Česko-slovenská finančná skupina Penta Investmens a čínska energetická a investičná spoločnosť CEFC sa spojili v partnerstve, aby sa následne pokúsili o kúpu spoločnosti TVX.N Central European Media Enterprises (CETV.O), ktorú momentálne vlastní americké masmédium Time Warner.

Informáciu o partnerstve oboch skupín a ich plánoch kúpiť spoločnosť TVX.N Central European Media Enterprises zverejnila agentúra reuters.com, pre ktorú to povedali tri zdroje oboznámené s danou záležitosťou.

Jeden z týchto zdrojov pre reuters.com uviedol, že súkromná skupina CEFC vedie konzorcium a očakáva sa, že poskytne väčšinu finančných prostriedkov na akúkoľvek dohodu o kúpe Central Europe Media Enterprises Ltd. (CME), ktorá by mohla dosiahnuť približne 500 miliónov eur. CME má dlh viac ako 1 miliardu dolárov a trhovú kapitalizáciu vo výške 623 miliónov dolárov.

Televízna a produkčná spoločnosť CME bola založená 15. júna 1994 a pôsobí na trhoch v strednej a východnej Európe. Jej majetok je držaný prostredníctvom série holdingových spoločností v Holandsku a v Curacao.

Spoločnosť pôsobí na šiestich trhoch strednej a východnej Európy: Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Slovensko, Slovinsko a Rumunsko. K 31.decembru 2016 prevádzkovala 36 televíznych staníc, vrátane slovenskej televíznej stanice Markíza, či českej TV Nova.

Time Warner má 46,5% podiel na hlasovaní v CME, ale na úplnom základe má americká skupina 75% podiel v spoločnosti CME v rámci oprávnení, ktoré môžu byť uplatniteľné až do mája 2018.

Potencionálny predaj začal byť perspektívny, keď holdingová spoločnosť AT&T (T.N) v októbri 2016 súhlasila s prevzatím Time Warner. Ďalší zdroj povedal pre reuters.com, že o prevzatie by mohli mať záujem aj iné spoločnosti, vrátane medzinárodných hráčov.

Finančná skupina Penta Investmens, ktorá na slovenskom a českom trhu investovala nemalé peniaze do kúpi tlačových a on-line médií sa pre reuters.com odmietla k danej záležitosti vyjadriť.

Ani čínska spoločnosť CEFC, ktorá v minulosti od Penty odkúpila pražskú administratívnu budovu Florentinum a okrem toho má celý rad ďalších českých investícií, neodpovedala na žiadosť agentúry Reuters o vyjadrenie. CEFC krátko držala podiel aj v českej mediálnej spoločnosti Empresa Media Jaromíra Soukupa.

Záležitosť odmietla komentovať aj spoločnosť Time Warner.

Čínska skupina CEFC, ktorá je rýchlo sa rozvíjajúcim ropným a finančným konglomerátom s aktívami po celom svete môže čeliť veľkej výzve, aby sa dohoda uzatvorila. Najmä potom ako Peking zaznamenal pokles v odlive kapitálu v odvetviach ako sú média.

Podľa informácií z článku na reuters.com, cena akcií CME nedávno v Prahe stúpla o viac ako 7% a v stredu 22.novembra 2017 sa s nimi obchodovalo so ziskom 5,8% za 99 českých korún.

Podľa ďalšieho zdroja, ktorý sa vyjadril pre reuters.com, CME už dlho priťahuje záujmy českých finančných skupín. Napríklad, súkromná medzinárodná finančná a investičná skupina PPF N.V., ktorej majoritným vlastníkom je český podnikateľ Petr Kellner, sa zamerala aj na potenciálny nákup CME. Túto informáciu nedávno uviedli aj české média.

Spoločnosť PPF N.V. vlastnila českú televíznu stanicu Nova dva roky pred jej predajom v roku 2004. Okrem toho PPF N.V. vlastní aj väčšinový podiel v telekomunikačnej firme O2 Czech Republic (SPTT.PR), ktorá dodáva televízny obsah. PPF N.V. podľa informácií z článku na reuters. com to odmietla komentovať.

Podľa jedného zo zdrojov, s ktorými komunikoval reuters.com, uchádzači môžu predložiť ponuky v polovici decembra.

Akýkoľvek potenciálny predaj CME môže skomplikovať jedna záležitosť. Konkrétne ide o to, že americké ministerstvo spravodlivosti zažalovalo 20. novembra holdingovú spoločnosť AT & T, aby tým zablokovalo dohodu v sume 85,4 miliárd dolárov so spoločnosťou Time Warner.

Proti CME zasiahol aj chorvátsky regulátor, ktorý zablokoval predaj chorvátskeho podniku, ktorý patrí medzi aktíva vyčlenené na predaj na pomoc pri splácaní dlhov.

Hoci CME v tomto roku oznámila svoj rastúci zisk, stále je zaťažená dlhom. V priebehu tretieho štvrťroka zaznamenala 30% nárast svojich hlavných prevádzkových výnosov pred odpismi a amortizáciou (OIBDA) a očakáva, že celkový centrálny zisk dosiahne až 17%, čo by spoločnosti vylepšilo rozpočet o 165 miliónov dolárov.

Podľa informácií z článku reuters.com, by akvizícia českej spoločnosti znamenala pre Českú republiku ďalší krok v odchode zahraničných firiem z jej mediálneho trhu, ktorý bol väčšinu postkomunistických dejín ovládaný práve zahraničnými spoločnosťami.

Medzinárodne aktívna mediálna skupina Ringier, ako aj niekoľko nemeckých vydavateľov a švédsky MTG (MTGb.ST), všetci sa v posledných rokoch zapredali miestnymi obchodným alebo finančným skupinám.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu