Čitatelia si mohli v stredu 25. novembra kúpiť denník SME vrátane knihy Honba za meteorom od spisovateľa Julesa Verne na 235 stranách za akciovú cenu 2,90 eur. Samostatne sa denník SME nepredával, vydavateľstvo Petit Press takto spropagovalo štart svojej novej knižnej edície, ktorá čitateľom postupne prinesie ešte 11 kníh z pera významných svetových autorov. Správu som aktualizoval o krátky rozhovor s generálnym riaditeľom vydavateľstva Petit Press pánom Alexejom Fulmekom.

Vydavateľstvo denníka SME odštartovalo stratégiu vlastnej knižnej edície ešte v roku 2004 a jej cieľom bolo čo najviac priblížiť literatúru k čitateľom.

Už 18. októbra 2004 vyšla v edícii ako prvá kniha od významného talianskeho spisovateľa Umberta Eco pod názvom Meno ruže, ktorá je označovaná ako jedna z najlepších kníh minulého storočia.

dennik SME s knihou od Jelasa Verne 25.11.2015 - obr. 2
denník SME s knihou od Julesa Verne Honba za meteorom, 25.11.2015 (zdroj foto: Masmediálne.info)

Tentoraz vydavateľstvo siahlo po osvedčených klasikách, v novej knižnej edícii tak budú môcť čitatelia nájsť fantasy literatúru ale i detektívky a historické romány od autorov, ako sú Karel Čapek, Ladislav Nádaši-Jége, Isaak Babel, Virgínia Woolfová, Theodore Dreiser, Franz Kafka, Daniel Defoe, Fiodor Michajlovič, Jane Austenová, Mary W.Shelley ale i Mark Twain.

Denník SME sa v stredu 25. novembra v deň vydania knihy od Julesa Verne nedal kúpiť samostatne. Vydavateľstvo zvolilo riskantný krok, keď čitateľov „nútilo“ kúpiť si denník spolu aj s knihou za cenu 2,90 eur.

Štandardná cena denníka v stredu by bola 0,80 eur, čiže cena knihy vychádza na 2,10 eur. Skutočná predajná cena knihy je ale na úrovni 7,90 eur, čiže čitateľ tak získal knihu de facto darom, ale len ak sa mu páči. Táto kniha poslúžila, ako marketingová kampaň na ukážku a mala upútať pozornosť čitateľa na štart predaja celej novej knižnej edície a motivovať ho k objednávke.

V roku 2014 bol však prvý diel knihy Meno ruže pribalený k denníku SME grátis. Niektorí čitatelia mohli mať preto aktuálne pocit, že pri štarte novej knižnej edície im vydavateľstvo vnútilo knihu, ktorú si s denníkom museli kúpiť, keďže denník si osve kúpiť nemohli.

Knižná edícia obsahuje ešte 11 diel, ktoré vyjdú postupne počas 11-tich mesiacov, každý mesiac jedna kniha v období od novembra 2015 až do septembra 2016. Knihy nebudú prílohou denníka SME, dajú sa len objednať ako celok 11-tich výtlačkov. Knihy bude potom vydavateľstvo zasielať čitateľom v mesačných intervaloch poštou, za cenu 99 eur za edíciu celkom.

Zaujímalo by ma na akej úrovni sa bude pohybovať remitenda (nepredaný náklad) denníka SME 25. novembra, teda v deň, kedy zahŕňal prvú knihu z edície SME.

Priemerný tlačený náklad denníka SME v období január až september tohto roku bol 43 310 výtlačkov a priemerný predaný náklad 31 589 výtlačkov. Dáta vychádzajú z auditu nákladu, ktorý vykonáva združenie Audit Bureau of Circulations (ABC SR).

Knižky edície SME sú v kvalitnej tuhej väzbe, s oblým chrbátnikom s kapitálkami a v štandardnom formáte, na rozdiel od konkurencie, ktorá knihy vydávala v mäkkej brožúrovanej väzbe a v zmenšenom formáte.

Už od septembra do októbra tohto roka odštartovalo vydávanie titulov vo vlastnej knižnej edícii aj vydavateľstvo denníka Nový Čas – Ringier Axel Springer Slovakia (RAS), ktoré vydalo 6 kníh od slovenských autorov, niektoré z nich patria dokonca k povinnej literatúre na školách. Čítajte viac.

Od februára tohto roku vydavateľstvo RAS prinieslo aj 6 kníh od známych svetových autorov, ako Sherlock Holmes, Oscar Wilde, Arthur Conan Doyle, či Washington Irwing, ktoré vyšli bilingválne, teda v anglickom jazyku a zároveň aj v slovenčine. Čítajte viac.

Cena knihy v takýchto edíciách bola od 0,69 do 0,79 eur vrátane denníka Nový Čas a bola preto dostupnejšia pre čitateľov, ako aktuálna nová knižná edícia vydavateľstva Petit Press.

 

Aktualizované:

Na moje otázky odpovedal pán Alexej Fulmek, generálny riaditeľ vydavateľstva Petit Press.

Exkluzívne Rozhovor – Alexej Fulmek Momentálne ohrozuje nezávislú žurnalistiku apetít finančných skupín
Alexej Fulmek, CEO Petit Press

V deň vydania knižnej edície 25. novembra sa denník nedal kúpiť aj samostatne?

Nie, ide o produkt kniha + noviny.

V akom náklade ste 25. novembra vytlačili denník SME? V akom náklade knihu Honba za meteorom od Julesa Verna? V akom náklade budú vychádzať ostatné knižné diela v edícii?

Celkový náklad prvej  knihy  Honba za meteorom  bol 35 000 kusov, druhá kniha Válka s mloky od Karla Čapka vychádza v náklade 13 000 kusov a náklad pre ďalšie knihy určíme podľa čitateľského záujmu o edície, ale predpokladáme náklad medzi 2000 – 3000 kusov, radi by sme predali spolu aspoň 30 000 – 35 000 kníh.

Čo bolo motívom priniesť opäť čitateľom denníka aj knižnú literatúru?

Po desiatich rokoch sa vraciame opäť ku predaju kníh za sympatické a dostupné ceny.  Chceme obnoviť tradíciu našich knižných edícií z rokov 2004 – 2006, kedy sa nám darilo a zároveň prinášame benefit pre predplatiteľov v podobe zľavy na celú edíciu.

A aká bude cena novej edície?

Edícia dvanástich kníh bude stáť 81 euro + poštovné, cena jednotlivých kníh bude 7,90 euro a pre predplatiteľov denníka SME 5,90 euro. V prípade, že ste si prvú dotovanú knihu na stánku kúpili za 2,90, získate zvyšnú časť 11 kníh edície za 77 euro. Predplatitelia denníka SME dostali prvú a druhú knihu ako darček.

Ďakujem za rozhovor.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu