Európska komisia tvrdí, že je potrebné, aby internetové spoločnosti, vrátane YouTube a Twitter ukázali, že v legislatívnej oblasti týkajúcej sa extrémistického obsahu robia pokroky.

Európska únia poskytla spoločnostiam Google, YouTube, Facebook, Twitter a ďalším internetovým spoločnostiam tri mesiace na to, aby dokázali, že extrémistický obsah odstraňujú zo svojich platforiem rýchlejšie alebo že dokážu akceptovať legislatívu, ktorá ich k tomu podmieňuje. Informáciu zverejnil theguardian.com.

Mediálne spoločnosti sociálneho charakteru sa dostali pod rastúci tlak rôznych vlád a Európskej únie, aby vyvíjali väčšie úsilie v boji proti extrémizmu a v odstraňovaní teroristického a neprípustného obsahu, ako sú nenávistné prejavy a islamská štátna propaganda.

Nedávno, ale Európska únia pritvrdila a spoločnostiam stanovila konkrétny termín, v ktorom musia splniť konkrétny cieľ.

Na začiatku mesiaca marec Európska komisia uviedla, že internetové spoločnosti by mali byť pripravené odstrániť extrémistický obsah do jednej hodiny od prijatia oznámenia na takýto obsah a mali by byť pripravené prijať opatrenia, ktoré zastavia šírenie takéhoto obsahu.

„Hoci niektoré platformy odstraňujú oveľa viac nezákonného obsahu než kedykoľvek predtým, stále potrebuje reagovať rýchlejšie na teroristickú propagandu a iný nezákonný obsah, ktorý vážne ohrozuje ochranu našich občanov, bezpečnosť a základné práva,“ pre theguardian.com, uviedol komisár Andrus Ansip.

Európska komisia uviedla, že v priebehu troch mesiacov posúdi potrebu právnych predpisov technologických spoločností, ak neurobili preukázateľné zlepšenie v oblasti teroristického obsahu, pretože riešiť tento problém je veľmi naliehavé.

Európske vlády vysvetľujú, že extrémistický obsah na internete ovplyvnil útočníkov, takzvaných osamelých vlkov, ktorí po radikalizácii zabili ľudí v niekoľkých európskych mestách.

Pokrok technologických spoločností v boji pre všetky ostatné typy nezákonného obsahu posúdi Európska komisia do šiestich mesiacov.

Európska komisia vyzvala prevažne americký technologický sektor, aby prijal proaktívnejší prístup v oblastí automatizovaných systémov, ktoré slúžia na identifikovanie a odstránenie nezákonného obsahu aj preto, že Facebook a Google presadzovali automatizované systémy ako najefektívnejší spôsob riešenia tejto problematiky.

Európska skupina pre digitálne práva, ale nevníma tieto kroky Európskej komisie tak ako samotná Európska komisia. Podľa nich Európska komisia ukladá „na plecia“ internetových gigantov zodpovednosť za cenzurovanie Európy tvrdiac, že iba legislatíva by zabezpečila demokratickú kontrolu a súdne preskúmanie.

„Európska únia má v otázke obmedzenia on-line zneužívania vedúce postavenie a USA a iné krajiny by mali venovať veľkú pozornosť a podporovať úsilie Európskej únie s podobnými výzvami na konanie,“ pre theguardian.com uviedol Hany Farid, profesor a vedúci katedry informatiky na Dartmouth College.

REKLAMAadv.:

2 KOMENTÁRE

  1. Myslíte si, že ten potetovaný mladík na obrázku je extrémista, alebo fašista???? No to teda neni. Je to obyčajný hlupák, ktorý týmto dráždi a provokuje ozajstných fašistov v jednotlivých vládach.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu