Začiatkom mesiaca október spustila sociálna sieť Facebook testovanie novej pomôcky pre svojich používateľov, ktorá poskytne dodatočné informácie o článkoch, ktoré sa zobrazujú v hlavnom panely News Feed-e.

Facebook v boji proti falošným článkom plných nezmyselných, klamlivých a zavádzajúcich informácií neustále vyvíja nové podporné technológie, ktoré pomôžu ľuďom čítať kriticky a vyhodnocovať relevantnosť čítaných textov.

O testovaní novej funkcie, ktorá je dostupná cez ikonku na hlavnej stránke News Feed informovala spoločnosti Facebook na svojom blogu.

Nová služba je navrhnutá tak, aby poskytovala používateľom dodatočné nástroje, aby sa vedeli rozumnejšie rozhodnúť, ktoré články budú čítať, zdieľať a ktorým budú dôverovať.

Nový doplnok je odpoveďou na reakcie komunity sociálnej siete, vrátane mnohých vydavateľov, ktorí spolupracovali na jeho vývoji. Táto spolupráca prebieha prostredníctvom projektu „Facebook Journalism Project“, ktorý sociálna sieť vytvorila, aby podporovala žurnalistiku a novinársku gramotnosť.

Projekt slúži aj ako rozbočovač pre novinárov a vydavateľov, aby sa prostredníctvom neho učili a získané vedomosti zdieľali ďalej.

Nové tlačidlo na hlavnej stránke News Feed, ktoré má jednoduchý tvar bieleho kruhu, v ktorého vnútri sa nachádza čierne písmeno i, umožní ľuďom pohodlne na jedno kliknutie dostať sa k ďalším dôležitým informáciám o článku, ktorý ich zaujal.

Dodatočné kontextové informácie sa získavajú z celej platformy Facebook, ale aj iných zdrojov, ako sú napríklad informácie z portálu Wikipedia, či z trendových článkov, alebo súvisiacich článkov o téme.

Dôležitou pomôckou sú napríklad aj informácie o tom, ako sa článok zdieľa, teda akí ľudia na Facebooku ho zdieľajú. Ak k článku nebudú dostupné žiadne takéto doplňujúce zdroje, používateľ bude krátkou informáciou o tejto skutočnosti informovaný.

Facebook verí, že nová služba pomôže ľuďom získať prístup k dôležitým doplňujúcim informáciám, na základe ktorých môžu lepšie zhodnotiť, či sú tieto články od vydavateľa, ktorému veria a či je samotný príbeh dôveryhodný.

„Toto je len začiatok testu. Aj naďalej budeme počúvať spätnú väzbu od ľudí a spolupracovať s vydavateľmi, aby sme ľuďom poskytli ľahký prístup ku kontextovým informáciám, ktoré im pomôžu rozhodovať o tom, ktoré príbehy budú čítať, zdieľať, ktorým budú dôverovať,“ uviedla spoločnosť na svojom blogu.

Article Context

Uverejnil používateľ Facebook Streda 4. október 2017

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu