V snahe priblížiť svoju platformu pre obyčajných používateľov, v minulom roku spustila sociálna sieť Facebook testovanie dodatočného informačného kanála Prieskumník. Jeho opodstatnenosť sa, ale nepreukázala, a preto spoločnosť končí s jeho testovaním.

Informačný kanál Prieskumník bol do skúšobnej prevádzky uvedený ako možné riešenie spätnej väzby pre používateľov, ktorých prianím bolo, aby v informačnom kanáli news feed videli viac príspevkov od svojich známych, priateľov a rodiny, namiesto veľkého množstva spravodajských a sponzorovaných článkov.

Test bol spustený v októbri 2017 v šiestich krajinách, medzi ktorými bolo aj Slovensko.

Počas testovania získala sociálna sieť od používateľov potrebné odpovede, vďaka ktorým spoločnosť dospela k záveru, že Prieskumník nie je efektívny spôsob, prostredníctvom ktorého by ľudia mohli objavovať nový obsah na sociálnej sieti.

Informáciu zverejnila spoločnosť Facebook na svojom firemnom blogu.

„Dali ste nám odpoveď: Ľudia nechcú dva samostatné informačné kanály. V prieskumoch nám ľudia povedali, že ich spokojnosť s príspevkami, ktoré vidia je omnoho menšia a dva oddelené informačné kanály im v skutočnosti nepomohli v tom, aby sa intenzívnejšie spájali s priateľmi a rodinou,“ uviedla sociálna sieť na svojom blogu.

V januári 2018 Facebook ohlásil množstvo viacerých zmien na svojej platforme, o ktorých si myslí, že sú vhodnejšie a lepšie ako Prieskumník.

„Myslíme si, že naše nedávne zmeny v informačnom kanáli news feed, ktoré uprednostňujú zmysluplné sociálne interakcie, lepšie reagujú na spätnú väzbu, ktorú sme počuli od ľudí, ktorí povedali, že chcú vidieť viac od priateľov a rodiny. Tieto zmeny znamenajú menej verejného obsahu v službe news feed, ako sú príspevky od firiem, značiek a médií,“ uviedla spoločnosť na svojom blogu.

Tieto zmeny, o ktorých sociálna sieť informovala na firemnom blogu už v januári 2018, sa týkajú priority s akou sa príspevky zobrazujú v informačnom kanáli news feed.

Na základe ukazovateľov ako sú reakcie, komentáre alebo zdieľania príspevkov, Facebook vyhodnocuje ako vysoko v informačnom kanály sa príspevky budú zobrazovať.

Po novom bude sociálna sieť uprednostňovať príspevky, ktoré vyvolávajú rozhovory a zmysluplné interakcie medzi ľuďmi. Fungovať to bude na základe predvídania príspevkov, ktoré by mohli u používateľa vyvolať interakciu s jeho priateľmi.

Tieto príspevky sa následne zobrazia vyššie v informačnom kanáli. Ide o príspevky, ktoré inšpirovali spätnú a ďalšiu diskusiu v komentároch a príspevkoch, ktoré by používateľ mohol chcieť zdieľať a reagovať naň.

Okrem toho bude v informačnom kanály uprednostňované zverejňovanie príspevkov od priateľov a rodín na základe verejného obsahu v súlade s hodnotami informačného kanála news feed.

Zobrazovanie stránok, ktoré používatelia sledujú, zostane nedotknuté, aj naďalej zostáva dostupná možnosť zobraziť tieto stránky na popredných miestach v informačnom kanály.

Táto zmena by mala mať výrazný vplyv na zobrazovanie určitých stránok v informačnom kanály, pretože jeho kapacita je obmedzená.

„Keďže priestor v news feed je obmedzený, zobrazenie väčšieho množstva príspevkov od priateľov, rodiny a príspevkov, ktoré vyvolávajú konverzáciu, znamená, že sa v informačnom kanály zobrazí menej verejného obsahu, vrátane videí a ďalších príspevkov od vydavateľov alebo spoločností,“ uviedla spoločnosť Facebook na svojom blogu v januári 2018.

Rozhodnutie sociálnej siete ukončiť testovanie dodatočného informačného kanála Prieskumník odzrkadľuje pružnú reakciu na požiadavky používateľov.

Zároveň, ale Facebook nepoľavuje vo svojom úsilí, opätovne priblížiť svoju platformu používateľom, ktorí chcú byť v tesnejšom spojení so svojou rodinou, priateľmi a blízkymi.

Všetky tieto zmeny, ale budú mať s veľkou pravdepodobnosťou dopad na príspevky verejnej podstaty, s čím určite nebudú spokojné mnohé spoločnosti.

1 komentár

  1. Škoda…
    Mne sa Prieskumník páčil, mal som tam oddelené moje obľúbené stránky s príspevkami, ktoré ma zaujímali najviac.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu