foto: pixabay.com

V malom mestečku Twin Falls v americkom Idahu sa stal incident, ktorý sa týkal veľmi citlivých vecí, ako maloleté deti a sex. Pokrytie incidentu neoverenými správami poukázalo na nebezpečnú skutočnosť, ako veľmi môžu byť médiá zradné a ako dokážu politické elity využiť takéto situácie.

Príbeh znásilnenia v mestečku Twin Falls sa dokonale hodil do plánov Stephena Bannon, ktorý ho využil na podporu prezidentskej kampane Donalda Trumpa, do ktorej bol zapojený. Stephen Bannon je mediálny manažér, politický aktivista a bývalý investičný bankár.

Príbeh od jeho počiatku až po rozuzlenie popisuje vo svojom článku na The New York Times reportérka Caitlin Dickerson.

Nathan Brawn, ktorý pracuje, ako miestny reportér v mestečku Twin Falls pre lokálne noviny The Times-News zaregistroval správu o možnom sexuálnom incidente, keď pozeral a počúval záznam z rokovania mestského zastupiteľstva mesta Twin Falls.

Na zasadnutí sa členovia zastupiteľstva síce zmienili o incidente, no nemali o ňom detailnejšie informácie a tak sa rozprávali len o domnienkach a informáciách typu jedna baba povedala.

Nathan Brawn, samozrejme, okamžite zavolal miestnemu policajnému šéfovi, aby sa pokúsil zistiť viac informácií. Keďže prípad sa týkal maloletých detí, policajný šéf mu žiadne informácie neposkytol.

Brown sa nevzdal a zavolal starostovi a jeho kolegovi, od ktorých sa dozvedel, že pred dvanástimi dňami boli nájdené tri deti čiastočne vyzlečené v spoločnej práčovni v bytovom dome, v ktorom žili.

Z detí boli dvaja chlapci, jeden vo veku 7 rokov, druhý vo veku 10 rokov a tretie dieťa bolo 5-ročné dievča. Mladší chlapec sa podľa týchto informácií pokúšal mať sex s 5-ročným dievčaťom a starší chlapec to mal natáčať na telefón. Dievča bolo biele s americkým pôvodom a chlapci boli vraj utečenci, no nebolo isté odkiaľ.

Počas ďalšieho víkendu dostal novinár Nathan Brown správu od miestneho občana Jima Dalos Jr., ktorého v meste prezývali skenovací muž. Túto prezývku dostal preto, lebo neustále všetko sleduje a svoje tipy posiela médiám.

Dalos kontaktoval Browna, pretože v bytovom dome, v ktorom sa stal daný zločin žije a chcel mu posunúť niekoľko informácií. Napríklad to, že matka obete mu povedala, že chlapci boli zatknutí a tiež ho nasmeroval na niekoľko Facebook skupín, ktoré vznikli v súvislosti s incidentom.

V týchto skupinách na sociálnej sieti Brown zistil ďalšie informácie, ktoré hovorili, že dievčatko bolo znásilnené pod hrozbou zabitia nožom, že chlapci boli sýrski utečenci a dokonca, že spolu so svojimi otcami tento zločin oslávili. Okrem toho sa v článkoch objavili informácie o tom, že mestská rada sa snaží kriminálny čin zakryť.

Samozrejme, informácie v týchto skupinách sledoval aj naďalej. Brown nepoznal podrobnosti okolo prípadu znásilnenia, ale voči tomu, čo čítal v týchto článkoch bol skeptický.

Rozhodol sa na prípad pozrieť ešte raz úplne od začiatku a objasniť mnoho nejasností. Napríklad zo svojich predošlých zisťovaní vedel, že do Twin Falls neboli presťahovaní žiadny Sýrčania.

Ešte predtým, ako sa pustil do práce, dostal od priateľa správu, v ktorej mu zaslal link na článok zverejnený na webe Drudge Report, ktorý hovoril o znásilňovaní malého dievčatka z Idaho, ktorého sa mali dopustiť sýrski utečenci.

V článku denníka The New York Times je na vysvetlenie popísaná aj demografia a pomery v mestečku Twin Falls.

Mestečko Twin Falls je bohaté poľnohospodárske mesto s veľmi dobrou polohou. Vďaka tejto polohe je Twin Falls domovom hlavných potravinárskych spracovateľov ako je Chobani Jogurt, Clif Bar a Glanbia Nutritionals.

Všetky tieto spoločnosti majú v meste vybudované veľké podniky, ktoré pomohli znížiť mieru nezamestnanosti na takmer 3%, čo je menej ako celoštátny priemer.

Keďže v meste bola žiadaná nízko kvalifikovaná pracovná sila, Twin Falls sa stalo atraktívne pre prisťahovalcov. V 80. rokoch sa do mesta prisťahovali najmä utečenci z Kambodže a bývalej Juhoslávie. V priebehu rokov sa do mesta presťahovalo takmer 2500 utečencov.

Počas uplynulého desaťročia sa do Twin Falls začali presídľovať aj utečenci z ďalších afrických regiónov a z blízkeho východu, ktorí boli tmavšej pleti a uznávali nezvyčajné náboženstvo.

V meste, kde žilo približne 80% obyvateľstva s bielou pleťou sa začala meniť verejná mienka. Začali sa formovať aktivisti a proti moslimské skupiny.

To čo sa stalo v meste Twin Falls je smutné, no nie neobvyklé. Miestne policajné oddelenie vyšetruje sexuálne trestné činy každý jeden týždeň. Samozrejme, trestné činy, ktoré sa týkajú detí sú veľmi citlivou záležitosťou.

Dva týždne po incidente v mestečku Twin Falls, boli podľa informácií z článku denníka The New York Times, chlapci obvinení z nemravného správania sa voči maloletému dieťaťu.

Obvinenia voči 14-ročnému chlapcovi, ktorí dvom chlapcom požičal mobilný telefón boli neskôr zmiernené, keďže incidentu sa priamo nezúčastnil.

Hlavný vyšetrovateľ J.R. Paredez neskôr povedal, že nahrávka na mobilnom telefóne veľa objasnila, no tieto zistenia nemohol v rámci prebiehajúceho vyšetrovania prezradiť novinárom.

Ako plynul čas a ľudia stále nedostali vysvetlenie toho, čo sa vlastne naozaj stalo, vytvoril sa priestor na šírenie fám. O údajnom znásilnení maloletej sa hovorilo vo verejnej práčovni, v obchode, u kaderníčky, jednoducho všade.

Členovia mestskej rady nedokázali kontrolovať situáciu, dokonca sa okolnosti vyvinuli tak, že verejnosť z celej kauzy obviňovala práve mestskú radu.

Na mestskom zasadnutí, ktoré sa konalo v období, keď sa celé mesto zmietalo v nevedomosti o celom incidente, sa zúčastnilo niekoľko násobne viac obyvateľov ako obvykle. Ľudia boli nahnevaní a verejne kritizovali utečencov.

Hlavný policajný vyšetrovateľ verejnosti vysvetlil, že im nemôže povedať podrobnosti z vyšetrovania, no pokúsil sa aspoň objasniť niektoré dezinformácie, ktoré sa v meste šírili.

Napríklad chlapci neboli Sýrčania, ale boli zo Sudánu a Iraku, na mieste sa nenašiel žiadny dôkaz o použití noža a nepotvrdila sa ani žiadna oslava, ktorá by mala velebiť toto konanie.

Slová policajného vyšetrovatelia mali, ale na aktivistov opačný účinok. Ešte v tú noc poslala neznáma osoba emailovú pracovnú adresu policajného vyšetrovateľa, spolu s adresami členov mestskej rady a starostu na adresu blogu Jihad Watch, ktorá má proti islamský charakter. Tieto informácie boli zaslané aj na iné weby, ktoré sa zaoberajú proti islamskými témami.

Obrovská vlna záujmu sa sústredila najmä na starostu mesta Twin Falls, mnohí ho obviňovali zo zanedbania sociálnych otázok v meste, veľa ľudí ho žiadalo o podporu maloletej obete a jej rodiny. No veľa emailových správ bolo v podstate len ventilovaním nenávisti voči Islamu.

Na ďalší čakala nepríjemná pošta aj na starostovu ženu. Niekto jej zaslal hlasovú správu, v ktorej sa jej vyhrážal zverejnením adresy pobytu a popisom toho, aké by to bolo ak by ju znásilnili sýrski muži a polícia by vo veci riešenia tohto znásilnenia bola príliš zhovievavá voči vinníkom.

Príbeh znásilnenia v mestečku Twin Falls sa dokonale hodil do plánov Stephena Bannon, ktorý ho využil na podporu prezidentskej kampane Donalda Trumpa, do ktorej bol zapojený. Stephen Bannon je podľa informácií z článku denníka The New York Times mediálny manažér, politický aktivista a bývalý investičný bankár.

Okrem toho je výkonným predsedom webového portálu Breitbart News Network, ktorý sa zaoberá politickými témami, názormi a komentármi.

A práve webový portál poslúžil ako vynikajúci prostriedok na zneužitie situácie v mestečku Twin Falls na podporu Trumpovej prezidentskej kampane v roku 2016.

Bannon do Twin Falls dokonca poslal svojho najlepšieho vyšetrovacieho reportéra Lee Stranahana, ktorý mal o údajnom zločine znásilnenia zistiť dôkladnejšie informácie.

Stranahanovi sa, ale nepodarilo zistiť o nič viac, ako ostatným novinárom. Dokonca jeho informácie boli omnoho nepresnejšie a nejasnejšie, ako poskytli iné média.

V článkoch pre webový portál Breitbart, ktorých súčasťou sú audio nahrávky v podobe podcastov, Stranahan neustále opakoval, že utečenci masovo znásilňujú ženy v Európe a tento trend prichádza aj do USA.

„Ak chcete počkať, až sa vaša krajina zmení na Francúzsko alebo Kolín nad Rýnom v Nemecku. Ak chcete čakať, môžete čakať. Ale, ak chcete túto situáciu zastaviť, máte šancu v novembri,“ vyzýval Stranahan verejnosť v predvolebnom období v roku 2016. Jeho vyjadrenia zverejnil vo svojom článku The New York Times.

Na svoju obranu Stranahan uviedol, že do mestečka Twin Falls ho poslali vydavatelia z Breitbart News Network, pre ktorých pracoval. Mal v médiách prezentovať informáciu, že mestečko Twin Falls ovládli Moslimovia. Samozrejme, Breitbart News Network, toto tvrdenie poprel.

V súvislosti s údajným zločinom znásilnenia sa v médiách objavilo mnoho ďalších informácií. Mesto sa zmietalo v protestoch, polícia mala plné ruky práce. Podľa informácií z článku v The New York Times sa neskôr ukázalo, že mnoho falošných účtov na Facebooku, ktoré boli prepojené na ruskú vládu pomáhali šíriť nepravdivé informácie a príbehy a dokonca organizovať aj jeden z protestov.

Hoci sa neskôr odhalilo viacero nepravdivých tvrdení o situácii v meste Twin Falls, príbehy ktoré boli vyfabulované zo sociálnych sietí nezmizli.

Informácie z článku denníka The New York Times hovoria, že v apríli tohto roka obvinení chlapci z prípadu v Twin Falls priznali svoju vinu a v júni boli chlapci za svoj čin odsúdení.
Sudca zakázal mestským úradníkom, aby sa vyjadrili k výsledku súdneho procesu, ale experti v oblasti súdnictva povedali reportérovi Nathanovi Brown, že chlapci budú s najväčšou pravdepodobnosťou zaradení do programu s pridelením sociálneho kurátora a musia sa zúčastniť povinnej terapie na nápravu svojho správania.

Dokonca aj v štáte Idaho, ktoré má prísne požiadavky na odsúdenie, zákon zakazuje väzniť osoby mladšie ako 10 rokov, iba v krajných prípadoch je možné uväzniť osoby mladšie ako 12 rokov.

Informácia, o tom, že chlapci nešli do väzenia, sa aj napriek opatreniam dostala k verejnosti.Strach z Islamistov pretrváva v mestečku Twin Falls aj naďal  Ďalší redaktor denníka The Times-News pre denník The New York Times uviedol, že je to preto, lebo miestne vedenie odmietlo túto situáciu zmierniť.

V boji proti šíreniu falošných správ vraj bol denník doslova sám. A bolo to naozaj ťažké. Kým článok zverejnený v denníku The Times-News dosahoval čítanosť 50-tisíc čitateľov, článok zverejnený na Breitbart dosahoval niekoľko miliónovú čítanosť.

V závere článku denník The New York Times popisuje súčasnú situáciu v mestečku Twin Falls. Mesto je rozdelené na dva tábory. Jeden prisťahovalcov podporuje, no tých, čo sú naladení proti utečencom je viac.

Podľa novinára Browna, bude čoskoro zavedený zákon proti islamskému náboženskému právu Šária do Legislatívy štátu Idaho. Pokusov zaviesť tento zákon bolo viacero, no na základe posledných udalostí v súvislosti s predmetným prípadom je viac ako isté, že tentokrát bude zákon schválený.

„Mnoho ľudí si myslí, že spoločnosť sa mení príliš rýchlo, tak ako sa príliš rýchlo menia aj komunity. Ľudia sa pozerajú na iných ľudí, ktorí nehovoria ich jazykom alebo nevyzerajú ako oni, ako na hrozbu alebo znamenie, že ich kultúra bude oslabená. A chcú urobiť všetko, čo môžu, aby to zastavili,“ zverejnil vyjadrenie novinára Browna, denník The New York Times.

Okrem objasnenia situácie, ktorá zapríčinila depresívnu situáciu, v ktorej sa mestečko Twin Falls nachádza, článok v denníku The New York Times príkladne poukazuje na to, ako politické špičky dokážu manipulovať s informáciami a využívať ich vo svoj prospech.

No nielen to. Celý príbeh poukazuje aj na skutočnosť, že boj s falošnými správami naozaj nestojí len na pleciach technologických spoločností.

Sila a moc, ktorú svetu priniesol internet je nezastaviteľná, žiaľ spolu s ňou ľudstvo postihla novodobá choroba s názvom „dezinformačnosť“, pre ktorú zatiaľ neexistuje účinný liek. A možno ani nikdy existovať nebude.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu