Turecké orgány po dvojmesačnej blokácii sprístupnili v pondelok v krajine webovú stránku YouTube, informovala dnes agentúra DPA. Uviedla, že obľúbená platforma na zdieľanie videí už nie je na oficiálnom zozname stránok blokovaných telekomunikačným úradom, na rozdiel od tisícov iných stránok.

Úrad stránku odblokoval na základe minulotýždňového rozhodnutia ústavného súdu, ktorý jej blokovanie označil za porušenie základných práv.

Turecko zamedzilo prístup na YouTube v marci, pred komunálnymi voľbami. Podobne znemožnilo pred voľbami prístup na sociálnu sieť Twitter, ktorý sprístupnilo v apríli na príkaz súdu.

Premiér Recep Tayyip Erdogan nazval sociálne médiá „hrozbou“ pre spoločnosť. Počas predvolebnej kampane bol ostro kritický voči Twitteru, YouTube i Facebooku. On a členovia jeho vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) kritizovali aprílové rozhodnutie ústavného súdu, ktorý nariadil zrušiť zákaz Twitteru, avšak rešpektovali ho.

Turecko zablokovalo sociálne siete po tom, ako sa v nich prevalila korupčná aféra obviňujúca čelných predstaviteľov vlády a objavil sa na nich záznam z tajného stretnutia predstaviteľov bezpečnosti a ministerstva zahraničných vecí o prípadnej vojenskej intervencii v severnej Sýrii.

YouTube bol na zozname zakázaných stránok aj počas dvoch rokov do roku 2010.

 

Zdroj: TASR, zdroj ilustračnej titulkovej fotografie: YouTube

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu