Celých 13 rokov vydáva Slnko Records interpretov, o ktorých by iné vydavateľstvá prahnúce po zisku, ani okom nezavadili. Vo štvrtok 18.12. pripravili dokonca pre priaznivcov dobrej muziky – párty Slnko Spirit. Bavili sme sa.

Dano Salontay a Shina – to je dvojica, ktorá za týmto vydavateľstvom stojí. Keďže oni sami robia muziku (tvoria kapelu Longital) a vďaka zahraničným koncertom, ktorých majú neúrekom, nepotrebujú na kapelách a ich albumoch zarábať takým spôsobom, ako je to bežné. Čiže dať im minimum a nabaliť sa. Naopak. Je to síce pozoruhodný úkaz, ale Slnko Records si pokrýva len náklady a ostatné z predaja ponechá samotným interpretom.

Festivalová párty vydavateľstva Slnko priniesla do Nu Spirit kopec hrejivej muziky - autor foto Kristina Porazikova
Dano Salontay a DJ Biba (autor foto: Kristína Poráziková)

 

Ak Vám ešte pred časom nič nehovorila kapela Korben Dallas, tak teraz doslova vystrelila. Veru, aj na Slovensku máme množstvo dobrých kapiel okrem Gladiátora či Elánu. Vezmime si len taký Talent Transport. Lídrom nie je nik iný ako Vladislav Šarišský, geniálny virtuóz, improvizátor a skladateľ.

Práve debut tria Talent Transport, ktoré tvoria skúsení muzikanti s dlhoročnými skúsenosťami, vydalo Slnko Records ako novinku a album bol aj na festivalovej party pokrstený. Formácia hrá fusion music, kde nájdete od jazzu, cez artrockové prvky aj vážnu hudbu, v ktorá je Šarišského najvážnejšou „milenkou“. K dobrej nálade prispela aj nekonformná komunikácia lídra formácie s početným publikum. Ó áno, aj na Slovensku máme publikum, ktoré chce počúvať inú muziku ako popové šlágre…

Festivalová párty vydavateľstva Slnko priniesla do Nu Spirit kopec hrejivej muziky - autor foto Kristina Porazikova - obr.3 - Talent Transport
Talent Transport (autor foto: Kristína Poráziková)

 

Hoci v Nu Spirit clube bola pomerne ponurá atmosféra a klub pripomína príjemné undergroundové prostredie (kto by už v centre oproti nemenovanému gigantickému obchodnému reťazcu v obklopení nenažraných bánk predpokladal, že tam bude pichnutý taký skvelý klub), v tento večer, 18. decembra, kedy už vonku zúrila panika z prichádzajúcich Vianočných sviatkov, sme boli svedkom mnohých famóznych vystúpení, ktoré „Slnkom“ presvetlili celý večer.

Festivalová párty vydavateľstva Slnko priniesla do Nu Spirit kopec hrejivej muziky - autor foto Kristina Porazikova - obr.2
Bad Karma Boy (autor foto: Kristína Poráziková)

 

Od úvodného vystúpenia pohodovej DJ Biby, ktorá akciu aj moderovala, až po každé jedno zoskupenie, ktoré sa ocitlo na pódiu, bol tento večer výnimočný. Každá z formácií totiž priniesla niečo iné. A v tom je vydavateľstvo osobité. Všetko, čo vydávajú, nesie známku „iné“ – teda nedočkáte sa mainstreamu.

Počas celého večera sa prezentovali formácie, ktoré pod značkou vydavateľstva fungujú dlhšie alebo sú aj novinkami, ako spomenutý Talent Transport. Každá z formácií má svoju osobitosť. Či už punkom šmrncnutá Hviezda alebo Zuzana Homolová, ktorá je síce prvá dáma folku v našich končinách, no jej posledný album má na mále ďaleko od tohto štýlu.

Medzi zaujímavé formácie určite patrí aj Zlokot, ktoré Slnko Records vydáva. Zlokot sú Erik Horák, Stanka Apfelová, Pavol „Lyrik“ Remiaš a Michal Lašán. Fungujú spolu síce len rok, ale všetko sú to ostrieľaní muzikanti známi z rôznych projektov. Tentoraz dostali chuť zaexperimentovať a všetko, každá jedna skladba je iná, no najmä je bohatou žánrovou zmeskou.

V ich tvorbe nájdete žánrovo-štýlový guláš – hiphop s indie rockom, punk či dokonca disco. A pritom viete, že nejde o recesiu, ale akýsi ďalší stupeň, ktorí muzikanti dosiahli a nechceli ostať stáť na jednom mieste.

Vďaka Bohu za takéto vydavateľstvo. Predstavujem si katastrofický scenár, aké by to asi bolo, keby sme dokola museli počúvať IMT Smile či Katku Knechtovú (ale samozrejme, nič proti týmto interpretom, ktorí majú svojim fanúšikom čo ponúknuť).

Festivalová párty vydavateľstva Slnko priniesla do Nu Spirit kopec hrejivej muziky - autor foto Kristina Porazikova - obr.4 - Katarzia
Katarzia (auto foto: Kristína Poráziková)

 

Apropo, vydavateľstvo prinieslo na trh aj novinku od Katky Koščovej, ktorá sa vrátila po materskej dovolenke.

A veru úspešne. Z toho, čo sme mali možnosť počuť, Katka ako umelkyňa vyzrela, jej prejav jej už sebaistejší a jazzový fíling doviedla do dokonalosti. A počujú to aj jej fanúšikovia, keďže kompletne skúpili všetky albumy a musia sa dolisovať ďalšie. Buďte si istí, že recenziu tohto albumu vám, milí čitatelia, prinesieme už čoskoro.

Vydarený večer plný skvelej muziky rozmanitých žánrov bol oslavou Slnka Records a zároveň oslavou fanúšikov, ktorí majú radi kvalitnú muziku. Jedinou chybičkou krásy bolo, že počas zvukových skúšok kapiel vznikali pomerne dlhé prestávky. Ani to však nebránilo fanúšikom vyčkať na ďalší program. A verte, stálo to zato.

George Sandová

Festivalová párty vydavateľstva Slnko priniesla do Nu Spirit kopec hrejivej muziky - autor foto Kristina Porazikova - obr.4
Zabávajúci sa návštevníci (autor foto: Kristína Poráziková)
Festivalová párty vydavateľstva Slnko priniesla do Nu Spirit kopec hrejivej muziky - autor foto Kristina Porazikova - obr.5
Zabávajúci sa návštevníci (autor foto: Kristína Poráziková)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu