Facebook pozorne sleduje problém dezinformácií, ktoré by mohli ovplyvniť viaceré voľby v roku 2018.

Rok 2018 je volebným rokom napríklad v Turecku, Mexiku, Rwande, Brazílii, USA, ale i v ďalších krajinách. Sociálna sieť chce byť omnoho zodpovednejšia v otázke zneužitia svojej platformy a preto prichádza s rôznymi inováciami. Informáciu zverejnil wired.com.

V mesiaci apríl spoločnosť Facebook spoločne s neziskovou organizáciou Social Science Research Council oznámila iniciatívu, v ktorej doteraz zväčša neprístupné údaje o ľudskom správaní, poskytne nezávislým výskumníkom. Cieľom je preskúmať vplyv sociálnych médií na voľby a demokraciu.

Táto iniciatíva je z mnohých dôvodov skutočne významná. Prvýkrát to umožní výskumníkom nielen získať prístup k údajom spoločnosti Facebook, ale zverejniť zistenia z týchto údajov bez predchádzajúceho súhlasu spoločnosti Facebook.

Ak vedci odhalia v údajoch sociálnej siete niečo negatívne, spoločnosť Facebook im nebude môcť zabrániť, aby tieto informácie zverejnili.

Spoločnosť Facebook samozrejme myslí aj na zabezpečenie poskytnutých dátových údajov.

„Spoločnosť Facebook bude poskytovať šifrované prenosné počítače. Nie je to notebook, ktorý by sa niekedy použil na odosielanie osobných správ. To nie je jeho účel. Jeho účelom je poskytnúť úroveň bezpečnosti podobnú tomu, akú by ste našli v zamknutej miestnosti v Menlo Parku.

Cieľom je vyhnúť sa tomu, čo sa stalo v Cambridge Analytica,“ hovorí politológ Gary King, riaditeľ inštitútu pre kvantitatívnu spoločenskú vedu na Harvardskej univerzite.

Notebooky budú niečo ako virtuálne čisté priestory, ktoré poskytnú výskumníkom vzdialený prístup k infraštruktúre Facebooku pri zaznamenávaní každého kliknutia a stlačení klávesu.

Niektoré analýzy sa budú diať v reálnom čase prostredníctvom automatizovaných skriptov. Ostatné sa budú vykonávať v časovej následnosti odborníkmi vyškolenými na dešifrovanie zapísaných súborov ako záznam aktivity na každom notebooku, vrátane informácií, ktoré boli vyžiadané, kto o ne požiadal a čo s nimi urobil.

Kľúčovým prvkom spolupráce medzi odborníkmi a Facebookom je, že výskumníci budú môcť získať prístup k údajom relevantným pre ich navrhovaný výskum.

Prístup k údajom, ktoré budú výskumníci testovať, bude dohodnutý vopred. Spôsob poskytovania údajom bude iný ako v prípade Cambridge Analytica.

V tejto spolupráci bude na prvom mieste ochrana súkromia jednotlivcov. Na prenosnom počítači nebudú uložené žiadne údaje a výskumní pracovníci budú musieť získať povolenie na odstránenie akýchkoľvek údajov zo zariadenia.

Ak bude chcieť tím vedcov skúmať inú otázku alebo bude chcieť prístup k iným údajom, bude musieť predložiť samostatný návrh. Tento návrh bude musieť prejsť schvaľovacím procesom.

Spoločnosť Facebook nebude monitorovať ako výskumníci používajú hardvér, bude len robiť nejaké systémové operácie.

Komisia potom požiada o podrobné výskumné návrhy od akademickej obce, ktoré vyhodnotí skupina preverených odborníkov z neziskovej organizácie Social Science Research Council.

Spolupráca medzi odborníkmi a Facebookom má teoreticky dobre prepracovanie, ako bude fungovať v praxi, sa ale ukáže až neskôr.

Cieľom tejto spolupráce je posunúť model výskumu pre akademických pracovníkov, ktorí pristupujú k údajom Facebooku z individuálnej zodpovednosti ku kolektívnej zodpovednosti.

Iniciatíva zo strany Facebooku je rozhodným krokom spoločnosti, odkryť detailnejšie informácie zo svojho fungovania.

Tento posun zo strany Facebooku naznačuje, že spoločnosti záleží na očistení svojho mena, no zároveň tým dáva najavo, že problém s dezinformáciami vo volebných procesoch zrejme sama nezvládne.

Ilustračná fotografia, zdroj: pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu