Od začiatku apríla máte možnosť sledovať na obrazovkách RTVS na Jednotke každý piatok nové časti pokračovania dokumentárneho  seriálu o každodenných absurditách v socialistickom Československu – Fetiše socializmu (II.). Pracovalo na ňom päť slovenských režisérov –  Peter Kerekes, Róbert Šveda, Miriam Petráňová, Katarína Hlinčíková a Vladislava Plančíková.

Dokument Fetiše socializmu II. na RTVS
Lukáš Latinák pri nakrúcaní dokumentu Fetiše socializmu II. (zdroj foto: K2 Production)

Spartakiáda, oslavy 1. mája, pionierske tábory, vojenčina, dovolenka na Zemplínskej šírave, víkend na chalupe, chmeľová brigáda… Aj vám teraz prišlo na myseľ množstvo spomienok? Päť slovenských režisérov vyrozpráva príbehy ukryté v malých dejinách každodennosti. Neobyčajné príbehy obyčajných ľudí socialistického Československa.

Uvidíte príbehy vyrozprávané bežnými ľuďmi, ako sú zamestnankyňa cestovnej kancelárie, pracovník v JRD, učiteľ tanca alebo architektka panelákového sídliska. Sú to aj príbehy známych osobností. Uvidíte  Lukáša Latináka, Mariána Čekovského, Mateja Landla, Beátu Dubasovú, Petra Kočiša, Zuzanu Fialovú, výtvarníka Svätopluka Mikytu či olympijského medailistu Jozefa Lohyňu.

Pred rokom 1989 bola československá spoločnosť uzavretá v akejsi zvláštnej konzerve, do ktorej len ťažko prenikali európske a celosvetové trendy. Ľudia túžili po všedných veciach, ktoré však boli ťažko dosiahnuteľné. V dobe vyprázdnených obchodov a bezhraničných obmedzení vrcholí kreativita národa.

Fetiše socializmu II prinášajú divákovi príbehy bežných ľudí, ako aj známych tvárí českého a slovenského kultúrneho či športového sveta, ktoré so sviežosťou, vtipom a sem-tam štipkou irónie opisujú, čo znamenal imidž v Československu. Tvorcovia seriálu sa tentoraz zamerali na zvyky, udalosti a organizované podujatia počas socializmu. Cez slová obyčajných ľudí sa vynárajú naše malé dejiny, dejiny každodennosti.

Termíny vysielaní (každý piatok, na Jednotke o 21:50-22:20hod.):

1.    Srdečné pozdravy z pionierskeho tábora, réžia Róbert Šveda, 6. 4. 2015 > v archíve na webe RTVS > pozri
2.    Brigády, réžia Miriam Petráňová, 10. 4. 2015
3.    Spartakiáda, réžia Peter Kerekes, 17.4.2015
4.    Oslavy, réžia Miriam Petráňová,    24.4.2015
5.    Diskotéky a zábavy, réžia Róbert Šveda, 15.5.2015
6.    Traktor – tank mieru, réžia Katarína Hlinčíková, 22.5.2015
7.    Von z mesta, réžia Miriam Petráňová, 29.5.2015
8.    Život s ochranou, réžia Peter Kerekes, 5.6.2015
9.    Panelový sen, réžia Katarína Hlinčíková, 12.6.2015
10.    Slovenské more, réžia Vladimíra Plančíková, 19.6.2015
11.    Prízrak vojenskej služby, réžia Róbert Šveda, 26.6.2015
12.    Subkultúry, réžia Vladimíra Plančíková, 3.7.2012

Dokument Fetiše socializmu II. na RTVS - obr.2
pri nakrúcaní dokumentu Fetiše socializmu II. (zdroj foto: K2 Production)

O REŽISÉROCH:

PETER KEREKES
Košický rodák Peter Kerekes je jedným z najoceňovanej-ších slovenských dokumentaristov. V rokoch 1991 – 1998 študoval na Katedre réžie Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave, v rokoch 1999 – 2002 bol na tej istej katedre doktorandom a od roku 2003 na nej pôsobí ako pedagóg. Okrem pedagogickej činnosti pôsobí aj ako príležitostný lektor medzinárodných workshopov. Ako režisér je podpísaný pod snímky Ladomírske morytáty a legendy (1998), 66 sezón (2003) Ako sa varia dejiny (2008) a Zamatoví teroristi (2013). Zároveň sa podieľal na mnohých dokumentárnych cykloch. Napríklad pre Českú televíziu vytvoril seriál Coby kdyby (2010). Je spoluautorom seriálu Fetiše socializmu (2014, 2015).

MIRIAM PETRÁŇOVÁ
Študovala dokumentárnu réžiu na VŠMU a je absolventkou odboru fotografie na VSVU. V roku 1999 sa stala víťazkou súťaže o najlepšie fotografické portfólio na Mesiaci fotografie v Bratislave.  Venuje sa aj grafike, maľbe, sochárstvu a akčnému umeniu. Vystavovala na Slovensku, v Nemecku, Poľsku. Je autorkou niekoľkých dokumentárnych filmov (Učiteľka alebo mýliť sa je ľudské, Viditeľné mesto či Stretnutie s Annie Girardotovou), animovaných filmov (Rock volieb, Festival frankofónneho filmu, Detský čin roka). Ako režisérka a scenáristka vytvorila niekoľko televíznych dokumentov napríklad
v sérii Radosť zo života alebo Família, Súrodenci, Fetiše socializmu. Venuje sa aj tvorbe videoklipov.

VLADISLAVA PLANČÍKOVÁ
Záujem o ľudské príbehy, dejiny a sociálnu sféru ju priviedli k štúdiu žurnalistiky na FiF UK v Bratislave. Po získaní bakalárskeho titulu začala študovať dokumentárnu tvorbu na FTF VŠMU v Bratislave.  Jej študentské filmy A. Kraus (2010), Papa (2008) a Našiel by som cvrčka v tráve (2009) boli na niekoľkých medzinárodných festivaloch. Pracovala na projektoch pre Slovenskú televíziu, napríklad – Ako Axa Šťastná šťastie priniesla (dokumentárny cyklus Deti o deťoch), Hravá (dokumentárny triptich Iné ženy), Vyšumené atrapy, Súrodenci a publicistická relácia Cesty. Pracovala na projektoch pre rôzne neziskové organizácie. Zaujímajú ju najmä sociálne a rodinné témy.  Aktuálne pracuje na dokumentárnom filme Čierno-biela mágia.

RÓBERT ŠVEDA
Je absolventom katedry réžie VŠMU Bratislave, ktorú ukončil celovečerným filmom Démoni (2007). Vo svojej tvorbe sa venuje hlavne televíznym hraným formátom, ale aj dokumentom. Dokucyklus Najväčšie kriminálne prípady Slovenska sa aj vďaka jeho réžii stal jedným z najúspešnejších dokumentárnych cyklov v televízii. Bol pri znovuzrodení žánrových seriálov na Slovensku, napr. kriminálneho seriálu Mesto tieňov, ktorý po úspechu na Slovensku prerobili pre českú televíziu pod názvom Kriminálka Anděl. Spolupracoval na mnohých dokumentoch pre verejnoprávnu televíziu či tretí sektor. V roku 2012 bol v kinách jeho druhý celovečerný film Anjeli. Ďalej sa spolupodieľal napríklad na seriáloch Radosť zo života (2008), Najväčšie tragédie Slovenska (2008), Odsúdené (2009), Ako som prežil (2009), Dr. Ludsky (2010), Dr. Dokonalý (2011), Nevinní (2011), Fetiše socializmu (2014), Súrodenci (2015) atď. V súčasnosti okrem tvorivej činnosti prednáša na FTF VŠMU.

KATARÍNA HLINČÍKOVÁ
Študentka Ateliéru dokumentárnej tvorby FTF VŠMU v Bratislave v roku 2012 zaujala svojim dokumentárnym filmom WeC verejná.  Pracovala ako marketingová manažérka pre slovenské produkčné spoločnosti. Jej ročníkové filmy S ňou, bez nej (2010) a Staré dievky (2011), Homo video (2013) boli uvedené na festivaloch doma i v zahraničí.  Pracovala na projektoch s RTVS, napr. Život s celiakiou (cyklus Cesta), Silná (cyklus Iné ženy). V súčasnosti spolupracuje s RTVS na relácii Umenie a pre televíziu denníka SME točí krátke filmy o spisovateľoch nominovaných na literárnu cenu Anasoft litera.

Dokument Fetiše socializmu II. na RTVS - obr.3
logo dokumentu Fetiše socializmu II. (zdroj foto: K2 Production)

[message_box title=“Vizitka dokumentu Fetiše socializmu II.:“ color=“red“]
Produkcia: RTVS a  K2 Production, s.r.o.
Producent: Ivica Barabášová
Námet: Katarína Moláková, Peter Kerekes
Réžia: Róbert Šveda, Miriam Petráňová, Vladislava Plančíková, Peter Kerekes, Katarína Hlinčíková
Periodicita: týždenník
Premiéra: bola 6.4.2015  o 21:40 na Jednotke
Počet častí: 12
Minutáž: 26´[/message_box]

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu