Prvý hraný film Deti  jedného z najoceňovanejších a najúspešnejších slovenských dokumentaristov Jara Vojteka, odštartuje svoju púť k divákom už 25. septembra. Titulnú pieseň filmu nahrala Jana Kirschner.

Do kín prichádza film Deti - režiséra Jara Vojteka - Jaro VojtekJaro Vojtek v rokoch 1994-1998 vyštudoval na VŠMU v Bratislave odbor réžia dokumentárneho filmu u Dušana Hanáka. Jeho dlhometrážny debut My zdes (2005) bol uvedený na MFF Karlovy Vary a na ďalších festivaloch, kde získal množstvo ocenení, napr. v roku 2006 Hlavnú cenu na MFF dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden svět v Prahe.

V roku 2009 mal premiéru jeho druhý dlhometrážny dokument Hranica, ktorý vyhral na MFDF Jihlava cenu Medzi moři za najlepší východoeurópsky dokumentárny film a bol uvedený aj v prestížnej sekcii Spektrum na MFF Rotterdam.

Jeho ostatný dokument Cigáni idú do volieb (2012) bol uvedený na medzinárodných festivaloch vo varšave, Jakarte či Minsku, získal Zvláštnu cena poroty Silver Eye na MFDF Jihlava. Je držiteľom ocenenia Krištáľové Krídlo za audiovizuálnu tvorbu za rok 2012.

 

Syn, Maratón, Kanárik, Otec – štyri poviedky, ktoré vytvárajú jeden pohľad na rôzne podoby vzťahu rodičov a detí. Či už ide o otca vyrovnávajúceho sa s nedostupným autistickým svetom svojho syna, mladého muža, ktorý nezvláda odlúčenie od rodiny, chlapca žijúceho s necitlivým otčimom či zradenú ženu starajúcu sa o zomierajúceho otca, každá z postáv rieši svoju situáciu po svojom. Návšteva ľudového liečiteľa, útek z väzenia, súťaž kanárikov, výlet k moru. Snažia sa od svojich problémov uniknúť alebo iba hľadajú cestu?

„Každú zo štyroch poviedok filmu DETI – Syn, Maratón, Kanárik, Otec – sme nakrúcali v inom ročnom období a na rôznych lokáciách po celom Slovensku. Predpremiérové uvedenia sú našim poďakovaním účinkujúcim a ľuďom, ktorí nám pomohli v regiónoch,“ vysvetlil producent filmu DETI Mátyás Prikler z produkčnej spoločnosti MPhilms.

Od 25. septembra vstúpia DETI do kinodistribúcie a budú ako jediný dlhometrážny slovenský film súčasťou Projekt-u 100. „Asociácia slovenských filmových klubov podporuje a prezentuje v kinách filmy so silnou autorskou výpoveďou. Tak ako v dokumentoch Jara Vojteka, aj v jeho hranom debute cítime jeho veľký talent a originalitu. Práve preto sme sa rozhodli film DETI zaradiť do „zlatej“ kolekcie filmov najväčšej putovnej prehliadky na Slovensku – už 20. ročníka Projekt-u 100,“ povedala riaditeľka distribučnej spoločnosti ASFK Silvia Dubecká.

Do kín prichádza film Deti - režiséra Jara Vojteka-Jana Kirschner a Jaro Vojtek, autor MPhilms
Jaro Vojtek a Jana Kirschner

 

Titulnú pieseň nahrala Jana Kirschner

Autormi piesne DETI sú Jana Kirschner a Eddie Stevens. Jana Kirschner spolu s partnerom, britským hudobníkom a producentom nahrávala skladbu v londýnskom štúdiu. K piesni už stihla nakrútiť aj videoklip!

Popri intenzívnej príprave na novom albume Moruša Čierna si našla čas a prijala ponuku na skomponovanie a naspievanie titulnej filmovej piesne DETI.

„Skladba vznikla už dávnejšie. No keď mi zavolal Mátyás Prikler, producent filmu DETI a oslovil ma s ponukou napísať titulnú skladbu pre film Jara Vojteka, povedala som mu, že mám niečo, čo by sa mohlo hodiť. Prekvapila ma ich okamžitá pozitívna reakcia. A skutočne, keď som si pozrela film, vedela som, že sme našli tú pravú pieseň, pretože to spolu dokonale funguje,“ opisuje vznik skladby Jana Kirschner.

„Pieseň svojou atmosférou a aj textom akoby tematicky uzatvárala film. Text emočne spája jednotlivé poviedky filmu a vytvára spolu s hudbou akúsi katarznú bodku za filmom,” vysvetľuje režisér snímky DETI Jaro Vojtek.

K piesni, ktorá ideovo ladí s príbehom filmu, vznikol aj videoklip, v ktorom Jana Kirschner účinkuje. Jej spev je popretkávaný scénami z filmu o rôznych podobách vzťahov detí a rodičov.

 

„Klip vznikol veľmi rýchlo, chceli sme vyzdvihnúť najmä dôležité momenty filmu a vyvolať v divákovi zvedavosť. To sa nám snáď podarilo a nielen skladba, ale hlavne film budú mať úspech. Klip sa nakrúcal a pripravoval na Slovensku, ale film je plný zaujímavých lokácií mimo územia Slovenska a najmä „neokukaných“ hereckých osobností, ktoré dodávajú jednotlivým príbehom dôveryhodnosť a uveriteľnosť,“ konštatuje Jana Kirschner.

Každá zo štyroch poviedok filmu DETI – Syn, Maratón, Kanárik, Otec – sa odohráva v inom ročnom období. Navzájom tak vytvárajú vrstevnatú mozaiku vzťahov, v ktorých sa odrážajú nádeje, sklamania a nevyhnutné rozhodnutia.

„Je to hlboký, citlivý film, ktorý prináša niečo, čo sa týka každého z nás. Pretože každý sme niekoho dieťa. Jaro Vojtek je vnímavý a výborný rozprávač, skvelý filmár a navyše rodák  z Martina. Som veľmi šťastná, že ma Mátyás Prikler oslovil a vznikla takáto spolupráca,“ nešetrí chválou Jana Kirschner.

Film DETI štartuje v kinách od 25. septembra 2014 a prináša ho Asociácia slovenských filmových klubov. Na nový album Jany Kirschner si fanúšikovia musia ešte chvíľu počkať. Moruša Čierna vyjde 27. októbra 2014 vo vydavateľstve Slnko records.

Do konca roka 2014 uvidia film DETI diváci v takmer 40 slovenských mestách.

Plagat deti A1 SK[message_box title=“Vizitka filmu:“ color=“red“]Premiéra v SR: 25. 9. 2014
Žáner: dráma
Produkcia: MPhilms
Koprodukcia: Duracfilm, Rozhlas a televízia Slovenska
Hrajú: Éva Bandor, János Gosztonyi, Vlado Zboroň, Roman Bubla, Martin Horváth, Richard Felix, Arnold Nagy a ďalší
Réžia: Jaro Vojtek / Scenár: Marek Leščák / Kamera: Tomáš Stanek ASK /Strih: Maroš Šlapeta / Hudba: Michal Nejtek / Zvuk: Dušan Kozák / Pomocná réžia: Juraj Baláž / Produkcia: Martina Agricolová / Koproducent: Pavlína Kalandrová / Producent: Mátyás Prikler [/message_box]

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu