Na tento film sa neoplatí ísť len preto, že Keanu Reeves odmietol kaskadérov a všetky akčné scény hral sám, ale v prvom rade pre réžiu.

Keanu Reeves a Willem Dafoe v akčnom filme, kde sa rúbe les a vo veľkom lietajú triesky. A ktorý prináša čistú radosť zo štýlovej akčnej jazdy, aká v kine dlho nebola. Obaja sú nájomní zabijaci, starí a dobrí priatelia, a teraz sa postavia proti sebe. Tak znie krátka anotácia, ktorá veľa napovedá.

Filmová recenzia John Wick prináša do akčných filmov nový vietor - plagatV prvom rade vytvorí obraz o zabijakovi v podaní Keanu Reevesa, ktorý je proste strašne sexi a vôbec mu nie je lepšie vyhnúť sa, aj keď je zabijak, lebo tvorcovia filmov radi zabijakov vykresľujú v pozitívnom svetle.

Keanu je skrátka v každom filme coolový a nedá sa mu odolať. Samozrejme, aj keď sa ako John Wick ide pomstiť za zabitého psa a ukradnuté auto, pričom proti nemu tiež stoja nájomní zabijaci, stále je to Keanu Reeves, teda cool.

Späť však k samotnému filmu, lebo to je predsa gro, nie nejaký Keanu, aj keď je desne sexi. Človek by čakal lacný akčný film nakrútený na štýl tuctových hollywoodskych odrhovačiek, ale nie je tomu tak.

Režisér Chad Stahelski v podstate nie je ani režisérom, ide totiž o jeho debut. Skôr figuroval doteraz v úzadí – suploval pri bojových scénach už od svojich 24 rokov rôznych hercov. Najviac slávy v tejto činnosti zožal vďaka filmu Matrix a V ako Vendeta a veru sa aj pri hereckom povolaní čo-to naučil.

A najviac od bratov Wachovských, čo je v snímke citeľné. Možno by divák mohol mať obavy, ako asi dopadne filmová adaptácia, ale v tomto prípade ho skutočne čaká majstrovský zážitok. Stahelski používa prvky film nior a tak sa dočkáme prenikavých neónov, dlhých upršaných scén a najmä temnej noci. Do toho skvelý scenár, ktorý nie je príliš utáraný, ale okorenený čiernym humorom, ktorý tak divákov baví.

Apropo, ani Keanu nemá veľmi rád „ukecaných“ ľudí, radšej ich hneď umlčí presne mierenou guľkou do hlavy. Ani akčné scény nie sú tuctové – skôr pripomínajú ázijské snímky, čo sa debutant naučil vďaka dlhoročnej praxe a najmä od spomínanej geniálnej režisérskej dvojice.

Tento akčný film sa jednoducho na nič nehrá, aj preto je taký dobrý. Od prvej scény viete, ktorým smerom sa budete uberať a bez afektov plyniete v dômyselne zrytmizovaných akčných sekvenciách umne prestriedanými dlhými zábermi. Nehrozí teda typický videoklipový akčný strih, naopak.

TMN_8943.NEF
John Wick s Daisy (autor foto: David Lee)

 

John Wick je až podozrivo pomalý, aj preto je zaujímavý. Teda, nie Keanu. Ten umlčí svojich nepriateľov guľkou do hlavy až príliš veľa na to, aby sme hovorili o pokoji. Napriek tomu, o tomto akčnom filme treba skonštatovať, že je dokonca poetický, hoci na druhej strane mu nechýba patričná surovosť a drsnosť – prvky, aké akčná snímka jednoducho musí mať.

Bez akýchkoľvek patetických hodnotení – John Wick si nepochybne zaslúži byť akčnou snímkou roka nielen pre charizmatických hercov, ale najmä preto, ako je nakrútený, aj za kameru, strih a soundtrack. Dokonalá symbióza na poli, o ktorom sa zdalo, že už skutočne nemá čo ponúknuť.

George Sandová

 

Ukážky z filmu:

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu