zdroj: Plzeňský Prazdroj Slovensko

Ľudia opäť ukázali, že osud iných im nie je ľahostajný, a to viac ako kedykoľvek predtým. Siedmy ročník charitatívnej dražby dizajnových fliaš Pilsner Urquell pre Centrum Paraple vyniesol 2 759 988 Kč, čím pokoril rekord z minulého ročníka o viac ako milión českých korún. Najdrahšiu originálnu fľašu podľa návrhu Slováka Jakuba Pollága a Čecha Václava Mlynářa zo štúdia deFORM vydražili za 700 tisíc Kč.

Unikátne fľaše pre prémiový plzenský ležiak navrhovali v minulých rokoch poprední dizajnéri, okrem iného Lars Kemper, Maxim Velčovský, Miroslava Kupčíková, Lenka Husárková s Bořkom Šípkom alebo Lukáš Jabůrek. Na výrobe aukčných fliaš spolupracujú dizajnéri s poprednými českými sklárňami. Sedem usporiadaných aukcií unikátnych fliaš doteraz vynieslo Centre Paraple 8 883 548 Kč. Aukcia sa tento rok konala 13. decembra na serveri iDnes.cz.

S celkovým predajom vyše 11 miliónov hektolitrov v kalendárnom roku 2017 (vrátane licenčných výrob v zahraničí) a s exportom do viac ako 50 krajín celého sveta je Plzeňský Prazdroj popredným výrobcom piva v regióne a najväčším exportérom českého piva.

Dražbou umeleckých pivných fliaš pomáha Pilsner Urquell pred Vianocami už tradične Centru Paraple. Tento rok sa v aukcii, ktorá prebiehala na serveri iDnes.cz, vydražilo desať unikátnych fliaš, ktoré sú inšpirované 100. výročím založenia samostatného Československa.

Fľaše získali dražitelia, ktorí ponúkli najvyššiu cenu. Štedrosť pritom nadobudla úplne nový level. Hodnota najdrahšej aukčnej fľaše sa tento rok vyšplhala až na 700 tisíc Kč, čo je takmer trojnásobok vlaňajšieho rekordu.

Celý výťažok dražby poputuje na konto Centra Paraple, ktoré pomáha ľuďom s poškodením miechy a ich rodinám. „Mám veľkú radosť, že aj tohtoročná aukcia krásnych originálnych pivných fliaš Pilsner Urquell sa stretla s úspechom a prekonala minuloročný výsledok. Výťažok dražby použije Centrum Paraple na to, aby naši klienti mali istotu, že sa o nich postarajú profesionálni asistenti a tiež nakúpime nové potrebné pomôcky. Ďakujeme za spoluprácu a tešíme sa na ďalšie úspešné roky,“ hodnotí výsledok Zdeněk Svěrák, zakladateľ Centra Paraple.

Návrhu dizajnu fľaše sa tento rok ujali symbolicky Slovák a Čech – Jakub Pollág a Václav Mlynář zo štúdia deFORM, umeleckí riaditelia renomovanej sklárne Bomma.

Jakub Pollág (zdroj Plzeňský Prazdroj Slovensko)

Cieľom bolo vytvoriť fľašu, ktorá by svojím umeleckým prevedením oslavovala 100 rokov republiky. Vznikla tak séria unikátnych pivných fliaš, z ktorých každá je jedinečná a odkazuje na dôležité míľniky v našich dejinách.

Motívy na fľašiach pripomínajú napríklad založenie Československa v roku 1918, koniec druhej svetovej vojny, vznik Charty 77 alebo Nežnú revolúciu. Po obvode každej z fliaš je vybrúsených sto faziet ako symbol stého výročia a do krištáľovej zátky je vtlačená československá trikolóra.

Na dekoráciu ručne fúkanej krištáľovej fľaše autori využili výnimočný brús sklárne Bomma. „Navrhnúť design aukčných fliaš Pilsner Urquell v roku, keď oslavujeme významné výročie československej štátnosti, pre nás bola ozajstná výzva. O to väčšiu radosť máme z výsledku dražby. Tieto unikátne fľaše teraz budú tešiť úspešných dražiteľov a nás všetkých dohromady teší podpora, ktorú celý projekt priniesol ľuďom s vážnym zdravotným hendikepom,“ hovoria Jakub Pollág a Václav Mlynář.

Najdrahšiu originálnu fľašu podľa návrhu Slováka Jakuba Pollága a Čecha Václava Mlynářa zo štúdia deFORM vydražili za 700 tisíc Kč (zdroj Plzeňský Prazdroj Slovensko)

„Unikátny projekt aukčných fliaš nadväzuje na dlhoročnú pivovarnícku tradíciu. Už zakladatelia pivovaru pomáhali v predvianočnom čase tým, ktorí to potrebovali a my v tejto tradícii radi pokračujeme. Aukčné fľaše už sedem rokov spájajú pivovarnícke a sklárske remeslo s príležitosťou pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Tohtoročný výsledok je skvelou správou. Chcel by som naozaj srdečne poďakovať všetkým, ktorí sa zapojili do dražby a spoločne s nami pomáhajú ľuďom v zložitej životnej situácii,“ hovorí Grant Liversage, generálny riaditeľ Plzeňského Prazdroja.

Výťažok aukcie dizajnových pivných fliaš využije Centrum Paraple na nákup terapeutických a športových pomôcok a časť získaných finančných prostriedkov poputuje na mzdy osobných asistentov a ošetrovateľskej starostlivosti. Dobročinné dražby aukčných fliaš Pilsner Urquell už vyniesli Centru Paraple celkom 8 883 548 Kč (344 319 eur).

Noví majitelia fliaš budú na začiatku budúceho roka pozvaní do historických pivníc plzenského pivovaru, kde im fľaše slávnostne odovzdajú. Tu si do nich pod vedením emeritného vrchného sládka Václava Berku budú môcť sami načapovať plzenský ležiak v tej najlepšej kvalite priamo z dubových sudov.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu