Spoločnosť Google nedávno oznámila, že vytvára externú radu pre etické princípy vývoja umelej inteligencie. Na prvý pohľad dobrá myšlienka sa stretla s kritikou.

Terčom kritiky zo strany popredných výskumných pracovníkov spoločnosti Google, Facebook, Microsoft a špičkových univerzít je kontroverzná osoba Kay Coles James, ktorú Google zahrnul do predstavenstva.

Kay Cole James je prezidentkou think tanku The Heritage Foundation, ktorý má rozdielne názory, teda odmietavé, pohľady a názory na otázky týkajúce sa prisťahovalectva, klimatických zmien, židovsko-kresťanského učenia či transrodových ľudí.

Zamestnanci spoločnosti Google na znak nesúhlasu napísali otvorený list, v ktorom kritizovali výber Kay Coles James do predstavenstva externej rady. List podpísalo viac ako 2500 ľudí.

„Spoločnosť Google nemôže tvrdiť, že podporuje transrodových ľudí a svojich transrodových zamestnancov – ľudí, ktorí čelia skutočným a materiálnym hrozbám a zároveň vymenovať niekoho do kľúčovej poradenskej pozície pre AI, kto je proti podpore transrodových ľudí. Vzhľadom k tomu vyzývame Google, aby odvolala Kay Coles James z ATEAC,” píše sa v otvorenom liste.

Google po obrovskej kritike nakoniec ohlásil, že končí s činnosťou externej rady a vracia sa späť na začiatok.

„Je zrejmé, že v súčasnom prostredí nemôže ATEAC fungovať tak, ako sme chceli. Takže končíme s radou a vraciame sa späť na začiatok. Naďalej budeme pokračovať v zvyšovaní zodpovednosti našej práce v dôležitých otázkach, ktoré AI vyvoláva a budeme hľadať iné spôsoby ako zviditeľniť tieto témy,” uvádza Google na svojom firemnom blogu.

Podľa Kelsey Piper, redaktorky pre portál Vox, bola táto snaha zo strany Google skôr nevydareným marketingovým ťahom. Na základe týchto udalostí sa zdá, že Google berie etické princípy v oblasti umelej inteligencie ako PR problém a nie ako zásadnú a podstatnú vec.

Podľa Bena Wagnera z European University Viadrina je problém pri tvorbe etických princípov to, že sú nezáväzné. Pre The Verge uviedol, že entuziazmus pre etické princípy je len “etickým umývaním”, teda stratégiou na zabránenie zavádzania vládnych regulácií.

Google, ale nie je jediná spoločnosť, ktorá sa angažuje v oblasti etických princípov umelej inteligencie. Etickú radu a chartu pre oblasť umelej inteligencie má aj spoločnosť Microsoft.

Spoločnosť Amazon začala sponzorovať výskum v oblasti spravodlivosti v umelej inteligencii a Facebook je dokonca spoluzakladateľom výskumného centra pre umelú inteligenciu v Nemecku.

Podľa dátového odborníka Ruman Chowdhury chýba v iniciatívach technologických spoločností v oblasti umelej inteligencie transparentnosť a nie je jasné, čo presne týmito krokmi sledujú.

Podľa mnohých odborníkov je jediným riešením etických princípov v oblasti umelej inteligencie, ale aj problémov s technologickými spoločnosťami vládna regulácia. Akékoľvek kroky na reguláciu, ale musia byť prijímané globálne.

Ilustračná foto, zdroj: pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu