ilustračná foto: pixabay.com

Kontroverzný americký prezident Donald Trump a všetko, čo sa okolo neho deje, má dosah aj na veci a dianie, ktoré v podstate nie sú jeho zámer. Najnovšie sa mu podarilo pozitívne ovplyvniť predaj antiutopického románu 1984 od George Orwella.

Podľa Washington Post, ktorý sa týmto javom zaoberal vo svojom článku, predaj knihy spôsobila roztržka medzi hovorcom Bieleho Domu Seanom Spicerom a poradkyňou Donalda Trumpa Kellyanne Conwayovej.

Konkrétnejšie ide o nejasnosti ohľadom účasti verejnosti na inaugurácii prezidenta Trumpa. Sean Spicer sa totiž nedávno vyjadril, že inaugurácia prezidenta Donalda Trumpa, pritiahla rekordnú pozornosť verejnosti, dokonca vyššiu ako sa podarilo jeho predchodcom.

Problém je len v tom, že z množstva dostupného materiálu v podobe videí či fotografií, ktoré priniesli svetové média je zrejmé, že na inaugurácií bývalého prezidenta Baraka Obamu bola účasť verejnosti vyššia.

Situáciu sa následne snažila zachrániť poradkyňa Donalda Trumpa, ktorá sa vyjadrila, že hovorca Bieleho Domu neklamal, iba použil „alternatívne fakty“. Klamstiev v celej kauze však bolo omnoho viac a tieto rozporuplné tvrdenia a debaty mali aspoň pre niekoho alebo pre niečo pozitívny prínos.

Krátko po tomto spore antiutopistický román britského spisovateľa Georgea Orwella 1984 zaznamenal zvýšenú predajnosť a v rebríčku bestsellerov internetového predajcu Amazon sa ocitol na prvom mieste. Podľa Penguin.com sa predajnosť románu zvýšila o 9500 % a vydavateľstvo dokonca plánuje jeho dotlač v počte 75 tisíc kusov.

Orwellow román 1984

Takmer 70 rokov po prvom vydaní zaznamenáva kniha opäť svoj úspech. Spôsobuje to takzvaná „Trumpmatematika“, ktorá podobne ako v knihe 1984 hovorí, že „dva a dva sú päť a ľuďom neostáva nič iné ako tomu veriť!“

Orwell prežil dve svetové vojny a videl vzostup totalitných režimov. Vo svojej knihe opisuje svet počas absolútneho totalitného režimu, ktorý je umocnený permanentnou vojnou, v ktorom sa priestupok proti kolektívnemu mysleniu pokladá za zločin, ktorý musí byť tvrdo potrestaný.

Lídri sa vždy snažia manipulovať pravdu

Vodcovia, lídri, nazvať ich možno rôzne, sa vždy snažili manipulovať s pravdou, no v súčasnej dobe plnej technológií a možností ako sa pravda, tá skutočná, môže dostať do rozporu s tou pravdou, ktorú vodcovia ponúkajú svetu, je naozaj mnoho. Presne ako v tomto prípade.
Gordon Bowker, životopisec Georgea Orwella nie je prekvapený narastajúcim záujmom o knihu

Orwellow životopisec Gordon Bowker nie je vôbec prekvapený obnoveným záujmom o knihu 1984.

„Pokračujúca popularita knihy je pripomienkou ohrozenia demokracie, ktorú predstavujú tí s mocou, ktorí hlásajú „alternatívne fakty“ a popierajú objektívnu pravdu. Výroky Veľkého Brata a jeho pomocníkov sú považované za absolútnu pravdu, hoci vzdorujú racionálnemu mysleniu, čiže čierna je biela, dva plus dva je päť, vojna je mier, sloboda je otroctvo, nevedomosť je sila,“ uviedol v e-maile pre Washingtom Post, Gordon Bowker.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu