Bana Alabed (foto: Twitter)

Bana Alabed je 7-ročné dievčatko, ktoré žije vo východnom Aleppo v Sýrii. Prostredníctvom svojej lámavej angličtiny a jednoduchých správ v ktorých sa strieda strach a nádej, sa stala niekým kto svetu približuje utrpenie, ktorému deti v Sýrii čelia každý deň počas občianskej vojny. To že nejde o propagandu a jej správy nie sú vymyslené, má dokazovať niekoľko faktov.

Sympatické dievčatko je hviezdou siete Twitter, kde prostredníctvom svojo účtu približuje situáciu lokality, v ktorej žije.

V prvým troch mesiacoch získala na svojom účte 284-tisíc nasledovateľov, vrátane známej spisovateľky Joanne Rowlingovej, a tiež bolo cez účet poslaných cez 580 tweetov.

Bana Alabed uverejnila aj niekoľko videí na live streaming video appke Periscope, ktoré ukazujú jej každodenný život, rovnako ako bombardovanie, ktoré Bana v Aleppo vydržala a prežila.

Takýto veľký úspech a popularita so sebou prinášajú množstvo otázok o pravdivosti existencie dievčatka Bana Alabed, o jej účte a posolstve, ktoré prináša. Portál Bellingcat.com priniesol rozbor zverejneného materiálu na účte dievčatka, aby preskúmal jeho pravosť.

Rodina Bana Alabed

Bananina rodina sa skladá z piatich členov: otec Ghassan Alabed, údajne pracuje na právnom oddelení miestneho úradu, kde sa registrujú narodenia a úmrtia obyvateľov, čiže niečo ako naša matrika.

Na svojom Twitter účte sa podpisuje ako „aktivista proti terorizmu a ISIS“, okrem toho je niečo ako básnik, ktorý od októbra 2015 na sociálnej sieti Facebook zverejňuje svoje básne, v ktorých je množstvo smútku a náreku nad zničením mestečka Aleppo.

Jej matka Fatemah, je učiteľkou angličtiny, študovala právo, politiku a žurnalistiku. Bana má dvoch malých bratov: trojročného Noora a päťročného Mohammeda.

Mediálna prezentácia

Bana a jej profil na Twitteri od svojho založenia rýchlo získali na popularite, správy o dievčatku sa objavili v rôznych mediálnych organizáciách, napríklad aj na portáli Daily Mail, ktorý tvrdil, že hovoril s Fatemah cez Skype.

Takýto enormný záujem vzbudil pozornosť aj súčasného prezidenta Sýrie Bashar al-Assada, ktorý spojil @AlabedBana a jej účet s „teroristami alebo ich priaznivcami“.

V tomto bode Bana prestala byť jednoduchým dievčaťom, jej osoba sa stala politickým aktivistom, ktorý ohrozuje reputáciu samotného prezidenta Asada.

Tweeter profil Bany Alabed
Tweeter profil Bany Alabed

Lokalita, z ktorej sú reportáže a fotky

Jedným z prvých možných neprávd o účte tohto dievčatka je, že jej tweety nie sú z východného Aleppa, ale skôr z Turecka alebo z nejakého iného miesta v Sýrii.

Skúmaním videí zverejnených na Periscope a Twitteri z jej strechy, vrátane záberov, v ktorých je zreteľne prítomná, vyplýva, že sa dajú lokalizovať na GPS súradniciach 36 ° 12’16 „N 37 ° 11’09“ E. V čase, keď Bana tweetovala, tento úsek či oblasť boli naozaj vo vnútri rebelmi riadeného východného Aleppo.

Zdá sa, že toto miesto je tiež opísané ako ich domov vo videu od matky Fatemah, uverejnenom na Periscope. Všetky videá či fotografie znázorňujúce Banu, jej matku Fatemah, alebo jej otca pred domom boli prostredníctvom GPS lokalizované ako blízko ich bytu.

https://www.youtube.com/watch?v=Sj3A8bmCAsw

Spravovanie jej účtu

Ku dňu 8. decembra 2016 bolo cez účet poslaných 580 viditeľných tweetov, ktoré boli priradené k niekoľkým rôznym ľuďom: 121 bolo podpísaných ako „Bana“, 181 bolo podpísaných ako „Fatemah“ alebo „Bana mama“, 1 bol podpísaný ako „Mohamed“ a 124 nemalo uvedeného odosielateľa.

Existuje aj značný počet spätných tweetov, čo predstavuje 153 odpovedí. Tweety priamo pripisované dievčatku Bana sú teda zväčša dielom matky Fatemah. Ich dva štýly sú viditeľne aj zrozumiteľne odlišné, tweety pripisované Bane sú omnoho jednoduchšie.

Prepracovanosť ostatných tweetov naopak naznačuje, že sú písané matkou Fatemah a tie jednoduchšie, ale gramaticky správne, sú tiež napísané matkou alebo prinajmenšom jej osobou upravené. Podľa tohto je celkom zrejmé, že twitter účet malého dievčatka je riadený jej matkou.

Prístup k elektrine a k internetu

Otázky vzbudzuje aj možnosť pripojenia sa na internet a elektrickú energiu, keďže mesto bolo tak veľmi zničené a zdevastované vojnou. Znepokojenie nad schopnosťou rodiny posielať toľko tweetov je opodstatnené, dá sa to, ale vysvetliť tým, že rodina má na streche domu nainštalované solárne panely a prostredníctvom akumulátorov je následne možné nabíjať telefóny.

Je to jasne vidieť aj na videách na Periscope, o tomto spôsobe pripojenia sa na internet a získavanie elektrickej energie sa píše aj v správe od BBC z konca septembra.

Okrem toho je možné, že rodina má prístup k satelitným telefónom, o ktorých na svojom účte podrobnejšie píše iný aktivista zo Sýrie.

Bydlisko dievčatka bolo naozaj bombardované

Dva príspevky, ktoré boli uložené na @AlabedBana ukazujúce sutiny v uličke medzi domom, kde býva malá Bana a susednou budovou, rovnako ako iné škody po bombardovaní z 27. novembra sa taktiež stali terčom pochybností.

Pri porovnaní cez satelitné snímky je jasné, že tieto príspevky sú z reálnych miest.

Záver

Pomocou voľne dostupných zdrojov, ktoré sú prístupné nielen pre Bellingcat.com, ale pre kohokoľvek, je možné potvrdiť, že Bana Alabed je skutočné 7-ročné dieťa, ktoré býva vo východnom Aleppo.

Na jej účtoch na Twitteri a Periscope sú videá zo skutočných miest vo východnom Aleppo. Jej účty sú prevádzkované matkou dievčatka, Fatimah. Fatimah má skúsenosti zo žurnalistiky a jej príspevky sú zrejme aj vďaka tomu veľmi sociálne pútavé.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu