Slavomír Magál počas tlačovej besedy s novinármi na tému: Podozrenie zo zneužitia eurofondov v Žrebčíne Motešice. Motešice, 18. marec 2014. Foto: SITA/Tomáš Somr (Zdroj: SITA)

Slavomír Magál je pedagóg, podpredseda správnej rady Univerzity Sv. Cyrila a Metoda v Trnave a vedúci Katedry masmediálnej komunikácie. Fakulta usporadúva konferenciu Megatrends & Media pravidelne. Správu sme aktualizovali o stanovisko Jakuba Fila, zástupcu šéfredaktorky SME, ktorý mal v diskusii vystúpiť, ale po zverejnení informácie, že súčasťou podujatia bude i Rostas, svoju účasť odvolal. Podľa vyjadrení Fila „akademická obec tým (že pozvala Rostasa prednášať) legitimizovala človeka, ktorý neuznáva základné vedecké metódy, etické postupy a overovanie faktov ako odborníka, ktorý môže prispieť k diškurzu v mediálnej oblasti“.

Fakulta si tento rok na konferenciu do diskusie na tému Budúcnosť médií pozvala zakladateľa konšpiračného magazínu Zem & Vek Tibora Eliota Rostasa. Tento časopis je známy šírením konšpiračných teórií a svojím netradičným prístupom k prezentovaniu faktov.

Vysokoškolský pedagóg Slavomír Magál (66), ktorý bude diskusiu moderovať, bol podľa zistení denníka SME v minulosti spolupracovníkom štátnej bezpečnosti (ŠTB). Jeho manželkou je dekanka Fakulty masmediálnej komunikácie Daniela Petranová (37) na tej istej univerzite.

V rámci konferencie vystúpi s prednáškou nielen dekanka Petranová, ale aj prodekanka fakulty Hana Pravdová.

Profesorka Pravdová je známa, ako moderátorka Mečiarovej „legendárnej rozlúčky“, kedy v priamom prenose v televízii STV v roku 1998 zaspieval Mečiar svojím voličom pieseň S pánom bohom, idem od vás…

Pravdová v minulosti kandidovala za HZDS, no poslankyňou sa nikdy nestala. OBSE kritizovalo spravodajstvo STV, ktoré v tom čase v televízii viedla. Čítaj viac. 

Informáciu priniesla Facebook skupina Prečo ľuďom hrabe

 

Prečítajte si stanovisko Jakuba Fila zo SME: „Účasť Tibora Eliota Rostasa v diskusii o budúcnosti médií, ktorú v rámci tradičnej mediálnej odbornej konferencie Megatrendy a média zorganizovala Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave, je situácia na hrane. Aj preto sme zvažovali či sa na takej diskusii vôbec zúčastníme. Prevládol však argument, že v akademickom prostredí je potrebné konfrontovať predstaviteľa najznámejšieho konšpiračného a alternatívneho média na Slovensku so skutočnosťou, že nespĺňa mediálnou teóriou jasne stanovené a praxou overené postupy – overovanie faktov, snahu o objektivitu zdrojov alebo nezávislosť. Bolo možné hovoriť o najdôležitejších témach vychádzajúcich z mediálnej teórie – nastoľovaní agendy, ovplyvňovaní verejnej mienky, selektívnom vnímaní faktov na strane publika alebo spôsoboch, ako sa s týmito problémami vyrovnáva žurnalistická etika. Videli sme priestor na to, aby sa v kritickej diskusii ukázalo, prečo alternatívne a konšpiračné médiá deformujú žurnalistiku a tým aj celú spoločnosť.
Problém však nastáva v momente, keď sa Rostas okrem diskutujúceho stal prednášajúcim.
Akademická obec tým legitimizovala človeka, ktorý neuznáva základné vedecké metódy, etické postupy a overovanie faktov ako odborníka, ktorý môže prispieť k diškurzu v mediálnej oblasti. Je to podobné, ako keby sme na lekársku vedeckú konferenciu pozvali s odbornou prednáškou zástancov liečby Savom, alebo považovali za odborníkov na holokaust neonacistov. Rostas síce na mediálnu odbornú konferenciu patrí, no nie ako prednášajúci, ale skôr ako objekt mediálneho skúmania. Z tohto dôvodu sa ako predstaviteľ SME na tejto akcii nezúčastním,“ uviedol na sociálnej sieti Facebook Jakub Filo, zástupca šéfredaktorky SME.

Ostatní diskutujúci účasť neodvolajú?!

Opýtali sme sa Henricha Krejča, riaditeľa centra spravodajstva a publicistiky TV Markíza, Júlie Kováčovej, šéfredaktorky z denníka Nový Čas, Petra Bielika, moderátora a zástupcu šéfredaktorky televízie TA3 a Lukáša Dika, vedúceho spravodajstva RTVS, ktorí mali na diskusii verejne vystúpiť. Správu aktualizujeme o ich stanovisko.

Aktualizované 24.4.: Keďže viacero pôvodných účastníkov diskusie svoju účasť odvolalo, po SME aj TV Markíza a RTVS, dekanka fakulty masmediálnej komunikácie Dana Petranová bola nútená diskusiu zrušiť a neuskutoční sa.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu