Ilustračná foto: pixabay.com

V súčasnosti, keď sa takmer všetko vo svete internetu točí okolo boja s falošnými správami a informáciami, prichádza medzi širokú verejnosť ďalšia nepríjemná skutočnosť. Zvýraznené výsledky vyhľadávania zobrazujúce sa na vrchole ponúknutých výsledkov alebo v takzvanom hlavnom umiestnení, ktoré Google užívateľovi ponúkne ako priamu odpoveď na zadanú otázku, môžu byť v mnohých prípadoch nesprávne.

Problematikou, v rámci ktorej vyhľadávač Google ponúkne užívateľom na zadané otázky zavádzajúce odpovede, sa vo svojom článku zaoberal The Outline.

Do nepríjemnej informačnej kolízie týkajúcej sa výsledku vyhľadávania na danú otázku sa dostal profesor Peter Shulman z Univerzity v Ohaiu, keď ho počas prednášky o znovuobjavení Ku Klux Klanu v roku 1920 jeden študent prekvapil otázkou, či bol prezident Warren Harding člen Ku Klux Klanu.

Shulman zostal otázkou zaskočený, no domnieval, že Harding nebol členom Ku Klux Klanu, keďže bol proti nelegálnemu lynčovaniu (popravám) ľudí.

Lenže iný žiak vytiahol svoj telefón a oznámil, že Harding bol člen KKK a okrem neho dokonca ešte aj ďalší štyria americkí prezidenti, túto odpoveď mu, totiž ako priamu odpoveď, vo výsledkoch vyhľadávania ponúkol Google.

Výsledok, ktorý citoval Google v priamej odpovedi, pochádzal z článku s názvom REVEALED: 5 US Presidents Members Of Racist Cult Ku Klux Klan, uverejnenom na stránkach thetrentonline ktoré o s sebe tvrdia, že sú lídrom na trhu internetových novín v Nigérii.

Po bližšom preskúmaní vyšlo na svetlo sveta, že tento článok bol prebratý zo stránok, ktoré sa nazývajú iloveblackpeople.net.

V článku sa uvádza, že William McKinley, Woodrow Wilson, Warren Harding, Calvin Coolidge, Harry Truman boli členmi KKK. Jedinými zdrojmi, ktoré sú v ňom citované predstavujú kresťanský nacionalista a pseudo-historik David Barton a KKK.org.

Šokujúci výsledok, je podľa Harding Home (múzeum v Hardingovej bývalej rezidencii) lož, vymyslená skupinou kkk, pretože životopisci nenašli žiadny dôkaz, ktorý by toto tvrdenie dokazoval ani v živote Hardinga, ani v živote jeho ženy.

Tak prečo Google ponúkol ako odpoveď na túto otázku, totálnu nepravdu? Pretože tieto výsledky vyhľadávania fungujú na automatickom a algoritmickom spojení s vyhľadávanou otázkou, a hľadá jeho spojitosť s informáciami z tretích strán, no a v tomto prípade algoritmus jednoducho nepracuje správne a otázku nedokáže relevantne zodpovedať.

Samozrejme, nie vždy sú odpovede, ktoré Google poskytne klamstvo. Mnoho z priamych odpovedí, ktoré Google ponúka užívateľom pochádzajú z databázy faktov, ktoré internetový vyhľadávač čerpá zo zdrojov ako Wikipedia alebo CIA World Factbook a tieto môžu byť považované za spoľahlivé.

Lenže rastúci počet požiadaviek na rýchle odpovede ako napríklad údajne členstvo prezidentov v KKK, už nie sú tak starostlivo vyhodnotené, tieto výsledky sú algoritmicky generované z webových stránok, ktoré sú radené vysoko vo výsledkoch vyhľadávania a oficiálne sa nazývajú „featured snippets“, čiže niečo ako priame úryvky z tretích strán spojené s danými otázkami. Google začal úryvky používať v roku 2014, no aj napriek ich nedostatkom sú medzi užívateľmi vysoko obľúbené.

Prečo? Pretože ľudia majú radi tento štýl vyhľadávania, keď sa k odpovedi dostanú bez toho, aby museli rozkliknuť niektorú z webových stránok alebo aplikácií.

Tieto odpovede sú prínosom, najmä vtedy, ak človek vyhľadáva informácie na telefóne alebo tablete, kde sú funkcie na prácu s informáciami obmedzenejšie ako na PC alebo notebooku.

Google, samozrejme, vie o nedostatkoch, ktoré sa nachádzajú v priamych odpovediach a neustále pracuje na zlepšovaní používaných algoritmov.

Pre zlepšenie výsledkov zobrazovania priamych odpovedí je pri každej takejto odpovedi možnosť zanechať k nej „feedback“, čiže zodpovedať otázku, či táto odpoveď bola užitočná, či v nej niečo chýba, či je v nej niečo zlé alebo je neužitočná a taktiež obsahuje sekciu pre komentáre. Na základe tejto odozvy dokáže Google chyby v priamych odpovediach opraviť.

Zdá sa, že aj napriek snahe Google zlepšovať presnosť priamych odpovedí, ktoré sú medzi užívateľmi také obľúbené, nebude možné úplne zamedziť takýmto hlúpym výsledkom ako napríklad to, že päť amerických prezidentov bolo členmi KKK, pretože Google nedokáže povedať či je niečo naozaj skutočnosť alebo nie.

Tieto odpovede záležia od toho, čo ľudia na internete píšu a hoci sa na vyhodnotenie výsledkov používa množstvo algoritmov a strojové učenie pre čo najlepší odhad výsledkov vyhľadávania, vždy sa nájdu prípady, keď bude tento odhad jednoducho zlý.

Prečítajte si tiež:

Internetoví užívatelia veria výsledkom Google vyhľadávania viac, ako rovnakým správam priamo z on-line médií

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu