foto: pixabay.com

Do konca roka umožní Facebook svojim používateľom zistiť či v období od začiatku roka 2015 až do augusta 2017 boli priamo spojený s nejakým ruským propagandistickým účtom na sociálnej sieti.

Facebook čoskoro spustí portál, ktorý umožní používateľom sociálnej siete dozvedieť sa, či sledujú FB stránky prepojené s ruským propagandistickým obsahom.

Nový nástroj z portfólia spoločnosti Facebook bude dostupný na konci roka 2017. Nachádzať sa bude v ponuke služby „Centrum pomoci“, ktorá je umiestnená v podobe otáznikovej ikony v hlavnej lište na každej Facebook stránke. Informáciu zverejnila spoločnosť Facebook na svojom blogu.

Portál v podstate pomôže používateľom detekovať či počas aktivity na Facebooku a Instagrame lajkli alebo sledovali konkrétne účty, ktoré boli podporované kremeľskou Internet Research Agency. Odkontrolovať sa budú dať uvedené aktivity v období od januára 2015 do augusta 2017.

K vytvoreniu nového portálu pristupuje Facebook najmä z dôvodu presvedčenia, že ľudia by mali vedieť a pochopiť, ako sa zahraniční aktéri pokúšali prostredníctvom sporného obsahu na Facebooku o rozdelenie a nedôveru spoločnosti pred a po voľbách v roku 2016.

A je to tiež dobrý spôsob ako ukázať americkému Kongresu, že Facebook to s transparentnosťou myslí vážne, najmä potom ako sa ukázalo, že na platforme boli zrejme zverejňované aj reklamné kampane prepojené s ruskou propagandou. Čítaj viac.

Facebook na blogu informuje, že nový portál je súčasťou pretrvávajúcej snahy chrániť svoje platformy pred „zlými hercami“, ktorí sa snažia podkopať ich demokraciu.

Podľa webového portálu The Verge budú možnosti nového portálu značne obmedzené, pretože ako sa zdá portál používateľovi ukáže iba priame spojenie s ruskými účtami, ale nepriame spojenie zostane neodhalené. Respektíve používateľ sa nedozvie či obsah z takýchto účtov zdieľal, alebo videl, iba to či ho lajkol alebo sledoval.

Samozrejme, tento nový nástroj je dôležitý najmä pre americké obyvateľstvo, keďže na povrch vychádza stále viac a viac informácií a možných zásahoch ruských propagandistických skupín do prezidentských volieb, ktoré sa konali v roku 2016.

Ale, ak bude portál dostupný celoplošne, určite nebude ani pre jedného používateľa na škodu, skontrolovať si svoje spojenie s ruskou propagandou.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu