Prvýkrát v histórii Facebooku sa sociálna sieť zameriava aj na svojich mladších používateľov. Aplikácia Messenger Kids je novou službou, ktorá má pomôcť nielen deťom bezpečnejšie surfovať na sociálnej sieti, ale aj rodičom lepšie kontrolovať interakcie svojho dieťaťa na Facebooku.

Potreba vyvinúť bezpečnú aplikáciu, ktorá by slúžila nielen deťom, ale aj rodičom, sa zrodila po rozhovoroch s tisíckami rodičov, asociácií ako National PTA a expertov na rodinu.
Aplikácia je zameraná na ochranu súkromia a jej cieľom je neutralizovať hrozby v podobe nebezpečných „predátorov“, ktorí na sociálnej sieti ohrozujú detských používateľov. Informáciu o spustení novej aplikácie oznámila sociálna sieť na svojom blogu.

Facebook predstavuje novú  samostatnú aplikáciu Messenger Kids ako zábavné a bezpečné riešenie na komunikáciu, ktorá môže byť stiahnutá na smartfón alebo tablet, no kontrolovať sa dá aj z rodičovského Facebook účtu.

Podľa informácii techcrunch.com, detskí používatelia sa nepotrebujú zaregistrovať na Facebooku, nepotrebujú na platformu zadávať žiadne telefónne číslo ani žiadne iné informácie.

Komunikácia s inými používateľmi, ktorí sú zaregistrovaní v aplikáciách Messenger a Messenger Kids funguje tak, že podmienky používania nastaví rodič na svojom vlastnom Facebook účte.

Ihneď ako rodič nastaví podmienky používania, respektíve rodič schváli osoby, s ktorými môže dieťa komunikovať, zábava sa môže začať. Na úvodnej obrazovke aplikácie Messenger Kids sa dieťaťu ukáže, s ktorými ľuďmi mu rodič dovolil komunikovať  a kto z týchto osôb je práve on-line.

Do stiahnutej aplikácie, ktorá je zatiaľ dostupná len pre iPad, iPod touch alebo iPhone sa rodič prihlási so svojimi údajmi, ktoré má na svojom Facebook účte.

Messenger Kids Demo

Uverejnil používateľ Facebook Streda 29. november 2017

Na úvodnej obrazovke aplikácie Messenger Kids sa dieťaťu ukáže, s ktorými ľuďmi mu rodič dovolil komunikovať  a kto z týchto osôb je práve on-line. Okrem videohovorov, môžu deti v aplikácii Messenger Kids posielať schváleným osobám fotografie, videá alebo textové správy. Všetci títo ľudia budú zaslanú poštu dostávať prostredníctvom svojej bežnej aplikácie Messenger.

Deti majú k dispozícii aj používanie zábavných doplnkov ako sú zvukové efekty, masky, emotikony, špeciálny výber Gif animácií a kresliace nástroje. Aplikácia nebude obsahovať žiadne reklamy a nebudú sa z nej ani zbierať informácie o dieťati pre cielené reklamy. Samozrejme aplikácia Messenger Kids je bezplatná a spĺňa zákonom stanovené požiadavky o ochrane súkromia a ochrane osobných údajov online (COPPA).

Ako píše techcrunch.com aplikácia Messenger Kids obsahuje špeciálne bezpečnostné filtre proaktívnej detekcie, ktoré  zabraňujú deťom zdieľať nahotu, sexuálny obsah alebo násilie. Okrem toho  špecializovaný tím podpory rýchlo reaguje na nahlásený alebo označený obsah.

„Keď premýšľate o veciach v rozsahu riešenia problémov, ktoré robíme, aby mali ľudia väčší záujem o Messenger, toto je taká vec, ktorá rieši skutočnú potrebu rodičov. Ale vedľajší efekt bude v tom, že budú používať Messenger viac a vytvoria rodinné skupiny,“ povedal pre techcrunch.com David Marcus, riaditeľ pre Messenger.

Podľa techcrunch.com má aplikácia jednu celkom zdĺhavú prekážku. Keďže detských používateľov aplikácie Messenger Kids nebude možné nájsť prostredníctvom vyhľadávania na Facebooku, kvôli ochrane súkromia, ak bude dieťa chcieť do svojho zoznamu osôb, s ktorými chce komunikovať pridať napríklad nejakého spolužiaka, rodič si do svojho účtu bude musieť ako priateľa najskôr pridať jedného z rodičov daného dieťaťa. Je, ale možné, že sociálna sieť tento „zádrheľ“ časom vyrieši, respektíve zjednoduší.

Zaujímavé a prekvapujúce je napríklad aj to, že rodičia nemôžu prostredníctvom aplikácie Messenger Kids svoje deti špehovať, čiže nezobrazí sa im obsah správ, ktoré deti píšu svojim priateľom.

Rodič musí jedine požiadať svoje dieťa, aby mu ukázalo svoju komunikáciu s ostatnými. Ak dieťa nahlási na sociálnej sieti nevhodný obsah, rodič dostane upozornenie, ale daný obsah si cez svoj účet na Messengeri nepozrie.

Z výskumu, ktorý sociálna sieť v rámci vývoja aplikácie Messenger Kids zrealizovala pred 18-timi mesiacmi bolo zistené, že deti pri komunikácii na internete používajú rôzny správny hardvér, ale neprávny softvér.

Až 93% detí vo veku od 6 do 12 rokov má prístup k tabletom alebo smartfónom a  66% detí má dokonca vlastné zariadenie. Traja z piatich rodičov, ktorí sa zúčastnili na prieskume, uviedli, že ich deti bežne používajú na komunikáciu rôzne aplikácie na odosielanie správ, ale aj samotné sociálne médiá alebo oboje. Tieto aplikácie však neboli postavené na ochranu súkromia detí a namiesto toho umožňujú cudzím dospelým kontaktovať alebo sledovať deti.

Aj preto bolo pre Facebook nevyhnutné zamerať sa na budovanie bezpečnej komunikácie. Na druhej strane ako píše techcrunch.com, tento krok pomôže sociálnej sieti Facebook vylepšiť si svoju povesť a predstihnúť tak svojho súpera Snapchat.

Na záver David Marcus pre  techcrunch.com, že spustenie Messneger Kids môže byť spojené aj s tým, že Mark Zuckenberg premýšľa nad budúcnosťou, ktorú chce zanechať svojim deťom. Môže to tiež znamenať, že Facebook dorástol do veku, kedy sa z neho stal rozumne rozmýšľajúci dospelý človek.

Alebo je rozhodnutie spoločnosti Facebook čisto pragmatické a chce deti naučiť používať ich sociálnu sieť, namiesto konkurenčnej siete Snapchat.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu