Redakcia denníka Nový Čas chce zdôrazniť dôležitosť vizuálnych informácií v médiách, vrátane fotografií. Rozhodla sa na to poukázať svojsky – v dnešnom printovom vydaní a na webe fotografie zmizli.

Najčítanejší slovenský denník Nový Čas vyšiel vo štvrtok 10. septembra bez fotografií. Fotografie nahradili len sivé plochy. Rovnako je to aj na webe, kde sa pri niektorých článkoch neobjavujú fotky. V dnešnom čísle novín (10.9.) tak čitatelia nenájdu pri článkoch ani jednu fotografiu. Iba titulky, texty a infobloky.

Len nedávno bol Nový Čas vnímaný čitateľmi kriticky za to, že zverejnil autentické fotografie mŕtvych migrantov v nákladnom aute, ktorí sa udusili na rakúskych hraniciach ešte počas transportu. Ostatné slovenské médiá sa rozhodli zverejniť rozmazaný záber tejto smutnej udalosti, okrem denníka Nový Čas.

„Redakcia Nového Času sa dnešným špeciálnym vydaním pripojila k iniciatíve sesterského nemeckého denníka Bild, ktorý patrí do rovnakej mediálnej skupiny Ringier Axel Springer. Najväčší európsky denník nepublikoval ani jednu fotografiu vo svojom utorkovom vydaní z rovnakého dôvodu, ako to dnes spravil Nový Čas. Chceme poukázať na to, aké sú dôležité,“ povedala šéfredaktorka Nového Času Júlia Kováčová.

Fotografia je v žurnalistike dôležitý dôkaz. Vzbudzujú u čitateľa emócie a aj prostredníctvom nich ukazujú noviny na udalosti vo svete. Dávajú priestor varovať ostatných, aby sa svet stal lepším a bezpečnejším miestom.

A médiá aj prostredníctvom nich chcú ukazovať pravú tvár udalostí. Realitu bez tendenčných zásahov, ktorá vás rozradostí, upokojí, ale aj vyvolá pocit ľútosti.

https://www.facebook.com/wordpresscom/posts/1009065132446891

„Veľa čitateľov fotky berie ako automatickú súčasť textu. Teraz, keď chýbajú, možno privedú mnohých k zamysleniu nad ich nesmiernou dôležitosťou, “ doplnila Júlia Kováčová.

Nemecký denník Bild prišiel s vydaním bez fotografií, ako reakciou na negatívne ohlasy čitateľov na zverejnenú fotografiu utopeného trojročného sýrskeho chlapca Alana Kurdi.

Myslíme si, že fotografie sú dôležité, ale mali by sa vyberať aj publikovať s mierou a ohľadom na recipienta.

Denník Bild je najpredávanejším denníkom  v Nemecku a Denník Nový Čas patrí medzi najpredávanejšie na Slovensku. Oba tituly spadajú pod rovnaký vydavateľský dom Axel Springer, na Slovensku pod Ringier Axel Springer Slovakia.

Bild bez fotografii
bild.de

Aktualizované:

Fotografie na portál Čas.sk pridalo vydavateľstvo späť o 12-tej hodine, v súčasnosti sa teda na webe už zobrazujú.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu