topky.sk, ktorý však celú vec posunul do úplne inej roviny. Topky špekulovali, že by na Slovensku mohla vyrásť malá americká základňa,“ uviedol denník N. 

„Redakcia Topiek nepočkala na stanovisko ministerstva obrany ani ambasády (Pozn. MWD: Neskôr ich do článku doplnili) , čo je v takýchto situáciách štandardný novinársky postup. Namiesto toho pustila do sveta špekuláciu, že sa jej podarilo odhaliť plán na vybudovanie tajného amerického centra na Slovensku. Článok Topiek mal stovky zdieľaní na Facebooku. Medzi inými ho šíril napríklad šéfredaktor konšpiračného časopisu Zem a Vek Tibor Rostas, ktorý celú vec prirovnal k niekdajšej ruskej okupácii Československa,“ uviedol Šnídl vo svojom článku v denníku N. 

Aj napriek tomu, že redaktor denníka N tvrdí, že je štandardný postup v takomto prípade osloviť Ministerstvo obrany SR pred publikovaním článku, v októbri 2015 postupoval rovnako ako portál Topky.sk, keď zverejnil neoverenú informáciu.

„Ministerstvo obrany SR dementuje nepravdivé informácie, ktoré boli zverejnené v Denníku N v článku redaktora Vladimíra Šnídla s názvom: „NATO o pár dní schváli malú „základňu“ na Slovensku, o ktorej politici Smeru neradi hovoria,“ ktorý zverejnil dňa 4. 10. 2015 na svojom webe www.dennikn.sk a v upravenej verzii v Denníku N na strane 2 dňa 5. 10. 2015 pod názvom „NATO u nás bude mať styčný tím“. Nie je pravda, že na Slovensku vznikne základňa NATO. Pôjde o vytvorenie styčného tímu. Ide o tím plánovačov, ktorých prítomnosť vo všeobecnosti uľahčí potenciálne prijatie posíl zo strany NATO pre danú členskú krajinu a počas mieru tento tím podporuje plánovacie aktivity,“ uviedlo vtedy na svojom webe Ministerstvo obrany SR.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu