foto: pixabay.com

Podľa nového francúzskeho zákona musia mať všetky fotografie, na ktorých boli retušované tvary ľudského tela označenie, že boli upravované. Hoci sa zákon týka iba Francúzska, jeho dosah je omnoho väčší.

Informáciu o zmenách v zákone, ktoré sa dotýkajú fotografovania a prácou s fotografiami zverejnilo viacero médií, medzi nimi aj digitaltrends.com.

Zákon, ktorý prikazuje, aby obrázky, na ktorých boli retušované niektoré tvary ľudského tela, platí vo Francúzsku od 1. októbra.

Táto legislatívna úprava je reakciou na neustále narastajúci počet ľudí, teda najmä žien a dievčat, ktorí majú problém s anorexiou.

Francúzsko sa rozhodlo nezmyslený fenomén, ktorý je spojený s odvetvím módy, štylistiky a krásy, upraviť legislatívne, pretože ako sa zdá, ľudia z tejto brandže to nedokážu pochopiť na základe vlastného úsudku a úcte k ľudskému životu.

Podľa informácií z telegraph.co.uk sú upravené fotografie ľudí bežnou praxou po celom svete, Francúzsko, ale tento trend považuje za problém ohrozujúci verejné zdravie, pretože v tejto krajine trpí anorexiou, alebo inými chorobami súvisiacimi s poruchou prijímania potravy, viac ako 600-tisíc ľudí.

Podľa nového zákona, za uverejnenie retušovanej fotografie, ktorá nebude zreteľne označená ako upravovaná, môže spoločnosť dostať pokutu do výšky 37 500 eur, alebo sa môže pokuta odvíjať od výšky nákladov (30%) na vytvorenie reklamy, v ktorej bola takáto fotografia použitá.

Zodpovedné osoby môžu dokonca dostať trest v podobe niekoľko mesačného pobytu vo väzení.

Zodpovedné úrady dúfajú, že tieto nové podmienky zverejňovania upravených fotografií pomôžu odradiť ľudí od extrémneho chudnutia, ktoré im má zabezpečiť, aby vyzerali ako ideály prezentujúce sa na fotografiách, ktoré majú nereálne tvary tela vytvorené počítačovými programami.

Marisol Touraine, bývalá ministerka zdravotníctva vo Francúzsku, uviedla pre telegraph.co.uk, že idea nového zákona spočíva v tom, aby sa zabránilo propagácii nereálnych ideálov krásy a narastaniu závažnej choroby anorexie medzi mladými ľuďmi.

„Vystavenie mladých ľudí normatívnym a nerealistickým obrazom tela vedie k pocitu sebaodsudzovania a k oslabeniu sebavedomia, ktoré môže mať vplyv na správanie súvisiace so zdravím,“ uviedla pre telegraph.co.uk, Marisol Touraine.

Francúzsko, ale nie je prvou krajinou, ktorá pristúpila k takýmto zákonným zmenám. Aj Izrael upravil podmienky zverejňovania retušovaných fotografií.

Zmeny v zákone o zverejňovaní upravených fotografií vo Francúzku už majú aj medzinárodný dosah.

Americká agentúra Getty Images, ktorá prevádzkuje galériu s fotografiami pre medzinárodné použitie pristúpila na svojej platforme k zákazu zverejňovania fotografií, ktoré prezentujú zobrazenie modelov a modeliek, ktorých tvary tela boli retušované tak, aby vyzerali chudšie alebo plnšie.

Spoločnosť Getty Images pre digitaltrends.com uviedla, že pri upravených obrázkoch, ktoré už sú vo fotobanke zverejnené dlhšie, bude spolupracovať so svojimi klientmi, aby sa uistila, že ich obrázky sú v súlade s novým francúzskym zákonom. Presnejšie, ale túto spoluprácu zatiaľ nepriblížila.

zdroj titulková foto:  pixabay.com

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu