Mercedes-Benz S-Klasse Coupe/S63AMG Coupe, Toskana 2014
Mercedes-Benz S63 AMG Coupe (zdroj: Mercedes-Benz Slovakia)

Elektronický systém stabilizácie ESP® začali ako prvé vo svete používať pred dvadsiatimi rokmi vozidlá značky Mercedes-Benz. Vynález koncernu Daimler – ESP® odvtedy zachránil život niekoľkým tisíckam ľudí.

Ak by mali všetky autá ESP® už v roku 2008, len v Nemecku by sa ročne predišlo približne 37-tisícom nehôd so zraneniami a 1,1-tisíca nehôd so smrteľnými následkami. Pripomína podľa štatistík likvidátorov nehôd Nemecký zväz poisťovacieho odvetvia (GDV).

Ako svetovú novinku dostalo ESP® prvý krát koncom marca 1995 luxusné kupé Triedy S 600 (C 140) a neskôr i sedan (W 140)  ako aj SL Roadster (R 129).

Spočiatku sa elektronický systém stabilizácie sériovo dodával pre modely s pohonom V12 a na želanie pre V8. Od roku 1997 sa postupne začal sériovo inštalovať do všetkých automobilov značky Mercedes-Benz. Počnúc novembrom 2011 má systém ESP® povinne každé nové osobné vozidlo v Európe.

ESP® (Electronic Stability Program)
zdroj: Mercedes-Benz Slovakia
ESP oslávilo už 20 rokov od uvedenia do prevádzky v automobiloch - obr. 3
zdroj: Mercedes-Benz Slovakia

Základ pre elektronický systém stabilizácie tvorili v roku 1995 prídavné snímače, ktoré identifikujú požadovaný smer vodiča (snímač uhla natočenia riadenia), či sa auto šmýka do strany (snímač priečneho zrýchlenia) alebo sa chystá točiť okolo vlastnej zvislej osi (snímač uhla stáčania).

Daimler ako priekopník v bezpečnosti nadviazal pri ESP® na svoje predošlé bezpečnostné systémy prvýkrát uplatňované vo vozidlách s hviezdou v znaku: protiblokovací systém ABS (od roku 1978) a reguláciu preklzávania hnacích kolies ASR (1985).

Medzičasom sa ESP® zdokonalilo, nadobudlo mnohé vedľajšie funkcie a slúži ako základ pre ďalšie asistenčné systémy.

„ESP® je popri bezpečnostných pásoch, airbagoch a ABS s veľkým odstupom najdôležitejší bezpečnostný systém moderného osobného vozidla,“ zdôrazňuje prof. Dr. Thomas Weber, člen predstavenstva spoločnosti Daimler.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu