Spoločnosť Apple umožnila spoločnosti Facebook pracovať s možnosťami pravidiel predplatného na svojej platforme. Od 1. marca 2018 môžu vydavatelia spravodajstva používať svoje platobné brány pre predplatné obsahu, ktorý zverejňujú aj v aplikácii Facebook pre systém iOS.

Spoločnosť Facebook začala testovať paywall (platobnú bránu) pre systém Android v októbri 2017, ale v tom čase sa nemohla dohodnúť s Apple na tom, ako by sa príjmy z predplatného spoplatňovali. Informáciu zverejnil techcrunch.com.

Spoločnosť TechCrunch má potvrdené, že vydavatelia budú dostávať 100% príjmov aj z predplatného v systéme iOS.

Riaditeľka spoločnosti Facebook pre spoluprácu s vydavateľmi spravodajstva Campbell Brown ešte začiatkom februára uviedla, že vydavatelia chcú uvoľniť pre Instant Articles len päť bezplatných článkov a nie desať.

Z tohto dôvodu spoločnosť Facebook prechádza na túto nižšiu hranicu bezplatných článkov, ktoré používateľom ponúkne predtým ako ich požiada o predplatenie obsahu. Toto bolo aj súčasťou testovania v systéme iOS.

„Momentálne pracujeme na produkte predplatného, ktorý sprístupnime v službe iOS 1. marca. Mali sme omeškanie, ale už je všetko vyriešené, “ odpovedala Campbell Brown na otázky techcrunch.com ešte vo februári.

Od októbra 2017 fungoval systém vo formáte Instant Articles tak, že keď používatelia vyčerpali bezplatné články a boli požiadaní o zaplatenie predplatného, Facebook ich presmeroval na špeciálnu stránku odberateľov vo vnútri služby Instant Articles.

Je to špeciálna stránka v aplikácii Facebook, kde zákazníci dokončili transakciu predplatného a vydavatelia si ponechali 100% výnosov. A to aj napriek tomu, že Android si zvyčajne účtuje 30% na predplatnom zakúpenom v natívnych aplikáciách.

V systéme iOS vďaka novej dohode s Apple, keď používateľ vyčerpá bezplatné články a dostane sa k požiadavke na zaplatenie si ďalšieho obsahu, tak mu na namiesto stránky v Instant Articles načíta stránku na odber na priamo na webe vydavateľa.

Vydavatelia získajú 100% výnosov z odberu a zákaznícke údaje, spoločnosť Facebook si neúčtuje nič a aj štandardný 30% poplatok z predplatného pre Apple v mobilnom webe je obídený.

Nová spolupráca v rámci predplatného je od spoločnosti Apple veľkým ústupkom, pretože Apple zvyčajne zakazuje, aby aplikácie obsahovali odkazy na stránky s platobnými bránami za odber, ktoré by obchádzali tento 30% štandardný poplatok.

Spoločnosť Facebook pre techcrunch.com uviedla, že Apple za tento ústupok neplatí nič. Facebook hovorí, že v podstate je systém navrhnutý tak, že používateľ technicky neporušuje pravidlá Apple.

„Toto je niečo, čo Facebook dlho nezvažoval, takže je to dôležitý krok. Urobili sme nejaké zmeny. Znížili sme hranicu bezplatných článkov na päť článkov. Som veľmi nadšená z potenciálu, ktorý tu je,“ povedala pre techcrunch.com Campbell Brown.

Campbell Brown pre techcrunch.com uviedla, že spoločnosť Facebook vytvára aj špeciálnu sekciu pre spravodajstvo na svojom originálnom systéme pre sledovanie videa v službe Facebook Watch.

Vysvetlila, že je neobvyklé, že na Facebooku nie je vyhradené miesto, ktoré by pracovalo pre zverejňovanie spravodajstva a táto skutočnosť túto medzeru zaplní, čím sa Facebook stane miestom, v ktorom sa objavia okamžité správy, keď dôjde k dôležitým udalostiam.

Okrem toho sa vyjadrila, že Facebook mohol lepšie komunikovať s vydavateľmi šiestich krajín predtým ako spustil svoj nie príliš slávny test presunutia spravodajstva z hlavného informačného kanála do dodatočného kanála Prieskumník.

Techcrunch.com sa pýtal aj na to, či spoločnosť Facebook zvažuje platiť vydavateľom priamo za ich obsah, ako to robia napríklad televízne kanály a ako to navrhuje Rupert Murdoch zo spoločnosti News Corp.

Campbell Brown na otázku so smiechom odpovedala známou frázou „nikdy nehovor nikdy“.

Okrem toho spresnila, že jej úlohou nie je urobiť každého vydavateľa šťastným, ale získať na platformu Facebook vydavateľov, ktorí zverejňujú presné a informačne hodnotné spravodajstvo.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu