V utorok 14. marca sa uskutočnila tlačová beseda Roberta Fica s novinármi na ktorej odpovedal na tri položené otázky. Na otázky denníka N odmietol odpovedať a zaútočil voči redaktorke Monike Tódovej a povedal, že ju nepokladá za novinárku, keďže je podľa jeho slov „na gumičke opozičného poslanca.“

Tlačová beseda sa uskutočnila po seminári o zvyšovaní právneho povedomia v oblasti prevencie korupcie. Premiér odpovedal na otázky redaktorov televízií TA3, JOJ a RTVS. Na otázku redaktorky denníka N ku Kaliňákovi odpovedať odmietol „pán premiér na pána Kaliňíka sme sa chceli opýtať…,“ začala otázku Tódová.

„Pani redaktorka z denníka N ja vám to zopakujem, čo som vám už povedal dnes raz. Novinár ktorý je na gumičke opozičného poslanca, nie je pre mňa novinár. Vy ste v podstate hovorkyňou opozičných poslancov, nevidím žiaden dôvod, prečo by som sa mal rozprávať s vami,“ povedal Fico.

Pri odchode premiéra po ukončení tlačovej besedy Tódová doplnila „pán Kaliňák podľa vás nie je podozrivý z korupcie, vzhľadom na tie informácie ktoré sa nachádzajú v policajnom uznesení?…Pán premiér mohli by ste sa k tomu ešte vyjadriť?“ kričala za premiérom Tódová.

Pozrite si tento incident zo záveru tlačovej besedy na zázname TA3 (14:50):

A vo videu denníka N (2:07):

V januári 2017 odmietol odpovedať Robert Fico na tlačovej besede na otázky redaktora denníka SME Mareka Porackého. Fico mu stále dookola opakoval „skúste ešte jednu otázku“.

Premiér Fico zmenil mediálnu stratégiu. Dnes (pre zmenu) kratučko odpovedal na otázku DenníkaN, naplno sa ale „reforma“ prejavila pri odpovediach SME-čku…

Posted by Michal Kovacic on 25. január 2017

 

Rozhodnutie premiéra a vlády SR nekomunikovať s vybranými médiami (denníkom SME a denníkom N) bolo spôsobené ich otázkami a “tendenčnému” správaniu, ako to Fico zdôvodňoval, no v skutočnosti ale pravdepodobne ide len o “informačný boj”, ktorý premiér vedie s niektorými médiami, ktoré sa neboja o ňom objektívne informovať.

Postojom premiéra a vlády SR sa zaoberala už v minulosti Tlačová rada SR (v decembri 2015), ktorá vyjadrila „vážne znepokojenie“ a postupy vlády považovala za porušenie slobody tlače a obmedzenie prístupu novinárov k informáciám.

Denník N sa preto obrátil na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý ale sťažnosť denníka odmietol.

Čítajte viac:

Európsky súd pre ľudské práva odmietol sťažnosť Denníka N, ktorý sa sťažoval na „informačné embargo“ od vlády Roberta Fica

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu