New York 15. apríla (TASR) – Denníky Washington Post a Guardian získali v pondelok prestížnu Pulitzerovu cenu v kategórii služba verejnosti za odhalenie rozsiahlych sledovacích programov americkej vlády v sérii článkov, ktoré vychádzali z tajných dokumentov, poskytnutých bývalým spolupracovníkom NSA Edwardom Snowdenom. Uviedla to tlačová agentúra AP.

Pulitzerovu cenu za aktuálne spravodajstvo dostal americký denník Boston Globe za „dôkladné a citlivé“ informovanie o bombovom útoku na Bostonskom maratóne a o pátraní po páchateľoch, ktoré potom nasledovalo.

Dva najväčšie a najuznávanejšie americké denníky, Washington Post a New York Times, získali po dve ceny – ale ďalšie ocenenia boli rozdané aj medzi množstvo väčších a menších médií.

Články o špionážnych programoch americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) odhalili, že vláda systematicky zhromažďuje informácie o miliónoch telefonátov a e-mailov Američanov – to všetko v snahe odvrátiť útoky teroristov. Po zverejnení však nasledoval veľký hnev verejnosti, ktorý donútil prezidenta Baracka Obamu stanoviť obmedzenia pre takéto sledovanie.

Reportáže „pomohli vyvolať veľmi dôležitú diskusiu o rovnováhe medzi súkromím a bezpečnosťou a táto diskusia stále prebieha“, vyhlásil organizátor Pulitzerových cien Sig Gissler.

Články o NSA napísal Barton Gellman z Washington Post, ako aj Glenn Greenwald, Laura Poitrasová a Ewen MacAskill, ktorých reportáže zverejnil Guardian US, americká mutácia britského denníka so sídlom v New Yorku.

„Myslím, že je to fantastická správa,“ uviedla Poitrasová. „Je to potvrdenie Snowdenovej odvahy, obhajoba jeho odvahy a jeho túžby dať verejnosti vedieť, čo vláda robí,“ dodala novinárka.

Snowden je v USA obvinený zo špionáže a ďalších trestných činov a v prípade usvedčenia mu hrozí 30 rokov väzenia. Dostal dočasný azyl v Rusku.

Snowden vydal vyhlásenie, v ktorom vzdal poctu „odvážnym reportérom a ich kolegom, ktorí pracovali tvárou v tvár mimoriadne silnému zastrašovaniu, vrátane násilného ničenia novinárskych materiálov, neprimeraného uplatnenia protiteroristických zákonov a mnohých ďalších spôsobov nátlaku, s cieľom zastaviť ich v práci“.

Redakcia denníka Boston Globe dostala správu o udelení ceny len jeden deň pred výročím bombového útoku na maratóne – pracovníci si obete uctili minútou ticha. Všetci v Boston Globe dúfajú, že nič podobné sa už nestane.

K bombovému atentátu došlo vlani 15. apríla, o život prišli traja ľudia a ďalších 260 utrpelo zranenia. Denníku New York Times priniesla udalosť Pulitzerovu cenu v kategórii reportážna fotografia – Josh Haner urobil fotoreportáž o obeti výbuchu, ktorá prišla o obe nohy.

New York Times dostal aj cenu v kategórii aktuálna spravodajská fotografia – Tyler Hicks si ju vyslúžil reportážou o teroristickom útoku v nákupnom centre Westgate v Keni.

Washington Post získal druhú Pulitzerovu cenu v kategórii vysvetľujúce spravodajstvo za hĺbkový článok Eliho Saslowa o potravinových poukážkach v Amerike.

Pulitzerove ceny sú najuznávanejšie v americkej žurnalistike a každý rok ich udeľuje Kolumbijská univerzita na odporúčanie výboru významných novinárov i ďalších osobností. Obaja víťazi v kategórii služba verejnosti dostanú zlaté medaily. Ostatné ceny znamenajú odmenu vo výške 10.000 dolárov.

Chris Hamby z neziskovej organizácie Center for Public Integrity získal Pulitzerovu cenu za investigatívne spravodajstvo na tému, ako právnici a lekári zmanipulovali systém tak, aby baníci uhoľných baní trpiaci chorobou „čiernych pľúc“ nedostali príspevky.

Pulitzerovu cenu za domáce spravodajstvo získal David Philipps z Gazette of Colorado Springs za investigatívny článok, v ktorom odhalil, že armáda prepúšťa čoraz väčšie počty traumatizovaných vojnových veteránov, ktorí doma páchajú zločiny.

Cenu za zahraničné spravodajstvo udelili Jasonovi Szepovi a Andrewovi R.C. Marshallovi z tlačovej agentúry Reuters za ich reportáže o násilnom prenasledovaní moslimskej menšiny v Mjanmarsku (Barme). Jej príslušníci sa snažili pred prenasledovaním ujsť, ale často padli do rúk krutých gangov obchodujúcich s ľuďmi.

Kompletné výsledky a ocenenia si môžete pozrieť > TU

 

Zdroj: TASR,  The Pulitzer Prizes