Nový nástroj, ktorý má pomôcť ľuďom efektívnejšie spravovať svoju identitu na sociálnej sieti spustil Facebook ešte v decembri 2017.

Nástroj je vytvorený rovnakou technológiou, akou bola pre používateľov vytvorená možnosť označovania priateľov na fotografiách a videách.

„Tieto nové prvky vám pomôžu nájsť fotografie, na ktorých nie ste označení a pomôžu vám zistiť, kedy sa niekto iný pokúša použiť vašu fotografiu ako svoj profilový obrázok,“ uviedla spoločnosť Facebook na svojom blogu.

Súčasťou nových služieb je aj dodatočná služba pre zrakovo postihnutých ľudí, vďaka ktorej sa aj títo používatelia môžu dozvedieť viac o osobách, ktoré sú na fotografiách, s ktorými prichádzajú do styku.

AAT Demo

Posted by Facebook on 18. december 2017

Na základe spätnej väzby, ktorú sociálna sieť dostala od používateľov, nové funkcie spárovala do jediného ovládacieho prvku zapnuté/vypnuté. Znamená to, že ak má používateľ vo svojom profile nastavené používanie značiek na „žiadne“, predvolené nastavenie na rozpoznávanie tváre bude nastavené na „vypnuté“ a zostane tak, pokiaľ sa používateľ nerozhodne toto nastavenie zmeniť.

Ak si používateľ vo svojom profile zmení nastavenie rozpoznávania tváre na „zapnuté“, k dispozícií bude mať niekoľko dodatočných informácií dôležitých pre jeho súkromnú bezpečnosť.

Napríklad, ak nieto zverejní na sociálnej sieti fotografiu, na ktorej sa používateľ nachádza a nie je označený, a zároveň je členom publika pre tento príspevok, Facebook mu pošle upozornenie o tejto fotke.

Používateľ si následne bude môcť vybrať či sa na nej chce označiť, alebo chce zostať neoznačený, alebo či chce kontaktovať danú osobu, ktorá fotografiu zverejnila.

„Vždy dodržiavame nastavenie ochrany osobných údajov, ktoré si ľudia zvolia pri uverejňovaní fotografie na Facebooku (či už ide o priateľov, verejné alebo vlastné publikum), takže nedostanete upozornenie, ak nie ste v publiku,“ informuje spoločnosť Facebook na svojom blogu.

Súčasťou noviniek bude aj spomínaná technológia, ktorá vďaka rozpoznávaniu tváre, identifikuje nepovolenú aktivitu, v podobe ukradnutia identity.

Znamená to, že ak sa niekto pokúsi použiť cudziu fotografiu ako svoju profilovú fotografiu, Facebook to zistí a upozorní o tomto pokuse osobu, ktorej daná fotografia skutočne patrí.

Facebook v rámci uľahčenia používania svojej sociálnej siete aj ľuďmi, ktorí majú nejaký zrakový hendikep, vytvára funkcie, ktoré im umožnia ľahšiu orientáciu na platforme.

Pred dvoma rokmi napríklad, Facebook spustil automatický textový nástroj, ktorý takto hendikepovaným ľuďom popisuje fotografie. V súčasnosti, v rámci funkcie rozpoznávania tváre, ľudia, ktorí používajú čítačky obrazovky, budú vedieť, kto sa na fotografiách v ich informačnom panely zobrazuje, aj keď osoby na fotkách nie sú označené.

Technológia rozpoznávania tvári, ktorá sa na platforme používa od roku 2010 analyzuje pixely na fotografiách, v ktorých je používateľ už označený a generuje reťazec čísiel, ktoré Facebook nazýva šablóna. Keď sa fotografie a videá odovzdávajú do systémov sociálnej siete, Facebook porovnáva tieto obrázky so šablónou.

Žiaľ, nové funkcie zatiaľ nie sú dostupné pre krajiny EÚ a Kanadu, kde Facebook vôbec neposkytuje technológiu rozpoznávania tváre, pretože je v rozpore s požiadavkami na ochranu súkromia daných krajín.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu