Katastrofa. Jedným výstižným slovom sa dá nazvať relácia, ktorá vlani nasadila latku kvality zrejme príliš vysoko. Dnes je z nej paškvil, ktorý keď chcete dopozerať, potrebujete silný žalúdok.

Ešte vlani sme vás informovali o novej relácii Divadlo, ktorú realizovala dvojica – Anton Faraonov a Vas Sevastyanov. Vedenie Štátneho divadla v Košiciach prišlo s nápadom vytvorenia relácie, v ktorej sa priaznivci dozvedeli všetko o pripravovaných novinkách či už v činohre, balete alebo opery. Bol to dobrý nápad.

A čo dnes ostalo z pôvodnej, originálnej, dobre zostrihanej, obsahovo naplnenej relácie s vkusnými prestrihmi na javisko, rozhovormi s tvorcami inscenácií, spracovanej tak, že človek mal sto chutí okamžite vyraziť do Košíc a predstavenie si pozrieť?

Odpoveď je jednoduchá: amatérsky výkon kamery, strihu, žiaden nápad – ostala len pôvodná, kvalitne spracovaná úvodná upútavka.

Po dlhom čase som si klikla na posledné vydanie TV magazínu Divadlo z 10. mája 2015, ktoré je dostupné aj na youtube  a neverila som vlastným očiam ani ušiam, ani všetkým ostatným zmyslom, ktoré mi po prežití toho fatálneho šoku ešte ostali.

Najprv som si pomyslela, že Antona Faraonova naklonovali a nejako sa im ten klon v laboratóriách nevydaril. Až následne sa nám podarilo zistiť, že pôvodná partia ľudí už reláciu nevyrába, a v tom je ten háčik.

Ak sa vám to, priatelia, podarí a dostanete sa až k záverečným titulkom (mne sa to podarilo až na tretí pokus so všetkým sebazaprením), dozviete sa, že kameru a strih už nemá na svedomí Anton Faraonov, ani jeho nevydarený klon, ale istý Jakub Bača.

Pátrali sme preto svedomito, kto je tento človek, ktorý nemá zmysel pre rytmus (pri spojení hudby, tanca a hovoreného slova je takéto niečo alfou omegou), nevie čo je prelínačka, v pohode si v relácii odprezentuje dvojminútové hluché scény, nevie narábať s kamerou a navyše, ani len zďaleka netuší, ako nastavovať zvukové parametre.

Au. Proste celá táto relácia bolí. Nielen preto, že jej úroveň spadla niekde až do podzemia, ale najmä preto, že vedenie nenašlo aspoň čiastočne primeranú náhradu za pôvodných tvorcov.

Dala som si námahu pátrať po pánovi Jakubovi Bačovi – či už na stránke sdke.sk medzi tlačovými správami ani vo vyhľadávači, ani pri samotnej relácii som nenašla zmienku. Ani google ako posledná možnosť tomu veľa nepomohol.

Na sociálnych sieťach figuruje Košičan s takýmto menom, ktorý má svoju vlastnú agentúru EVIL Production a je aj jej riaditeľom. Na stránke má niekoľko videí, ktoré nie sú vôbec zlé, preto je prekvapivé, že Divadlo priam odflákol, pretože inak sa to ani nedá nazvať.

Podarilo sa mi totiž zistiť, že TV magazín Divadlo skutočne kreuje pán Bača, ale aby som nesršala negativizmom, verím, že časom sa spolutvorcovia pod jeho vedením spamätajú a budú venovať viac pozornosti výrobe tohto magazínu, napokon Štátne divadlo v Košiciach nemôže prezentovať svoj kultúrny stánok takýmto hrubým amaterizmom…

George Sandová

Posúďte sami:

práca A. Faraonova:

 

práca J. Baču:

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu