Elon Musk, známy miliardár, vizionár, podnikateľ a CEO e-automobilky Tesla Motors, sa rozhodol aktívne zapájať do boja proti falošným správam.

Elon Musk nedávno na sociálnej sieti Twitter oznámil svoj zámer vytvoriť webové stránky, kde si verejnosť bude môcť overiť základ pravdy každého článku a zároveň priebežne sledovať skóre dôveryhodnosti každého novinára, editora a každého publikovaného obsahu. Musk napísal, že webové stránky plánuje nazvať „Pravda“.

Elon Musk sa dokonca rozhodol zistiť názor verejnosti na svoj zámer a na svojom Twitter účte spustil hlasovanie, v ktorom 88% hlasujúcich verí, že projekt bude dobrý. Do hlasovania sa zatiaľ zapojilo viac 680-tisíc hlasujúcich.

Do diskusie, ktorá sa spustila pod príspevkom Elona Muska sa zapojil aj akreditovaný novinár Mark Harris, ktorý vo svojej odpovedi prezentoval zaujímavú informáciu. Harris zistil, že už v októbri 2017 jeden z agentov Elona Muska zapísal do obchodného registra v Kalifornii spoločnosť s názvom Pravda Corp.

V nadväznosti na Harrisové zistenie sa do diskusie zapojila aj spoločnosť FactPipe, ktorá sa zaoberá meraním spoľahlivosti a presnosti internetového obsahu.

FactPipe vo svojom tweete upozornila, že táto myšlienka už existuje a konkrétne oni už na nej pracujú sedem rokov. Okrem toho FactPipe uviedla, že vstup Elona Muska do tejto oblasti by mala viac ako privítať a musia ho osloviť, aby mu ukázali na čom pracujú.

Jedným z dôvodov prečo Elon Musk chce vstúpiť do oblasti boja proti falošným informáciám je, to že podľa jeho názoru sú novinári pod neustálym tlakom maximálnej klikanosti na reklamy, ktorá generuje zisk, čo môže viesť k zverejňovaniu nesprávnych informácií v článkoch. Tak ako to robia aj pri článkoch o jeho aktivitách a jeho spoločnosti.

Podľa senior riaditeľa pre stratégie v organizácii Free Press, rozhodnutie Elona Muska ale vôbec nie je pre novinárov ani verejnosť pozitívne.

„To posledné, čo potrebujeme, je ďalší bohatý a mocný „frajer“, ktorý sa vyhráža umlčaním novinárov, ktorí nevidia veci jeho spôsobom,“ pre CNN povedal Timothy Karr.

Bližšie informácie o projekte webovej stránky s názvom „Pravda“ zatiaľ Elon Musk nezverejnil.

Ilustračné foto – titulka: pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu