foto: pixabay.com

Sila a potenciál sociálnych sietí je paradoxne ukrytá v slabosti ľudskej mysle. Tento fakt, dokonca potvrdzujú aj mnohí významní ľudia, ktorí sa podieľali na vzniku a rozvíjaní známych technologických gigantov. Jedným z nich je aj Sean Parker.

Sean Parker, zakladateľ spoločnosti Napster a bývalý prezident spoločnosti Facebook v rozhovore pre Axious prezradil mnoho zaujímavých skutočností spojených so vznikom a fungovaním najväčšej sociálnej siete.

„Sean Parker, prvý prezident spoločnosti Facebook, mi dal úprimný a dôverný pohľad na to, ako sociálne siete vedome získavajú kontrolu nad našim mozgom a potenciálne ho zraňujú,“ napísal vo svojom článku Mike Allen, ktorý so Seanom Parkerom absolvoval spoločný rozhovor.

Sean Parker (38), ktorý založil a momentálne je predsedom Parkerovho inštitútu pre rakovinovú imunoterapiu povedal, že zakladatelia spoločnosti vedeli, že vytvárajú niečo návykové, čo využíva zraniteľnosť v ľudskej psychológii.

O svoje vedomosti a názory sa s verejnosťou podelil počas podujatia, ktoré organizoval Axios v Národnom ústavnom centre vo Philadelphii ešte začiatkom mesiaca november.

Sean Parker na podujatí rozprával o pokrokoch v liečbe rakoviny, no časť svojho vystúpenia venoval téme, ktorá poskytla pohľad do tajomstiev sociálnej siete pri jej zakladaní.

Tieto informácie sú v tomto období obzvlášť zaujímavé, najmä v súvislosti s intenzívnym vyšetrovaním a kontrole zo strany zákonodarcov, v otázke moci a vplyvu sociálnych sietí, ktorý je preukázateľne rozsiahly.

V špeciálnej miestnosti, ktorá bola súčasťou podujatia Sean Parker povedal, že sa stal niečím, čo by mohlo byť špecifikované ako „zásadný odporca“ sociálnych sietí.

Sean Parker pre Axious ozrejmil, aká bola jeho úloha v počiatkoch sociálnej siete. Keď sa Facebook dal „do pohybu“ mal hovoriť ľuďom, s ktorými prišiel do kontaktu a oni nemali účty na sociálnych sieťach, že je to v poriadku, pretože čoskoro ich určite budú mať.

Ak mu hovorili, že nie, že nebudú, pretože oceňujú prítomnosť a vážia si intimitu, mal im povedať, že na koniec ich sociálna sieť dostane.

„Neviem, či som skutočne pochopil dôsledky toho, čo som hovoril, najmä kvôli neúmyselným dôsledkom siete, keď sa rozrastá na miliardu alebo dve miliardy ľudí a doslova mení váš vzťah so spoločnosťou či spolu navzájom. Pravdepodobne to zvláštnymi spôsobmi narúša produktivitu. Iba Boh vie, čo to robí s mozgom našich detí, “ zverejnil vyjadrenie Seana Parkera vo svojom článku na Axious, Mike Allen, ktorý je spoluzakladateľom Axious a Politico.

Sean Parker ďalej vysvetlil, že myšlienkový proces, ktorý bol vložený do vystavania týchto sociálnych aplikácií, Facebook bola prvá z nich, bol založený na otázke: „ako môžeme docieliť, aby sme vás donútili stráviť na sociálnej sieti toľko vášho času a vedomej pozornosti ako je len možné?

Znamená to, že raz za čas musí sociálna sieť svojich používateľov akoby „nakopnúť dopamínom“, čo viedlo k vytvoreniu funkcií, prostredníctvom ktorých môžu používatelia komentovať alebo lajkovať fotografie, obsah či niečo iné.

A to je to, čo sociálnej sieti zabezpečí, že používatelia na platformu pridajú viac obsahu, čo používateľom zasa na revanš poskytne viac lajkov, viac komentárov.

Ako hovorí Sean Parker je to o spätnej väzbe sociálnej validácie a sociálna validácia je jedným z najväčších motivátorov každodenného života človeka.

Podľa Maslowovej hierarchie potrieb, ako náhle sú splnené základné fyziologické a bezpečnostné potreby, nasleduje uspokojovanie potrieb zahŕňajúcich pocit spolupatričnosti a lásky a následne človek uspokojuje potreby úcty a uznania.

A to je presne čo Parker, Zuckenberg alebo Kevin Systrom urobili. Pochopili význam sociálnej validácie a využili zraniteľnosť v psychológii človeka.

Podľa informácii z článku na theguardian.com, Sean Parker nie je jediným podnikateľom v Silicon Valley, ktorý vyjadruje ľútosť nad technológiami, ktoré pomohol rozvíjať. Aj Tristan Harris, ktorý pracoval v Googli ako „etický dizajnér“, je jedným z týchto kritikov.

„Všetci sme pripojení do tohto systému. Všetko naše myslenie môže byť ukradnuté. Naše voľby nie sú také slobodné, ako si myslíme, že sú,“ povedal pre theguardian.com, Tristan Harris.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu