Keď som nedávno telefonoval s pánom Huszárom a sľúbil mi rozhovor, potešil som sa, jeho fotky totiž patria k mojim obľúbeným.

Smial som sa, keď mi do telefónu hovoril, že trvá na osobnom stretnutí, tešil som sa, že ho spoznám osobne.

Práve som sa dočítal v SME, že dnes navždy odišiel.

Bude mi chýbať. Úprimnú sústrasť.

Marián Luha

 

 

Rozhovor s fotografom a umelcom Tiborom Huszárom

Oslovil som so žiadosťou o rozhovor lokálpatriota, rodeného Senčana z obce Reca, absolventa katedry umeleckej fotografie – na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení – FAMU, umelca a jedného z našich najznámejších fotografov. Je prívržencom čierno-bielej a „analógovej“ fotografie a autor takmer dvoch desiatok kníh fotografií.

Preslávili ho najmä fotografie osobností a dejateľov, ako Václav Havel, Miloš Forman, Bohumil Hrabal, Alexander Dubček, George Soros, ale i mnoho ďalších…fotil a vydal tiež knihu o Kolomanovi Sokolovi, fotil akty, cigánov ale i vzbúrených väzňov a  slovenské mestá a miesta ako drevené kostoly – letokruhy večnosti, je pedagóg, manažér a predseda predstavenstva spoločnosti na dizajnovú a funkčnú povrchovú úpravu kovov – Logan…, je majiteľom vydavateľstva Harmónia, ktoré prináša na pulty kníhkupectiev, a tak i do našich životov mnohé pútavé knižky….

Oslovil som teda človeka, umelca, ktorý oplýva a aj vplýva svojou tvorbou a  kultúrno-osvetovou činnosťou na súčasť tradičnej kultúry Slovenska. Dlhé roky však žil a pôsobil aj v Amerike, ako fotograf, umelec, ale i ako asistent filmového režiséra…

Momentálne žije v harmónii s prírodou, neďaleko Bratislavy v Modre – Harmónii… Jeho fotografie  sú jednoduché, čierno-biele, a majú veľmi silný výraz, …špecializuje sa na portréty, vyobrazuje tak ľudí s jemným náznakom rôznych životných polôh a situácii….

Vie ale fotiť čokoľvek a vždy so svojím videním sveta a duchom, ktorý sa do fotografie zaryje, a tak i do sŕdc človeka, ktorý si fotografiu kúpil a vlastní ju, alebo si fotografiu len prezerá…. 

Získal mnohé ocenenia, za všetky spomeniem – Zlatú plaketu – z medzinárodného trienále divadelnej fotografie, Cenu Fondu výtvarných umelcov, niekoľko ocenení za Najkrajšiu knihu roka, napr. „Koloman Sokol“, alebo „New York – mesto tolerancie“,  ale dostal aj Cenu Ministra kultúry SR, Pamätnú plaketu Kolomana Sokola, ocenenie Osobnosť roka vo fotografii ale i Európsku cena Trebbia, …

O fotografii najprv prednášal v Amerike, v New Yorku, kde dlhé roky žil….ale už temer desaťročie prednáša aj na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, ale aj na Fakulte dramatických umení v Banskej Bystrici a posúva tak svoje skúsenosti a  názory na fotografiu a na dokumentárne videnie sveta aj študentom, ktorí ich tak môžu ďalej šíriť a rozvíjať. A často tak aj robia, avšak „po svojom“! :-)

Do mojej rubriky „Mediálne desatoro“ v ktorej spovedám ľudí z mediálnej brandže, prijal pozvanie jeden z najlepších slovenských a medzinárodne uznávaných slovenských fotografov – 
doc. Mgr. Art. Tibor Huszár, ArtD. (60), ktorému som položil
už tradične “desať otázok”… Nebude sa tak teraz vyjadrovať svojimi fotografiami, ako zvyčajne, ale slovami…Avšak len na veľmi malú chvíľu! :-)


Marián Luha

 

 

1. Blogujete? Čo si, myslíte o blogovaní, ako o spôsobe publikovania?
 

 

2. Ktoré veci Vás najviac ovplyvnili pri výbere povolania? Kedy ste sa rozhodli fotiť, a čo bolo teda prvotným popudom hľadania si svojej vlastnej umeleckej cesty? ….Hovorí sa o Vás, že ste veľmi skromný človek a že si ani neuvedomujete, čo sa Vám vo svete fotografie a tak vo svete umenia podarilo dosiahnuť a aký ste slávny fotograf. Ste teda naozaj skromný?

 
3. Opíšete prosím, ako vyzerá jeden Váš „bežný“ pracovný deň?!
 

 

4. Aký je Váš vzťah k médiám? Kto a čo, podľa Vášho názoru, má vplyv na slovenskú mediálnu kultúru?  …V minulosti, keď ste začínali dráhu fotografa a umelca, pracovali ste aj ako fotograf pre vydavateľstvá časopisov Dorka, Dievča, Móda a Praktická Slovenka… Neskôr keď ste absolvovali FAMU – sa  z Vás stal už profesionálny fotograf – „free lancer“ – umelec na voľnej nohe, ktorý si môže vyberať pre koho a čo budete robiť. Robili ste aj fotografie do politickej reklamnej kampane Hnutia za demokratické Slovensko-HZDS – JUDr. Vladimíra Mečiara. Prečo? Predtým ste pôsobili aj v koordinačnom centre Verejnosti proti násilu-VPN…a vytvorili ste fotografický cyklus „Nežná revolúcia“.
Nie sú Vám teda ľahostajné a lákajú Vás aj „veci verejné“?

 

 

5. Aký je Váš názor na pojem „nezávislý novinár“? Nevymysleli ho len majitelia médií, aby prezentovali verejnosti „svoj obraz nezávislosti médií“? A aby tak dali „punc dôveryhodnosti“ svojim mediálnym výstupom, aby sa stali ich média „mienkotvornými“. A aby prostredníctvom nich mohli ešte lepšie presadzovať svoje komerčné, politické a mocenské záujmy?
 

 

6. Aký kompakt je najlepší? Aká zrkadlovka je najlepšia? …Nech touto cestou poradíte amatérskym, ale i profesionálnym fotografom. A aké konkrétne „kúsky“  používate Vy? Nech spravíme trošku reklamu aj Vaším sponzorom! :-)

 

 

7. V minulosti ste spravili aj knihu so  sériou fotografií ľudí zo svojej rodnej obce Reca… Neuvažujete aj nad vytvorením nejakého stáleho umeleckého projektu – stálej expozície pre svoju rodnú obec, ktorá by ju tak viac zviditeľnila a prípadne pritiahla do nej viac turistov?
 

8. Akú knihu, ktorá stojí za zmienku, ste v poslednom čase čítali? Vydali ste už temer dve desiatky kníh, posledné sú – „Návrat spať“, „Zhmotnený čas“ a „Kone“? Kde sa dajú zakúpiť? A práve v  knihe „Návrat spať“ sú po prvý raz uverejnené fotografie zhotovené „digitálom“, nie „analógom“!
Odložili ste teda už nadobro  „analóg“ do šuplíka a budete používať  len „digitál“? A chystáte aktuálne nejakú novú knihu? A s akým motívom?

 

9. Ako relaxujete? Ako oddychujete po práci? Ste práve teraz zaľúbený? Láska je jediná vec, ktorá zastavuje čas? Všetko v živote je o láske a neláske…
…Čo máte rád? …Cigara je znakom úspešného muža? :-) Stále fajčíte!? …Zistil som, že mnoho ľudí z mediálnej brandže obľubuje práve značku Apple… Aj Vy používate MacBook Pro… Ste teda fanúšik komunity značky Apple. Prečo?
…A ste vegetarián?  …Žijete v lone prírody v Modre – Harmónii… chodíte teda každý deň na „relax vychádzky“ s vypnutým mobilom? :-)

 

10. Máte profil na Twitteri, ci LinkedIn? Máte osobnú web stránku? Je na Vás nejaký kontakt,  e-mail? …na ktorom by Vás mohli prípadne naši čitatelia zastihnúť?  Rozhovor by tak, ale už s nimi individuálne, mohol pokračovať aj ďalej! :-)
  

 

 

Poznámka redakcie masmediálne.info:
Fotografickú umeleckú tvorbu pána Tibora Huszára si môžete pozrieť
na viacerých miestach na Slovensku, ale i vo svete, a to v stálych expozíciách na týchto miestach:

– Oblastná knižnica, Humenné, SR

– Divadlo MERLIN, Budapešť, Maďarsko

– Slovak International Tabak, Bratislava, SR

– SANOFI International, Bratislava, SR

– Pivovar ŠARIŠ, Veľký Šariš, SR

– Reštaurácia ZORA, Bratislava SR

– LOGAN Investment, Pezinok, SR

– Základná škola, Skýcov, SR

– Cigánska reštaurácia – Perugia, Bratislava, SR

– Artur Hunter Company – Bratislava, SR

– Sachs – New York, USA

– Advokátska kancelária – JUDr. Bžan, Bratislava, SR