Vraždiace bábiky – to by sa mohlo zdať ako klišé, ktoré už je vyčerpané. Tvorcom sa však v tom žánri predsa podarilo priniesť niečo nové.

O čom je Annabelle, ktorý práve beží v našich kinách? Skrátka a dobre – pohľady na tento film sa rôznia. Sú zástancovia, ktorí hovoria, že ide o celkom kvalitne posunutý film, napriek tomu, že hororový žáner už má svoje najlepšie časy za sebou, ďalší ho absolútne zaznávajú, najlepšie si teda vytvoríte názor, ak si ho pozriete…

Už synopsa navráva, o čo vlastne pôjde: John Form našiel pre svoju nastávajúcu manželku Miu dokonalý darček – krásnu starú klasickú bábiku oblečenú do snehobielych šiat. Ale Miina radosť z Annabelle netrvá dlho. Jednu hroznú noc vtrhnú do ich domu vyznávači satanského kultu a brutálne napadnú mladý pár. Preliata krv a hrôza nie sú to jediné, čo za sebou nechávajú. Vyznávači Satana vyvolali bytosť takú zákernú, že nič z toho, čo urobili sa nedá ani zďaleka porovnať so zlom, ktorým je teraz posadnutá Annabelle.

 

Prelomová vraždiaca bábika Chucky je proste top. Človek sa neustále bude pri sledovaní tohto filmu „uchyľovať“ k tejto kultovke, či už chce alebo nie. Faktom je, že Chucky bola natoľko silná monštrózna kreatúra, že ostane v podvedomí priaznivcov hororov či už to chcú alebo nie… Tvorcovia Annabelle sa však nevybrali cestou absolútneho kopírovania. Zo snímky sála priam démonická atmosféra mixnutá so správnymi paranoidnými pocitmi, ktoré k tomuto žánru jednoducho patria.

Trošku nešťastným výberom bolo to, že snímku režíroval John Leonetti, špičkový kameraman. Výsledok? Režisérske slabiny, na druhej strane kompenzované perfektnou kamerou, ktorá diváka doslova „vcucne“ do obrazu a desivej atmosféry.

Práve vďaka kamere divák prežíva infarkty tak ako sa to v horore sluší a patrí. Čo však je tak trošku kameňom úrazu, film má akoby dve polovice. Tá prvá diváka nudí, lebo pripomína z hľadiska scenáru a réžie skôr nejaký nudný seriál a v druhej polovici akoby sa všetko preklopilo a začína sa ukážkový horor, ktorý má všetko to, čo má tento žáner mať.

Vraždiaca bábika je vykreslená natoľko dokonale, že sa vám bude ešte aspoň mesiac snívať. Annabelle má množstvo scén, pri ktorých sa zľaknete tak, že takmer až dušu vypustíte v kinosále. Absolútne desivá je napríklad scéna vo výťahu či utekajúce dievčatko – pri takýchto kruto strašlivých výjavoch sa divákovi nepochybne zrýchli pulz.

Z tohto pohľadu snímka naozaj napĺňa kritériá tohto žánru. Otázkou však možno je, či už tento žáner nie je tak trochu „opotrebovaný“. Každopádne, tvorcovia sa snažili a ak ste priaznivcami hororov, práve Annabelle je to najlepšie, čo tento rok v kinách ponúkajú.

Karol Lenárt

Ďalšie recenzie, aj tie filmové, môžete nájsť > TU

Filmová recenzia Čo nové prináša horor Annabelle - plagat-[message_box title=“Vizitka filmu:“ color=“red“]Originálny názov: ANNABELLE
Krajina pôvodu: USA
Rok výroby: 2014
Žáner: horor

Dĺžka: 99 minút
Jazyková verzia: slovenské titulky
Odporúčaná prístupnosť: 18
Formát: 2D
Zvuk: Dolby Digital/DTS/SDDS

Réžia: John R. Leonetti
Scenár: Gary Dauberman
Hrajú: Annabelle Wallis, Brian Howe, Alfred Woodard, Tony Amendola, Gabriel Bateman, Michelle Romano, Ward Horton…

[/message_box]

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu