Filmová novinka Tlmočník režiséra Martina Šulíka  vznikla v koprodukcii RTVS

Jedna náhoda, dve protikladné osobnosti a ich dramatická cesta po Slovensku za vlastnou minulosťou. Uznávaný rakúsky herec Peter Simonischek a oscarový režisér Jiří Menzel prichádzajú na plátna kín v novom koprodukčnom filme RTVS Tlmočník.

Svojrázne roadmovie pod taktovkou úspešného slovenského režiséra Martina Šulíka vznikla v koprodukcii RTVS, ktorá do filmu prispela vkladom 240 tisíc eur a v budúcnosti ho odvysiela aj na televíznych obrazovkách.

„Tlmočník ponúka divákom mozaikovitý obraz Slovenska, ktoré sa dynamicky mení, no v hĺbke ukrýva nevyriešené konflikty, ktoré doba vyplavuje,“ uviedol dramaturg RTVS Roman Brat.

Filmári vystriedali pri nakrúcaní viaceré lokality na našom území, ale i v Rakúsku. Diváci uvidia vo filme obľúbenú slovenskú herečku Zuzanu Mauréry, komičku Evu „Evelyn“ Kramerovú, Juditu Hansman, ale aj Attilu Mokosa, či Réku Derszi, Annu Rakovskú, Anitu Svrcsek a ďalších. Roadmovie prichádza do kín od 1. marca.

Na potulky po Slovensku sa rakúsky bonviván a alkoholik Georg a asketický tlmočník Ali vydávajú vďaka náhodnej zmienke o udalostiach z druhej svetovej vojny. Tragické osudy ich rodín dávajú úplne rozdielnych starších pánov dohromady, aby spoločne našli svedkov dávno zabudnutej minulosti.

Ich cesta však vôbec nebude jednoduchá. Vďaka dramatickým i komickým situáciám majú možnosť spoznať jeden druhého, získať si vzájomný rešpekt a odhaliť prekvapivé súvislosti udalostí, ktoré oboch zásadným spôsobom poznamenali.

V jednej zo svojich najväčších hereckých rolí sa predstaví jubilujúci Jiří Menzel, ktorého porota prestížneho filmového festivalu Berlinale ocení za mimoriadny prínos svetovému filmu cenou Berlinale Camera. Práve dnes 23. februára má Tlmočník na festivale svoju medzinárodnú premiéru.

Jiří Menzel a Zuzanu Mauréry vo filme Tlmočník (foto: RTVS)

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu