V pondelok 28. júla si svet pripomenie 100. výročie od vypuknutia 1. svetovej vojny, ktorej dôsledky sú dodnes silným mementom. Pri tejto príležitosti vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ) na DVD film Martina Hollého Signum laudis. Film sa odohráva počas 1. svetovej vojny a je nekompromisnou obžalobou jej krutosti a nezmyselnosti.

Film Martina Hollého Signum laudis vychádza na DVD, ako memento stého výročia od vypuknutia 1. svetovej vojny - obal DVDDramatický príbeh filmu Signum laudis (1980) sa odohráva v posledných dňoch 1. svetovej vojny na ruskom fronte.

Jeho hlavnou postavou je fanaticky poslušný kaprál Hoferik, vojak telom i dušou, bezmedzne oddaný armáde i monarchii, ktorú je ochotný brániť do posledných síl. Jeho prílišný zmysel pre povinnosť a občas až slepá viera v ideály sa mu však stanú osudnými.

Film je na DVD s digitálne remastrovaným obrazom a zvukom. Okrem neho nosič obsahuje aj texty o filme i tvorcoch a fotogalériu. Film je na DVD s voliteľnými titulkami v šiestich jazykoch, a to anglicky, francúzsky, nemecky, taliansky, rusky a slovensky.

Snímka Signum laudis vznikla podľa scenára českých scenáristov Jiřího Křižana a Vladimíra Kalinu ako prvá reálna koprodukcia českej a slovenskej kinematografie v právnom aj v ekonomickom zmysle.

Režisér Martin Hollý ju nakrúcal vo Filmovom štúdiu Barrandov. Hlavnú úlohu vo filme stvárnil slovenský herec Vlado Müller. O jeho obsadení Martin Hollý povedal, že „už pri čítaní scenára som myslel na Vlada Müllera. Hoferik je drsný a neurvalý chlap, zabijak s obrovskou silou, človek, ktorý si vo svojej naivite myslí, že koná čestne a statočne, keď v mene cisára ženie na smrť svojich ľudí. A Vlado Müller je skutočný chlap.“

V priebehu dvoch rokov to bola po filme Smrť šitá na mieru (1979) druhá spolupráca Martina Hollého s Vladom Müllerom. Vo filme hrajú aj známi českí herci Ladislav Frej, Ilja Prachař, Josef Bláha, Radovan Lukavský, Jiří Kodet, Miroslav Zounar a Pavel Zedníček. Film získal na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch v roku 1980 Osobitnú cenu poroty.

Zdroj: Slovenský filmový ústav (SFÚ)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu