foto: Facebook

Facebook umožní inzerentom zacieliť digitálne reklamy na ľudí, ktorí predtým fyzicky navštívili ich kamenné predajne, alebo predajne ich konkurentov.

Hoci spoločnosti ako Google ponúkajú marketérom offline nástroje, ktoré im pomáhajú zistiť či ich online reklamy viedli ku skutočným fyzickým nákupom, Facebook sa rozhodol urobiť viac a ponúknuť obchodníkom zobrazovanie reklám, na základe fyzického cestovania ľudí.

Veľký inzerenti na Facebooku budú môcť zacieliť zobrazovanie reklamy nielen na Lookalike Audiences, čiže na publikum, ktoré si inzerent vyberie ako zdrojové podľa pre neho stanovených kritérií, ale aj na ľudí, ktorí skutočne nakupovali offline.

Podľa Facebooku budú prvými záujemcami o takéto zobrazovanie reklamy spoločnosti ako reťazec rýchleho občerstvenia KFC alebo spoločnosť Dick’s Sporting Goods, ktorá sa zaoberá predajom športových potrieb či Macy’s, ktorý predáva módne oblečenie pre mužov aj ženy. Informáciu zverejnil na svojich stránkach AdAge.

„Toto umožní spoločnostiam uzatvoriť okruh svojich reklám. Pred dvadsiatimi rokmi, keď sa začalo obdobie online reklamy, sme zistili, že ľudia chcú viac ako len porozumieť vplyvu svojich digitálnych reklám na jednotlivé nákupy. Chceli použiť tieto získané informácie na optimalizovanie svojich reklám s cieľom nájsť svojich najlepších zákazníkov a tiež nájsť optimálnu mieru konverzie a následne použiť tieto informácie na zlepšenie svojich reklám, tak aby boli naozaj efektívne vzhľadom na výdavky, ktoré sú na ne vynakladané,“ vysvetlil pre AdAge Gabriel Francis, produktový manažér offline predaja spoločnosti Facebook.

Zatiaľ čo spoločnosti ako NinthDecimal alebo Snapchat ponúkajú podobné služby, podľa tvrdení Gabriela Francisa žiadny z nich nemá dosah 2-miliardy používateľov Facebooku.

Idea myšlienky je dobrá, no Facebook bude musieť presvedčiť obchodníkov, že jeho cielené reklamy boli zodpovedné za následné nákupy, čo nie je ľahké.

Napríklad ak nejaký človek navštívi obchod s elektronikou, aby si v ňom pozrel či vyskúšal napríklad televízor a potom sa o nejaký čas do obchodu vráti a kúpi si ho, medzitým sa mu samozrejme na Facebooku objaví na predmetný obchod aj cielená reklama, nemusí to jednoznačne znamenať, že sa do obchodu vrátil kvôli reklame, ktorú videl. Jednoducho mohol mať už pri prvej návšteve obchodu v pláne, že televízor si neskôr kúpi.

Gabriel Francis, ale tvrdí, že Facebook Lift platforma by mala byť schopná poskytnúť marketérom informácie o tom, aký vplyv na nákup malo práve zobrazenie takejto cielenej reklamy.

Podľa AdAge, ale nie je úplne jasné, aké presné sú takéto analytické metódy a to vzhľadom k tomu, že v hre sú aj ďalšie faktory.

Tom Hassett, viceprezident pre média v spoločnosti Dick’s Sporting Goods, ktorá sa zaoberá predajom športových potrieb, pre AdAge povedal, že predajca športového tovaru Dick’s testoval tento produkt niekoľko týždňov.

Vyskúšal obidve možnosti, ktoré Facebooku ponúka, v zime použil priame zacielenie reklamy na ľudí, ktorí navštívili jeho obchody v lete a potom využil možnosť vytvorenia Lookalike publika ktoré by do obchodov pritiahlo nových ľudí. Jeho závery na užitočnosť nového produktu od spoločnosti Facebook, ale AdAge nezverejnil.

Sociálna sieť Facebook zisťuje, kde sa jej používatelia nachádzajú a kam chodia, na základe prístupu k údajom od ľudí, ktorí majú vo svojom smartfóne aktívnu Facebook aplikáciu, ktorá lokalizuje ich polohu.

„Tieto informácie používame na pochopenie základnej línie a potom na extrapoláciu, aby sme ju zosúladili s užívateľskou populáciou Facebooku. Tento odhad je vytvorený na základe údajov od ľudí, ktorí majú povolenú lokalizáciu polohy, čo znamená, že používame údaje z prvej strany, ktoré sú priamo od pužívateľov,“ pre AdAge uviedol Gabriel Francis.

Či bude nová možnosť zacielenia reklám na základe skutočných fyzických návštev predajných miest, ktorú chce Facebook poskytnúť svojim inzerentom naozaj fungovať, ukáže až prax.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu