foto: pixabay.com

Podľa Bieleho Domu je blokovanie prístupu k účtu Donalda Trumpa v poriadku, pretože je to jeho osobný účet. Viaceré popredné inštitúcie majú na toto konanie ale opačný názor.

V júli tohto roka priniesol portál engadget.com informáciu o tom, že sedem ľudí podáva žalobu na prezidenta Donalda Trumpa, pretože im zablokoval prístup k svojmu účtu na Twitteri.

Inštitút „The Knight First Amendment Institute of Columbia University“, vtedy zaslal prezidentovi list, v ktorom sa odvolával na to, že používanie účtu na Twitteri v prípade prezidenta má rovnakú formu verejného fóra, ako je to napríklad pri mestskej rade alebo iných verejných inštitúciách.

Inštitút, ktorého náplňou sú činnosti podporujúce slobodu prejavu tvrdil, že ak prezident blokuje používateľov, ktorí sa v súvislosti s jeho aktivitou na Twitter účte vyjadrujú kriticky alebo uštipačne, porušuje práva Prvého dodatku Ústavy USA.

Krátko po zaslaní tohto listu sa inštitút obrátil priamo na súd, kde podal žalobu na prezidenta a jeho komunikačný tím vo veci blokovania prístupu konkrétnym jednotlivcom na prezidentov Twitter účet @realDonaldTrump, čím prezident porušuje spomínané práva Prvého dodatku Ústavy USA.

V žalobe, ktorá bola podaná na súde v južnom okrese New York, sa siedmi jednotlivci, ktorým prezident a jeho tím zablokovali prístup k Twitter účtu @realDonaldTrump, odvolávali na to, že takýmto konaním prezident bráni používateľom čítať, odpovedať a zúčastňovať sa diskusie o prezidentových tweetoch.

Žalujúci žiadali súd, aby toto blokovanie vyhlásil za protiústavné a aby nariadil prezidentovi a jeho tímu obnovenie prístupu k jeho účtu na Twitteri.

„Biely Dom premieňa verejné fórum na echo komoru. Jeho činy porušujú práva ľudí, ktorí boli zablokovaní, ale aj práva tých, ktorí neboli zablokovaní, pretože teraz sa zapájajú do diskusného fóra, ktoré je vyčistené od negatívnej odozvy,“ uviedla vo vyhlásení, ktoré zverejnil engadget.com advokátka inštitútu The Knight First Amendment Institute, Katie Fallowová.

Koncom mesiaca september zverejnil engadget.com, ďalší článok o tejto kauze.

Podľa informácii z tohto článku v súdnom spore sa potvrdilo, že prezident naozaj blokuje prístup kritikov na svojom Twitter účte.

Inštitút The Knight First Amendment Institute a skupina z Columbia University, ktorá pomáha žalobcom vtedy informovali verejnosť, že obe strany urobili formálne legálne vyhlásenie, v ktorom sa dohodli na určitých faktoch. V tomto vyhlásení Biely Dom prehlásil, že nebude spochybňovať nároky žalobcov.

Spoločné ustanovenie, ktoré na svojich stránkach zverejnil The Knight First Amendment Institute obsahuje ďalšie podrobnosti týkajúce sa prevádzky účtu @realDonaldTrump.

Napríklad sa v ňom uvádza, že prezident sám osobne zablokoval používateľov na svojom Twitter účte.

Súčasťou informácií je aj skutočnosť, že riaditeľ sociálnych médií Bieleho Domu Dan Scavino má prístup k účtu @realDonaldTrump a niekedy pripravuje správy pre prezidenta a niekedy uverejňuje správy v mene prezidenta.

Okrem neho sú aj ďalší asistenti Bieleho domu, ktorí navrhujú obsah prezidentových tweetov.

Podľa informácii z článku na engadget.com, administratíva Bieleho Domu obhajuje blokovanie kritikov na účte prezidenta tým, že tento účet je osobný, čo znamená, že nemôže dochádzať k porušeniu práv Prvého Dodatku Ústavy USA.

Inštitút The Knight First Amendment Institute je, ale iného názoru. Tvrdí, že od svojej inaugurácie používa prezident Twitter účet @realDonaldTrump ako kanál na komunikáciu a interakciu s verejnosťou o svojom vládnom úrade.

V danej veci súd ešte stále prebieha, no na stranu inštitútu The Knight First Amendment Institute sa postavili aj ďalšie známe organizácie. Na svojich stránkach informáciu zverejnil samotný inštitút.

Tri organizácie, z ktorých každá sa sústreďuje na jednu z kľúčových oblastí práva ako digitálne práva, federálne súdy a právo Prvého dodatku podporili inštitút The First Amendment Institute v boji proti Trumpovi.

Aj podľa nich pri zablokovaní prístupu k Twitter účtu Donalda Trumpa došlo k porušeniu práv Prvého dodatku.

Vlády využívajú sociálne platformy na komunikáciu k verejnosti, ale aj na komunikáciu s verejnosťou a dokonca umožňujú komunikovať verejnosti medzi sebou.

Podľa Prvého dodatku je zakázané vylučovať z takýchto diskusných fór jednotlivcov na základe ich pohľadu na vec. Trump zablokovaním ľudí, ktorých názory sa mu nepáčili, porušil právo týchto ľudí prijímať verejné správy od vlády a zúčastňovať sa na demokratickom procese.

No nie len táto skupina ľudí z inštitútu The First Amendment Institute má problém s nedemokratickým správaním sa prezidenta. Začiatkom októbra na blokovanie prístupu k Twitter účtu prezidenta Donalda Trumpa upozornil aj portál politico.com.

Prezident Donald Trump podľa informácií z článku zablokoval prístup k svojmu účtu na sociálnej sieti Twitter aj viacerým novinárom. Napríklad aj Danielovi Dale, ktorý napísal viacero článkov o falošných tvrdeniach prezidenta Trumpa.

Daniel Dale je, ale nezlomný. Pre politico.com povedal, že táto prekážka nič nezmení na jeho práci, iba ju trošku skomplikuje. Možností ako sa dostať k prezidentovým tweetom je podľa neho veľa, napríklad aj v podobe vytvorenia ďalších účtov.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu