Ilustračná foto koláž mediawatch.dog, zdroj foto: pixabay.com

Status speváčky Kataríny Koščovej, v ktorom vyjadrila svoj názor na osobnú skúsenosť s praktikami ĽSNS, čiže Kotlebocov, urobil v slovenských médiách poriadny rozruch a nielen to, do problémov kvôli zdieľaniu predmetného statusu speváčky Katky Koščovej sa dostal aj Juraja Smatana, ktorému Facebook zablokoval osobný profil na tri dni.

Komentár Juraja Smatanu vzbudil veľkú pozornosť, čo zrejme nebolo po vôli spoločenskej skupine, ktorej sa týkal komentár aj samotný status Katky Koščovej.

Je veľmi pravdepodobné, že za zablokovaním stránky je ĽSNS, keďže k takýmto krokom pristupuje Facebook po nahlásení sporného obsahu verejnými užívateľmi. Takéto správanie zo strany Facebooku je podľa Juraja Smatanu netransparentné:

„Vnímam to ako „výrobnú chybu“ redaktorov (alebo algoritmov?) Facebooku. Facebook má počty používateľov a rozpočty počítané rádovo v miliardách. Nadobudol charakter monopolu. Skôr či neskôr bude musieť zaplatiť ľudí, ktorí budú schopní rozlíšiť rozdiel medzi rasistickým obrázkom a obrázkom kritizujúcim rasizmus. Rozlíšiť rozdiel medzi aktom a pornografiou. Inak bude podrezávať vetvu, na ktorej sám sedí, a budú ho „riešiť“ a pokutovať štátne orgány, podobne ako v minulosti Microsoft alebo Google. Taktiež bude musieť stransparentniť svoje procesy, vrátane procesu odvolania voči zablokovaniu či zrušeniu účtu. Hoci ide o „bezplatnú“ službu, tvorí vážnu súčasť identity človeka alebo firmy. Verím, že takáto dynamická firma to zvládne. Ak nie, vytvorí tým priestor pre konkurenciu,“ vyjadril sa pre mediawatch.dog, Juraj Smatana.

Juraj Smatana si ako opatrenie voči takýmto praktikám Facebooku, ktoré môžu danému užívateľovi zablokovaného účtu spôsobiť celkom slušné komplikácie, vytvoril fan page stránku na Facebooku, ktorá je oddelená od jeho osobného profilu.

Podozrenie voči Kotlebovcom sa spája aj pri zablokovaní Facebook stránky Zomri, ktorá členov strany ĽSNS, ale nie len ich, svojským spôsobom zosmiešňuje. Čítaj viac. 

Zdá sa, ale že tieto blokovania zo strany Facebooku nijako neriešia problémy so zverejňovaním obsahu, dokonca ešte viac podporujú osobnú vojnu jednotlivých stránok, ktoré následne podnikajú protiútoky.

Celý tento kolotoč nahlasovania sporného obsahu možno v určitých momentoch považovať za osobné internetové súboje, kde by tretia strana, v tomto prípade Facebook, mala byť tou stranou, ktorá objektívne posudzuje situáciu, čiže nahlásený podnet.

Zdá sa, že toto Facebooku ešte stále príliš nejde, pretože nie každé nahlásenie sporného obsahu musí byť sporné, ale môže ísť, o ako už bolo spomenuté, o osobné súboje medzi dvoma alebo viacerými stranami, ktoré nezdieľajú spoločné hodnoty.

Stanoviť hranicu, kedy ešte ide o slobodu prejavu a kedy už o porušenie štandardov Facebook komunity, si vyžaduje omnoho viac práce, zisťovania, preverovania.

Tento problém sa netýka len sociálnej siete Facebook, ale aj iných sociálnych sietí operujúcich na svetovej úrovni ako napríklad Twitter či YouTube, ktoré sú taktiež dlhodobo kritizované za odstraňovanie nežiadúceho obsahu na svojich platformách.

Nemecko v tejto veci dokonca pripravuje zákon, v ktorom chce, aby bola voči sociálnym sieťam za chyby pri odstraňovaní sporného obsahu vyvodzovaná objektívna aj subjektívna zodpovednosť, ktorá by pri objektívnej zodpovednosti mohla dosiahnuť finančnú sankciu až 5-miliónov eur.

Okrem toho by mali mať vypracovaný jednoduchý, nepretržite dostupný postup, akým sa riešia nahlásené podnety, napríklad očividne nelegálny obsah by sa mal odstrániť v priebehu 24 hodín, obsah, ktorý potrebuje viac času na preverenie by sa mal odstrániť do jedného týždňa. Čítaj viac.

Aj z tohto je zrejmé, že posudzovanie sporného obsahu je komplikované a treba k nemu pristupovať zodpovedne a citlivo. Nahlásenie pochybného obsahu je určite dobrým riešením, no ako vidno na mnohých prípadoch, také jednoduché to nie je a vyžaduje si to úpravy aj po legislatívnej stránke.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu