zdroj: DOT. Contemporary Art Gallery

Kurátorsky text od Jany Babušiakovej: „Najnovšia výstava Lucie Oleňovej je návratom v mnohých významoch tohto slova. Hoci sa naďalej zaujíma o prírodné štruktúry, odkláňa sa od práce so šablónami či s priestorovým experimentom smerom k tradičnej polohe maliarskeho média a k zobrazovaniu.

Centrálny námet série plátien a akvarelov je opäť návratom, obrátením pozornosti na tu prítomnú krajinu, ktorú vďaka svojej všednosti a zdanlivej známosti možno prehliadame. Oleňová si za cieľ svojho skúmania zvolila domácu devínskonovoveskú lokalitu Sandberg, pričom v plenérových skiciach i veľkorozmerných plátnach prechádza od celku k detailu a späť. Analyzuje štruktúru hornín ako krajinotvorných prvkov, dostávajúc sa v tvarovom rozklade často až na hranu abstrakcie.

Forma budovania obrazu pritom zodpovedá transformačným vplyvom, pôsobiacim na matériu týchto hornín. Ich vrstvenie či prirodzené omieľanie pramienkami stekajúcej vody tak nachádza svoj pendant v použitých výtvarných postupoch.

Dávno videné a poznané je tak podrobované novému, pozornejšiemu pohľadu, rozbité na jednotlivosti a nanovo zložené. Z tejto syntézy vzniká znovunájdená krajina“.

Výstava je dostupná iba cez média či sociálne siete. Na sociálnych siete je dostupný záznam z online vernisáže, a na youtube kanáli komentovaná prehliadka s autorkou a kurátorkou výstavy:

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu