https://pixabay.com/sk/kl%C3%A1vesnice-facebook-media-1804305/

Sociálna sieť Facebook systematicky pracuje na zastavení šírenia dezinformácií a falošných správ, pretože si uvedomuje, aké je to pre spoločnosť dôležité.

Skutočnosť, že nepravdivé správy škodia celej spoločnosti si uvedomujú aj technologické spoločnosti, ktoré v posledných niekoľkých mesiacoch investovali a stále investujú úsilie do vývoja technológií, ktoré by mali zvrátiť tento negatívny trend v informovaní.

Facebook pracuje na boji proti šíreniu dezinformácií v troch kľúčových oblastiach. Prvým je narušenie ekonomických aktivít, pretože väčšina falošných správ je zverejňovaná kvôli finančnej motivácií. Druhým je budovanie nových produktov ktoré obmedzujú šírenie falošných správ.

V tretej oblasti sa sústreďujú na pomoc ľuďom, v rámci ktorej dokážu robiť informovanejšie rozhodnutia, keď prídu do kontaktu s falošnou správou. Informáciu priniesla spoločnosť Facebook na svojom blogu.

Je to samozrejme dlhý proces, ktorý sa nedá realizovať zo dňa na deň, no tlak, ktorý je neustále vyvíjaný či už na Facebook alebo Google núti tieto technologické giganty myslieť aj na bezpečnosť a zodpovednosť a nielen na finančnú motiváciu, pretože je úplne zrejmé, že aj tieto spoločnosti sú tak ako tvorcovia falošných správ a dezinformácií primárne orientovaný na finančný zisk.

Oni, ale majú na rozdiel od tvorcov falošných správ tú moc koordinovať a zlepšovať celý proces zverejňovania a triedenia informácií.

Facebook bojuje proti spamerom

Facebook v otázke narúšania ekonomických aktivít, čiže zverejňovania falošných správ za účelom finančnej motivácie, prevádzkuje napríklad odhaľovanie falošných účtov na svojej platforme.

Ide o účty „spamerov“, ktorý zverejňujú hoaxy a falošné správy, aby na svoje reklamné stránky pritiahli ľudí.

Prostredníctvom strojového učenia tím odhaľuje tieto účty a ukladá ich do databázy, čo v konečnom dôsledku sťažuje aktivity spamerov.

Facebook vytvára nové produkty ako napríklad News Feed

V súčasnosti je hlavným nástrojom Facebooku na zlepšenie orientácie sa v správach a príbehoch, News feed. Ako funguje nástroj News Feed > Čítaj viac.

V procese lepšej klasifikácie článkov napríklad Facebook sleduje ich zdieľanie. Zo skúseností vyplýva, že články, ktoré sú čítané, ale čitateľ ich následne nezdieľa, môže byť znakom toho, že jeho obsah je zavádzajúci alebo nedôveryhodný.

Pri označovaní falošných správ využíva sociálna sieť aj svoju komunitu, ale aj overené nezávislé organizácie, ktoré kontrolujú fakty v článkoch tretích strán.

Funguje to tak, že na základe podnetov od komunity zašle spoločnosť sporný článok na kontrolu niektorej nezávislej organizácii, ktorá ho preverí.

Ak je článok nepravdivý, bude tak aj označený a doplnený o odkaz na príslušný článok, ktorý vysvetlí prečo bol predmetný článok označený ako klamlivý.

Facebook chce učiť čitateľov lepšie čítať

Okrem toho, že Facebook vyvíja prostriedky na zamedzenie šírenia falošných správ, hoaxov a dezinformácii, uvedomuje si aj potrebu naučiť ľudí vedieť čítať a vyhodnocovať správy.

V projekte zameranom na žurnalistiku má spoločnosť veľké ambície a odhodlanie spolupracovať so spravodajskými spoločnosťami na vývoji produktov a poskytovaní nástrojov a služieb pre novinárov, ktoré zlepšia prácu.

Pre verejnosť chce Facebook zabezpečiť získavanie lepších informácií, aby mohli inteligentnejšie vyhodnocovať to čo čítajú.

V tomto smere spolupracuje sociálna sieť s odborníkmi zo Školy žurnalistiky Walter Cronkite a Masovej komunikácie na Arizonskej Štátnej Univerzite, ktorí jej pomáhajú rozhodovať aký výskum uskutočniť a aké projekty financovať.

Okrem toho sa Facebook pripojil k skupine, v ktorej je viac ako 25 tisíc účastníkov a financovateľov, aby spolu spustili iniciatívu News Integrity Initiative, čo je globálne spoločenstvo, ktoré má pomáhať ľuďom robiť lepšie a správnejšie rozhodnutia o správach, ktoré čítajú a zdieľajú.

Cieľom iniciatívy je podporiť spravodajskú gramotnosť, zvýšiť dôveru v žurnalistiku po celom svete a do verejných konverzácii vniesť viac informovanosti.

Z dnešného vývoja v oblasti informácii a zverejňovania správ je zrejmé, že len rôzne podporné on-line nástroje nie sú postačujúce.

Túto skutočnosť si uvedomil aj Facebook, pred ním na vzdelávanie čitateľov upozornilo napríklad aj OECD, alebo spoločnosť Apple, tvrdia, že umenie ako čítať sa musia učiť už deti na základných školách.

Najväčší problém pri riešení problémov s vyhodnocovaním falošných správ, hoaxov a dezinformácií je rýchlosť, ktorá je v tomto smere stále nepostačujúca.

Čas v rámci, ktorého sa označí správa ako „škodlivá“ je pomerne dlhý v porovnaní k tomu ako rýchlo sa správy šíria po internete a preto sa ako najúčinnejšie javí potreba naučiť ľudí rozpoznávať a overovať si to čo čítajú.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu