foto: pixabay.com

Hovorca sociálnej siete Facebook potvrdil pre portál Gizmodo, že 19. decembra spoločnosť naposledy aktualizovala svoje štandardy týkajúce sa nenávistných prejavov.

Stalo sa tak deň potom ako sa Donald Trump stal tretím prezidentom v histórii USA, na ktorého bolo schválené podanie ústavnej žaloby.

Podľa nových bezpečnostných pravidiel sociálnej siete Facebook je zakázané zverejňovať vyhlásenia, ktoré popierajú existenciu marginalizovaných skupín.

Je zakázané zverejňovať prirovnania ako napríklad: čierni ľudia, ľudoopy alebo tvory podobné opiciam, čierni ľudia a poľnohospodárske náradie, Židia a potkany, Moslimovia a ošípané, Moslimovia a sexuálne spojenie s kozami alebo ošípanými, Mexičania a červy, ženy ako predmet či majetok v domácnosti.

Za zverejnenie príspevkov, ktoré sú v rozpore s novými pravidlami sociálnej siete hrozia používateľom rôzne sankcie. Odvíjajú sa od závažnosti porušenia a histórie pôsobenia danej osoby na sociálnej sieti.

Ak niekto poruší pravidlá prvýkrát môže dostať iba upozornenie. Ak bude používateľ v porušovaní pravidiel pokračovať, Facebook môže obmedziť jeho možnosti uverejňovať príspevky alebo dokonca deaktivovať jeho profil.

Pri obzvlášť závažnom porušovaní pravidiel môže Facebook o takomto konaní informovať orgány činné v trestnom konaní. Ide o prípady, keď vzniká dôvodné podozrenie, že existuje skutočné riziko fyzického poškodenia alebo priameho ohrozenia verejnej bezpečnosti.

Možnú nadväznosť nových bezpečnostných pravidiel a schválenia podania ústavnej žaloby voči Donaldovi Trumpovi hovorca spoločnosti Facebook odmietol.

Vo vyjadrení pre portál Gizmodo, hovorca spoločnosti uviedol, že bezpečnostné politiky sú aktualizované pravidelne.

Každé dva týždne sa posudzujú možné zmeny pravidiel, ktoré môžu nastať z rôznych dôvodov, ako napríklad miestne alebo regionálne trendy identifikované miestnymi a regionálnymi politickými a komunikačnými tímami, spätná väzba od externého partnera sociálnej siete, zmeny v jazykových alebo sociálnych normách, spätná väzba od recenzentov obsahu, že existujúca politika je mätúca alebo ťažko aplikovateľná.

O prípadných zmenách sa veľa diskutuje. Medzi prijatím zmien v politikách a ich presadzovaním je zvyčajne určité časové oneskorenie. Tento čas umožňuje spoločnosti Facebook vytvoriť školiace materiály a prevádzkové pokyny pre recenzentov obsahu.

Komunitné štandardy sú aktualizované na mesačnej báze. Zvyčajne sú aktualizácie oznámené v posledný štvrtok v mesiaci. V decembri, ale kvôli sviatkom, boli zmeny aktualizované už 19. decembra.

Facebook pravidelne zverejňuje aj štatistiky a údaje na základe, ktorých pristupuje k zmenám vo svojich komunitných štandardoch. V jednej zo svojich výsledných správ poukazuje na skutočnosť, že úsilie, ktoré vyvíja na zabezpečenie svojej platformy je účinné.

Facebook používa proaktívnu detekčnú technológiu na identifikáciu potenciálne porušujúceho obsahu. No nedávno bola táto technológia vylepšená a spoločnosť môže nenávistné výroky aj odstraňovať.

Jedna metóda spočíva v detekcii a automatickom odstránení obsahu, ktorý porušuje existujúce pravidlá sociálnej siete. Ďalšou metódou je proaktívne odhaľovanie potenciálne porušujúceho obsahu a jeho hodnotenie podľa podobnosti s obsahom, ktorý sociálna sieť už predtým odstránila z dôvodu porušenia pravidiel.

Prvé výsledky o účinnosti systému sa prejavili už v druhom a treťom kvartáli 2019. Od júla do septembra 2019 Facebook odstránil až 80,2% škodlivého obsahu ešte predtým ako ho niekto nahlásil. V porovnaní s tretím kvartálom 2018 je to o 27,3% viac.

Vďaka technológii dokázala sociálna sieť v treťom kvartáli 2019 zabrániť v aktivitách spojených so škodlivým obsahom až u 7-miliónom prípadov. V porovnaní s tretím kvartálom 2018 to bolo o 4,5-miliónov viackrát.

Vo vývoji nástrojov na prísnejšiu kontrolu svojich platforiem bude Facebook pokračovať aj naďalej. Pravidlá budú čoraz prísnejšie a kontrola účinnejšia.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu