V piatok 20. novembra vyšiel v rubrike Veda a Technika na portáli SME.sk prvý článok, ktorý pripravila redakcia časopisu Quark. Bol publikovaný zároveň aj na webe Plus.SME.sk, ktorý sa špecializuje na dlhé články typu long reads. Správu som v spodnej časti aktualizoval o vyjadrenie Tomáša Prokopčáka, zástupcu šéfredaktorky denníka SME.

Článok vyšiel pod názvom Nekompromisný motor Zeme: čo je geologická teória všetkého a opisuje platňovú tektoniku a teóriu pohybu kontinentov zeme, ale aj vznik oceánov, hlbokomorských priekop, vrchov a pôvod zemetrasení a vulkanizmu. Publikovaný článok odkazuje na web magazínu Quark.sk.

obálka Quark k 20. výročiu (zdroj: Quark)

Quark patrí medzi časopisy, ktoré sa venujú popularizácii vedy a techniky na Slovensku. Vydáva ho Centrum vedecko-technických informácií SR v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a Slovenskou akadémiou vied. Nedávno oslávil svoje 20. výročie na trhu.

História Quarku je spätá s magazínmi Elektrón a PC revue. Keď magazín Elektrón Zenit v roku 1990 zanikol. Rovnaký tím spolupracovníkov začal vydávať v tom istom roku magazín PC revue, neskôr v roku 1995 k nemu pribudol aj Quark, ktorý dodnes, každý mesiac prináša na 60 stranách najnovšie informácie o vede, výskume, objavoch, prírode ale aj o autách. Čítajte viac.

Quark sa nestal priamo súčasťou vydavateľstva Petit Press, ale ide o ďalšiu externú spoluprácu vydavateľstva, ktorej cieľom je skvalitnenie kontentu.

Tento model tvorby kontentu, keď SME.sk hľadá externých producentov kontentu a ponúkne ho svojím čitateľom, použilo SME.sk už v minulosti v roku 2013 pri partnerskej spolupráci s webom MONO.sk, v roku 2014 s webom jetotak.sk a aktuálne v roku 2015 aj s magazínom Trend, vydavateľstva News and Media Holding. Ukážka takto publikovaného článku > pozri

Časopis Quark je tak ďalšie médium, s ktorým bude aktuálne vydavateľstvo Petit Press spolupracovať a je predpoklad, že aj iné médiá budú v tomto modely partnerskej spolupráce pribúdať, keďže tento model je zaujímavý pre obe strany.

Publikovaný článok na SME.sk je pre čitateľov dostupný cez platobnú bránu  (paywall) spoločnosti Piano Media.

Zmysel spolupráce pre partnerské médium je zároveň v posilnení svojho trackingu (sledovanosti), ale i povedomia o značke, keďže všetko čo sa „objaví“ na titulke SME.sk vzbudí vždy veľkú čitateľskú odozvu.

Podľa AIMmonitora priemerná návštevnosť SME.sk za obdobie august až október 2015 bola mesačne 2 milióny 769 tisíc unikátnych návštevníkov. Z čoho tvorilo z desktopov 2 milióny 22 tisíc a k tomu viac ako 747 tisíc unikátnych čitateľov z mobilov.

Portál SME.sk nedávno odštartoval proces premeny, ktorej súčasťou bol prechod na nový redakčný cms systém Artemis, ale i zmena dizajnu.

Medzi prvými sekciami, ktoré prešli redizajnom bola práve sekcia o vede a technike na webe Tech.sme.sk, kde budú články z dielne redakcie magazínu Quark pribúdať. Čítajte viac o redizajne SME.sk.

Aktualizované 22.11.: „Magazín Quark nie je súčasťou vydavateľstva Petit Press, ale je našim partnerom, podobne ako ďalšie magazíny alebo média. Pri takejto obojstranne výhodnej spolupráci (čo je vždy podmienkou) sa dobré články našich partnerov môžu vďaka SME.sk dostať k väčšiemu okruhu čitateľov – pretože si myslíme, že výborné texty by sa mali dostať k čo najväčšiemu množstvu ľudí. Takýmto spôsobom spolupracujeme s viacerými väčšími i menšími médiami a nad ďalšími spoluprácami premýšľame či o nich rokujeme. Jediným kritériom pritom pre nás je kvalita článkov, ktoré môžeme priniesť čitateľom. Prirodzeným miestom, kam takéto texty patria, je SME+. Pretože chceme, aby sa práve SME+ stalo miestom, kde človek nájde výber z toho najkvalitnejšieho a najzaujímavejšieho čítania – slovenského, a vďaka našim odporúčaniam na zahraničné texty aj čítania z iných krajín. Má byť cestou k dobrým, dôkladným, a zároveň dlhším textom, “  povedal pre Masmediálne.info Tomáš Prokopčák, zástupca šéfredaktorky denníka SME.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu