Zdroj foto: Freepik

V súvislosti s blížiacimi sa prezidentskými voľbami vo Francúzsku, ktoré budú 23. apríla 2017, sa Google a Facebook rozhodli vytvoriť s novinármi partnerstvo s cieľom zabrániť šíreniu falošných správ počas prezidentských volieb.

O spoločnom projekte, ktorý má pomôcť zabezpečiť kvalitné informovanie verejnosti počas volieb píše vo svojom článku CNN tech.

Google News Lab, ktorého úlohou je podporovať tvorbu a šírenie informácií kvalitnej celosvetovej žurnalistiky a nezisková organizácia First Draft News, ktorá zabezpečuje praktické a etické poradenstvo ako vyhľadávať, overovať a publikovať obsah pochádzajúci zo sociálnych sietí, spustili overovací projekt s názvom „CrossCheck“, ktorý má pomôcť francúzskym redakciám identifikovať a rýchlo odhaliť „hoaxy“, fámy a iné falošné informácie.

Do projektu sa zapojilo viac ako 17 spravodajských organizácií, napríklad Le Monde, Agence France-Presse (AFP), Liberation, BuzzFeed, France Medias Monde, Radio France Internationale a TV station France 24.

Google a Facebook poskytnú novinárom nástroje, ktoré im pomôžu identifikovať zavádzajúci obsah.

Prostredníctvom nástrojov Google Trends a CrowdTangle od Facebooku, ktoré skenujú sociálne siete, môžu novinári zistiť, čo sa aktuálne deje na sociálnych sieťach.

Google bude okrem toho poskytovať študentom popredných žurnalistických škôl vo Francúzsku, praktické cvičenia prostredníctvom, ktorých si osvoja moderné vyhľadávacie techniky, ktoré môžu používať pri identifikácii falošných správ.

Ku každej falošnej správe budú môcť študenti pridať súvislosť s jej odhalením a prostredníctvom stránky „CrossCheck“ im bude umožnené svoje zistenia zdieľať.

Do projektu bude zapojená aj verejnosť, ktorej bude umožnené predkladať otázky a prikladať linky na sporné príbehy. Ich otázky budú zodpovedané na príslušnej stránke.

Zavádzajúce a falošné správy trápia oba technologické giganty Google aj Facebook dlhodobo, no najmä počas kľúčových období ako sú voľby v krajinách, sa situácia vyhrocuje.

Aj preto je pre tieto spoločnosti dôležité situáciu riešiť a vniesť do sveta informácií moderné technológie, ktoré v čo najväčšej miere, zabránia šíreniu dezinformácií a fake news.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu