Web SME.sk spúšťa označovanie Čítanie+ pri svojich najkrajších článkoch.

Denník SME po novom označuje najkrajšie články, ako Čítanie+ -obr.1
ukážka titulky článku SME.sk

 

Takýmto spôsobom budú na titulnej strane SME.sk označované tie najkrajšie texty z denníka SME a SME.sk. Všetky takéto texty navyše nájdu čitatelia spolu na jednej podstránke portálu SME.sk a budú tam pravidelne pribúdať ďalšie.

Budú to články s veľkým formátom fotografií, v podobe dlhého textu, rozhovoru alebo aktuálnej témy, ktorá autori na SME podrobne spracujú.

Ukážky článkov:

Kňaz, ktorý mal dieťa. Päť strhujúcich príbehov slovenských spisovateľov (čítanie+)

Problém rodiny? Hlasovať chce menej ako 40 percent (čítanie+)

Denník SME po novom označuje najkrajšie články, ako Čítanie+ -obr.2
ukážka titulky SME.sk

 

„Chceme aj takýmto spôsobom upozorniť na najkrajší obsah, aký na SME.sk nájdete,“ vysvetľuje zástupca šéfredaktorky SME pre online redakciu Tomáš Prokopčák. „Obsah, ktorý si zaslúži výnimočnú vizuálnu podobu.“, doplnil.

Spoločným znakom takýchto článkov bude ich výnimočná vizuálna podoba. Jeden stĺpec textu totiž ponúka možnosť používať nielen veľké fotografie, ale aj uľahčiť a spríjemniť nerušené čítanie dlhších článkov.

SME chce aj takýmto spôsobom upozorniť na čítanie vo výnimočnej vizuálnej podobe.

Novú sekciu SME Čítanie+ môžete nájsť > TU

Aktualizované 23.2.2015:

Všimli sme si, že nedávno nahradil v titulku článku text „čítanie+“ piktogram „+“ a myslíme si, že je to tak prehľadnejšie a v súlade s vizuálnym značením na SME.sk – ak teda napríklad článok obsahuje video, alebo foto galériu, prípadne je uzamknutý pod „pianom“, vždy je totiž v titulku umiestnený špecifický piktogram, ktorý o tom informuje.

Pozrite:

Denník SME po novom označuje najkrajšie články, ako Čítanie+ (aktualizované) - titulka SME.sk 23.2.2015
Čítanie+ na titulke SME.sk

[message_box title=“Long form journalism“ color=“red“]

„Takáto forma žurnalistiky sa nazýva aj „long form journalism“ (v preklade dlhá forma žurnalistiky) , ktorá je v USA trendom posledných rokov a v súčasnosti prišla i na Slovensko, vďaka SME. Je tvorená literatúrou faktu, alebo opisnou žurnalistikou, vyznačuje sa teda dlhšou formou, ako majú iné články na webe štandardne.

Takéto články obsahujú veľké fotografie  a často aj rôzne štatistické údaje a fakty, ktoré bývajú prehľadne vizualizované v rámci infografiky.  Sú určené čitateľom, ktorí milujú obsah, prevažne ten onlinový. Fenoménom je ale jej použitie v printovej verzii, aj v denníku SME, doteraz väčšinou formou špecializovaných príloh.

Ako supervízor sa tejto forme žurnalistiky bude  v denníku SME po odchode Tomáša Bellu venovať  práve zástupca šéfredaktorky SME Tomáš Prokopčák. Vedenie vydavateľstva Petit Press sa tak snaží v čase „nezastaviteľného“ úpadku predaja tlačených médií priniesť čitateľom pridanú hodnotu a naučiť ich tak znovu čítať tlačené médiá a na webe ich naučiť za kvalitný obsah platiť.

V deň vyjdenia špecializovanej prílohy stojí vydanie denníka SME v priemere o 0,10€ viac . V prípade onlinového prostredia je takýto „dlhý článok“ vždy uzamknutý pod pay wall (v preklade platobnou bránou) Piano Media  a prístupný len platiacim čitateľom. Pod článkom nechýba poďakovanie čitateľom: „Tento text ste mohli čítať vďaka tomu, že platíte za obsah. Vážime si to.“

Zaujímavosťou tejto formy žurnalistiky (tzv. long form journalism) v tlačenom médiu je fakt, že môžeme aj v tomto prvku „novej“ žurnalistiky badať prienik obsahu do denníka, ktorý sa nachádza  skôr v tituloch s týždennou periodicitou. Súvisí to už s vyššie zmienenou snahou vydavateľov o vyššiu čitateľskú atraktivitu obsahu tlačených médií s dennou periodicitou a hybridizáciou ale i istou formou tvorby derivátov z úspešných projektov.“

Marián Luha
šéfredaktor masmedialne.info

[/message_box]

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu