ilustračná foto: pixabay.com

Európska vysielacia únia (EBU) zavádza novú doménu s koncovkou .radio. Rok 2017 je tak významným rokom pre rádiový trh, rádiá, profesionálov ale i rádiových nadšencov, amatérov.

EBU v jej kroku zaviesť novú doménu podporili všetky popredné rozhlasové organizácie vo svete, ako ABU, AER, AIB, AMARC, ASBU, AUB, CBU, EGTA, IAB, NABA, OTI, alebo URTI.

Príprava projektu začala pred štyrmi rokmi, tento krok je rozhodne v prospech rozhlasového vysielania na celom svete.

Novú doménu .radio si budú môcť registrovať výlučne rozhlasové stanice, únie vysielateľov, internetové rádiá, rádioví nadšenci, profesionáli pracujúci v rádiovom segmente, ale i spoločnosti zaoberajúce sa predajom, či servisom rádiového vysielania. Informáciu priniesla priamo EBU.

Prideľovanie novej rádiovej domény bude podliehať EBU a regionálnym rozhlasovým úniám. Ročný poplatok za registráciu domény pre firmy bude na úrovni 200 až 250 eur, pre jednotlivcov ale výrazne menej.

Prvotné registrácie prebehnú v dvoch vlnách. Cieľom takéhoto postupu je, aby domény získali najskôr tradiční vysielatelia. Preto sa v prvej vlne, v období od 3. mája do 5. júla 2017, o domény budú môcť uchádzať iba rozhlasové stanice.

Druhá vlna bude od 30. augusta do 1. novembra, kedy sa o domény budú môcť uchádzať ostatní akceptovateľní záujemcovia.

Každé obdobie potrvá 60 dní, pričom sa neuplatňuje zvyčajné pravidlo: „kto sa skôr prihlási, toho doména bude“. O rovnakú doménu sa môže v danej vlne prihlásiť viacero záujemcov.

O tom, kto ju nakoniec získa, rozhodne samotná EBU (s prihliadnutím aj na ochranné známky).

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu