foto: Facebook/Newsroom

Koronakríza ochromuje život po celom svete. Každá iniciatíva, ktorá pomôže lepšie zvládať boj so šírením nákazy je veľkou pomocou pre všetky krajiny.

V rámci iniciatívy Data for Good, spoločnosť Facebook zbiera informácie o používateľoch a sústreďuje ich do máp pohybu obyvateľstva. Vedci a neziskové organizácie tieto mapy už používajú na pochopenie krízy súvisiacej s chorobou COVID-19.

Samozrejme, aj pri využití týchto dát, je kladený dôraz na anonymitu a bezpečnosť. Na ochranu súkromia ľudí sa využívajú agregované údaje. O iniciatíve informuje spoločnosť Facebook na svojom firemnom blogu.

Keďže využitie týchto údajov sa ukázalo ako prínosné, spoločnosť sprístupňuje nové nástroje, ktoré môžu vedci využiť. Prvým sú tri nové typy máp, ktoré pomáhajú s predpokladom vývoja choroby a ochranných opatrení.

Druhou pomôckou je výzva na sociálnej sieti Facebook, ktorá povzbudzuje ľudí v USA, aby sa zúčastnili dobrovoľného prieskumu výskumného centra Carnegie Mellon University Delphi Research Centre. Cieľom výskumu je pomôcť výskumným pracovníkom v oblasti zdravia oveľa skôr identifikovať miesta lokálneho výskytu COVID-19.

Najnovšie majú vedci k dispozícií tri mapy. Prvá mapa naznačuje možné prepojenie medzi jednotlivými lokalitami. Na základe priateľstiev cez sociálnu sieť Facebook je možné predikovať prepojenie jednotlivých lokalít.

Mapa ukazuje pravdepodobnosť ako ľudia v jednej oblasti môžu prísť do kontaktu s ľuďmi v inej oblasti, čo pomáha lepšie predpokladať, kde sa môžu objaviť nové prípady COVID-19.

Druhá mapa ukazuje ako ľudia dodržiavajú reštriktívne a karanténne opatrenia. Táto mapa poskytuje prehľad, o tom či sú nariadené obmedzenia účinné a či je potrebné ich upraviť.

Tretia mapa zobrazuje prepojenie medzi rôznymi miestami naprieč štátmi a krajinami. Tieto informácie môžu pomôcť epidemiológom predpovedať pravdepodobnosť dopadov, ktoré by v konkrétnom mieste nastali. Na základe týchto predikcií je možné zostaviť rad opatrení, ktoré môžu pomôcť danej lokalite rýchlejšie a lepšie prekonať krízový stav.

Zatiaľ iba pre používateľov v USA je na sociálnej sieti dostupný dotazník, ktorý pomôže výskumným pracovníkom v oblasti zdravotníctva lepšie monitorovať a predpovedať šírenie COVID-19.

Prieskum realizuje Carnegie Mellon University Delphi Research Center. V prieskume sa zisťuje, aké príznaky respondent pociťuje. Tieto informácie môžu pomôcť zdravotníckym systémom nasmerovať pomoc a zdroje do potrebných oblastí, prípadne kedy a kde zmierniť obmedzenia pre verejnosť.

Ak budú výsledky užitočné, spoločnosť Facebook sprístupní podobné prieskumy aj v iných častiach sveta.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu