Rada pre vysielanie a retransmisiu vyhlásila 13. marca 2015 prvé tohtoročné výberové konanie na pridelenie rozhlasových frekvencií pre terestriálne vysielanie. Publikovanú správu sme doplnili o rozhovor s Hanou Kobliškovou, generálnou riaditeľkou rádia Rocková republika.

Do jarného výberového konania je zaradených šesť voľných rozhlasových frekvencií - logo RVR-obr.Výberové konanie na pridelenie rozhlasových frekvencií vyhlásila Rada pre vysielanie a retransmisiu v zmysle zákona na úradnej tabuli vo svojom sídle, na webovej stránke a v dvoch celoštátnych denníkoch. Jeho súčasťou bude ako obvykle aj verejné vypočutie žiadateľov o nové rozhlasové licencie či súčasných vysielateľov, ktorí chcú svoje pokrytie rozšíriť.

Verejné vypočutie záujemcov o frekvencie je naplánované na 25. máj 2015. Uchádzači o jednotlivé frekvencie musia svoju žiadosť podať do 15. apríla 2015, a  to osobne alebo písomne na adrese sídla Rady pre vysielanie a retransmisiu (Dobrovičova 8, 811 09  Bratislava).

V jarnom výberovom konaní je zaradených šesť voľných rozhlasových frekvencií: Košice 107,7 MHz, Prievidza (Handlová) 102,2 MHz, Senec 102,4 MHz, Spišská Nová Ves 103,9 MHz, Trenčín 106,7 MHz a Zvolen 89,1 Mhz. Vo všetkých prípadoch ide o individuálne skoordinované frekvencie. Frekvenciu 106,7 MHz  Trenčín je z dôvodu eliminácie vzájomného rušenia s frekvenciou 106,7 MHz Partizánske vhodné prideliť len spoločnosti Rádio WOW s.r.o.

Ako pre masmedialne.info uviedla Lucia Jelčová z RVR, podľa podkladov, ktoré poskytol Rade pre vysielanie a retransmisiu Regulačný úrad, jednotlivé frekvencie koordinovali spoločnosti:

[message_box title=““ color=“red“]

107,7 MHz Košice – C.S.M. group s. r. o. (Rádio Rocková republika)

102,0 MHz Prievidza (Handlová) – Rádio Bojnice s.r.o. (Rádio Beta)

102,4 MHz Senec – AT MEDIA Slovakia, s. r. o.

103,9 MHz Spišská Nová Ves – C.S.M. group s. r. o. (Rádio Rocková republika)

106,7 MHz Trenčín – Rádio WOW s.r.o.

98,1 MHz Zvolen – RADIO ROCK, s. r. o.

[/message_box]

Do jarného výberového konania je zaradených šesť voľných rozhlasových frekvencií - zdroj foto-pixabay.com
Do jarného výberového konania je zaradených šesť voľných rozhlasových frekvencií (zdroj foto: pixabay.com)

 

Ako prebieha taký proces koordinácie frekvencií?

Je to komplikovaný a zdĺhavý proces, ale dá sa to v skratke zhrnúť asi takto. Začína sa to podaním o medzinárodnú koordináciu už navrhnutej frekvencie. Táto žiadosť sa podáva telekomunikačnému úradu, ktorý ju spracuje. V prípade, že sa nevyskytnú  problémy a nezrovnalosti  v návrhu, sa návrh posiela okolitým telekomunikačným úradom na schválenie. Zahraničné telekomunikačné úrady majú 100 dní na schválenie, prípadne zamietnutie návrhu. Rovnako si môžu vyžiadať ďalšie informácie, prípadne určiť podmienky schválenia. V prípade, že slovenský telekomunikačný  trvá na koordinácii aj  zamietnutej frekvencii, môže tak vzniesť námietku s odôvodnením. Vo väčšine prípadov ju  potom zahraničný subjekt schváli, ale v takom prípade majú opäť  100 dní na rozhodnutie.

Aké máte ďalšie plány s rádiom Rocková republika?

Hlavným cieľom je momentálne doplniť ďalšie frekvencie. Následne vytvoriť kvalitné pokrytie pre viaceré mestá Slovenska. V programe pracujeme na upevnení našej pozície rádia, ktoré ponúka tie najväčšie rockové hity. Sme radi, že pri tvorbe programu máme možnosť spolupracovať aj s redaktormi a tvorcami časopisu Classic Rock magazine, a že priamo z Londýna sme dostali ponuku na spoluprácu. Je to dobrý pocit, keď môžete pracovať s takýmito renomovanými redaktormi a moderátormi. Obchod sa snaží ponúkať svojim klientom servis a nápady, ktoré kúpyschopná cieľová skupina našich poslucháčov veľmi oceňuje.

Otázky zodpovedala Hana Koblišková, generálna riaditeľka rádia Rocková republika. Ďakujeme za rozhovor.

Zhováral sa

Marián Luha

[message_box title=“Odporúčame:“ color=“red“]článok > Rádio Rocková republika sa rozširuje
[/message_box]

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu