Alexej Fulmek (repro foto: SME)

Vydavateľstvo Petit Press sa rozhodlo prostredníctvom generálneho riaditeľa pravidelne informovať ľudí, ktorí majú hlbší záujem o dianie v mediálnej brandži, ako platformu si vydavateľstvo zvolilo blog na stránke novinky.sme.sk a e-mail predplatiteľom s identickým obsahom.

„V tomto novom formáte vás budem pravidelne informovať o vývoji vo vydavateľstve Petit Press, a o jednotlivých novinkách alebo o zmenách v denníkoch SME a Korzár, týždenníkoch našej regionálnej siete novín MY a o ďalších častiach vydavateľstva,“ uviedol Alexej Fulmek, generálny riaditeľ Petit Press.

„Petit Press je druhé najväčšie slovenské vydavateľstvo s konsolidovaným obratom za rok 2020 takmer 22,3 mil. Eur. Minulý rok nám kvôli koronakríze poklesli tržby o 3 mil. Eur, ale išlo najmä o tržby našej cestovnej kancelárie Dovolenky.sme.sk, keďže ľudia nemohli kvôli lockdownom takmer vôbec cestovať. Najväčším slovenským vydavateľom ostáva News and Media Holding s obratom vyše 30 mil. Eur,“ uviedol Alexej Fulmek.

Napriek pandémii vydavateľstvo posilnilo svoje portfólio viacerými akvizíciami, minulý rok doň pribudla regionálna sieť schránkových novín Pardon a magazín Historická revue, ďalej získali športové weby Futbalnet.sk a Sportnet.sk.

Denník SME mal ku koncu apríla 2021 až 56 tisíc digitálnych predplatiteľov (medziročný nárast dosiahol 30%), ale printové vydanie zaznamenalo medziročný pokles 10% (priemerný predajný náklad v roku 2020 bol kusov). „Aspoň jeden produkt vydavateľstva si aktuálne predpláca vyše 100-tisíc čitateľov. Mesačná návštevnosť webu SME.sk dosahuje 2,5 mil. používateľov. EBIDTA spoločnosti za prvý kvartál roku 2021 bola 0,5 mil. Eur,“ uviedol Alexej „Jeffe“ Fulmek

„Najvýznamnejšou udalosťou tohto roka z pohľadu vydavateľstva bola zmena akcionárskej štruktúry. Investičná skupina Penta odišla z pozície minoritného akcionára, novým 34%-ným akcionárom sa stal neziskový investičný fond pre nezávislé médiá – MDIF. Rovnako ako Penta ani MDIF nebude mať dosah na tvorbu obsahu, ktorú zabezpečujú nezávislé redakcie. O téme akcionárskych zmien som hovoril so Zuzanou Kovačič Hanzelovou v našom štúdiu,“ uviedol Fulmek.

„Po odchode Penty nastali aj ďalšie zmeny, zástupca šéfredaktorky SME Tomáš Prokopčák je členom predstavenstva a riadi nový digitálny tím zodpovedný za rozvoj digitálneho predplatného naprieč celým vydavateľstvom,“ doplnil Alexej Fulmek.

Jedným z prvých výsledkov tohto tímu sú nové newslettre a vylepšovanie diskusií.

Vydavateľstvo uspelo aj v súťaži Novinárska cena 2020, kde získalo štyri ocenenia. 

Petit Press pokračoval vo vydávaní kníh od svojich autorov, zbierka textov a myšlienok od publicistu Matúša Ritomského vyšla pod názvom „Na konci zostane človek (Mozaika humanizmu)“ a od Zuzany Matkovskej kniha „Rozhovory o Ľudskom tele“.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu